Mehmetçik Vakfı ödeneklere zam yaptı

Son dönemde artan bağışlar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı'nın, şehit ve gazi ödeneklerini yüzde 100 artırmasını sağladı.

ANKARA - Son dönemde artan bağışlar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı'nın, şehit ve gazi ödeneklerini yüzde 100 artırmasını sağladı.
Vatani görevini yaparken şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden er ve erbaşların yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçikler ve onların çocuklarına ekonomik ve sosyal destek veren Mehmetçik Vakfı'nın son yönetim kurulu toplantısı önceki gün yapıldı. Toplantıda, özellikle kurban bağışlarından sağlanan yardımlardaki yüzde 73'lük artış başta olmak üzere son dönemde yapılan bağışlardaki artışa paralel olarak bir dizi karar alındı. 2007 yılında 26 milyon 400 bin YTL yardım yapan Mehmetçik Vakfı, yapılan artışla 2008 yılında yapacağı yardım miktarını da 38 milyon 400 bin YTL olarak belirledi. Buna göre Vakıf, şehit ve gazi ödeneklerini yüzde 100, sürekli yardımlara ise 25 oranında artırdı. Şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden er ve erbaş yakınlarına yapılan ölüm yardımları 10 bin YTL'den 20 bin YTL'ye çıkarıldı. Gazi ve engelli er ve erbaşların maluliyet yardımları da derecelerine göre 5-10 bin YTL'den 10-20 bin YTL'ye yükseltildi.