Mehmet'e '2010 yılına kadar yaşar' demişlerdi

Dört buçuk yaşındaki Mehmet Çetinkaya, 41 yaşındaki Bayram Karakelle, 34 yaşındaki Zerrin Akkirpik... Onlar yurt genelinde organ nakli bekleyen 45 bin kişiden sadece üçüydü.

İSTANBUL - Dört buçuk yaşındaki Mehmet Çetinkaya, 41 yaşındaki Bayram Karakelle, 34 yaşındaki Zerrin Akkirpik... Onlar yurt genelinde organ nakli bekleyen 45 bin kişiden sadece üçüydü. Yıllar süren umutlu bekleyişleri organ bağışına duyarlı kişiler sayesinde sona erdi.
Doğuştan kronik hepatite bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle bir buçuk yıl organ bekleyen, dört buçuk yaşındaki Mehmet Çetinkaya, 1 Ekim'e kadar Türkiye'de organ nakli bekleme listesinde yer alan binlerce insandan biriydi. Geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen FOX TV Program Planlama Müdürü Müzeyyen Tüzün'ün organları ailesi tarafından bağışlanınca ona da sağlıklı yaşama umudu doğdu. Nakil yapılmazsa en fazla 2010 yılına kadar yaşayabileceği ifade edilen Mehmet artık top oynuyor. Çetinkaya ailesi, kendileri de organlarını bağışlama kararı aldı.
Hepatit B'ye bağlı siroz nedeniyle beş yıl yaşam mücadelesi veren 41 yaşındaki Bayram Karakelle, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in annesinin karaciğeriyle yeniden hayat buldu. Beş çocuk sahibi Karakelle için tek umut organ nakliydi. Üç hastanenin organ nakli listesinde beklerken doktorlar ameliyattan önce altı ay ömür biçmişti. Karakelle'nin beş yıldır beklediği telefon eylül ayında geldi. Telefonu eşi açtı. 'Hemen mi gelelim' deyince telefonun hastaneden geldiğini anladı. Çocuklarını sevinçten havalara uçuran 'haber'in, kendisi gibi sırada bekleyenleri de yaşatması için herkesi organ bağışına çağırıyor.
11 yaşından beri böbrek hastası olan 34 yaşındaki Zerrin Akkirpik 17 yıldır böbrek bekliyordu. Aynı rahatsızlık dolayısıyla 10 yaşındaki ikiz kardeşini kaybetmişti. Aslında 1985 yılında Hollanda'da bir kez nakil olmuş ancak vücut organı reddetmişti. Geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu beyin ölümü gerçekleşen iki çocuk annesi Karanfil Yıldırım'ın organlarıyla yeniden hayat buldu. "Artık rahatlıkla gezip dolaşıyorum, en önemlisi istediğim kadar su içebiliyorum. İnsanlar organlarını bağışlasınlar. Çünkü cana can katıyorlar" diyor.
İstanbul İl Sağlık Müdürü Yardımcısı Doğan Uysal Türkiye'de yaklaşık 45 bin kişinin organ nakli için beklediğini söylerken İstanbul'daki organ bağış tablosunu şöyle aktarıyor: Geçen yıl 25 olan bağış sayısı 75'e çıktı. 75 kadavradan 190 insana organ, yaklaşık 65 kişiye de kornea nakli yapıldı. Geçen yıl 2 bin 854 olan gönüllü organ bağışı sayısı bu yılın 10 aylık döneminde 30 bin 677'ye ulaştı. Organ nakli konusunda 'www.istanbusaglik.gov.tr'den bilgi alınabilir.