Mehmet'e üçüncü nakil

Mehmet'e üçüncü nakil
Mehmet'e üçüncü nakil

Mehmet nakil beklerken baba Erkan Çetinkaya da organ bağışının önemine dikkat çekti: İnsan başına gelmeden anlayamıyormuş.

Doğuştan karaciğer yetmezliği olan 10 yaşındaki Mehmet, rahatsızlığı tekrarladığı için şimdi hastanede üçüncü nakil için uygun organ bekliyor: "İyi olmak için dua ediyorum. İnşallah karaciğer nakline ihtiyacım kalmadan iyi olurum. Ama ameliyat gerekirse de olurum..."
Haber: VOLKAN KALKAN / Arşivi

“Allah’a iyi olmak için dua ediyorum. Dua ederken de ‘İnşallah karaciğer nakline ihtiyacım kalmadan iyi olurum’ diyorum. Ama eğer ameliyat olmam gerekirse de olurum tabii ki. Fenerbahçe taraftarıyım. Şiir yazıyorum, bilgisayar oyunları oynuyorum. İnşallah bu sene 4. sınıfa başlayacağım. Herkesin organ bağışı konusunda bilinçli olmasını istiyorum. Laptopum yok, laptop istiyorum. Ağabeyimle hastanede güzel vakit geçirmeye çalışıyorum...”
Karabük’te işçi bir ailenin çocuğu olan 10 yaşındaki Mehmet Çetinkaya, doğuştan karaciğer yetmezliği hastası. İki kez nakil olan Mehmet üçüncü nakil için hastanede, çocuk organ bağışı haberi bekliyor.
Mehmet’e ilk karaciğer nakli, 1 Ekim 2007’de, beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Fox TV Program Müdürü Müzeyyen Tüzün’den yapıldı. Mehmet ikinci naklini annesi Ayla Çetinkaya’dan aldı. 18 Mayıs’tan bu yana da İstanbul ’da; üçüncü karaciğer naklini bekliyor.
Baba Erkan Çetinkaya, bir yandan oğlunun hastalığıyla bir yandan da İstanbul’da kalacak yer derdiyle boğuşuyor. Tedavi süresi boyunca İstanbul’da kalacak yeri olmadığı için yardım için Karabük Valiliği’ne başvuran Çetinkaya şöyle diyor:
“Organ naklinin ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyorum. Aldığım maaşla İstanbul’da ev tutmak imkânsız. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların ailelerini ikna edip organ bağışında bulunmasını sağlayacak mekanizma kurulmalı. İnsanlar eğer hayatta miras bırakmak istiyorsa bu, organ olmalıdır. Karaciğer nakli için ilk sıradayız. Eskiden ben de organ bağışının önemini bilmiyordum. İnsan başına gelmeden anlamazmış.”
Mehmet ise nakil beklediği hastanede şiir yazıyor, televizyon izliyor. Bir an önce de nakil bekliyor:
“Allah’a iyi olmak için dua ediyorum. Dua ederken de ‘İnşallah karaciğer nakline ihtiyacım kalmadan iyi olurum’ diyorum. Ama eğer ameliyat olmam gerekirse de olurum tabii ki. Büyüyünce polis olmak istiyorum. Fenerbahçe taraftarıyım, Alex ve Kuyt’ı çok seviyorum. Şiir yazıyorum, bilgisayar oyunları oynuyorum. İnşallah bu sene 4. sınıfa başlayacağım. Herkesin organ bağışı konusunda bilinçli olmasını istiyorum. Laptopum yok, laptop istiyorum. Ağabeyimle hastanede güzel vakit geçirmeye çalışıyorum.”

Artık zengin ameliyatı değil değil


Mehmet’in nakil beklediği Memorial Hastanesi’nin Organ Nakli Başkanı Prof. Dr Münci Kalayoğlu:
“Mehmet’te kronik karaciğer rahatsızlığı var. Safra yollarında sorun var. En sonunda siroza çeviriyor, sarılık oluyor, yeni gelen nakillerle bu hastalık devam edebilir. Mehmet’i 2007 yılında ameliyat ettiğimizde okuluna gidiyordu. Nakli ne kadar iyi yaparsan yap karaciğer çalışmıyor ve hastalık tekrar ediyor. Mehmet’e daha önce taktığımız karaciğerler yaşça büyük insanlardan alındı. Bu seferki nakilde mümkün olduğunca küçük bir karaciğer olsun istiyorum. Tekrar eden karaciğer hastalıklarında organ nakli en iyi tedavidir. 2012’de İstanbul’dan 63 tane donör çıktı. Bu sayı 2013’ün ilk yedi ayı itibariyle 52. İnşallah bu sayı yıl sonuna kadar 100’e çıkar. Sağlık Bakanlığı nakil masrafını kendisi karşılıyor. Daha öncesinde sadece zenginler ameliyat olabiliyordu. Artık bu sistem değişti.”