Mehmet'in adı var!

Yıllardır bakımsızlık nedeniyle tartışmalara neden olan Gelibolu'daki şehitliklerde yapılan yeni düzenleme de tepkiye neden oldu. Tartışma, sembolik mezarlara gerçek adlar yerine sadece 'Mehmet' yazılması sonucunda ortaya çıktı.

ÇANAKKALE - Yıllardır bakımsızlık nedeniyle tartışmalara neden olan Gelibolu'daki şehitliklerde yapılan yeni düzenleme de tepkiye neden oldu. Tartışma, sembolik mezarlara gerçek adlar yerine sadece 'Mehmet' yazılması sonucunda ortaya çıktı.
1992'de Kültür Bakanlığı, Gelibolu'daki şehitler anıtının çevresinde başlattığı düzenlemeyle, Çanakkale Savaşı'nda yaşamını yitiren, ancak cenazesinin yeri bilinmeyen 700 askerin adını, doğum tarihini, baba adını ve memleketini mezartaşlarına yazdırmıştı. Çok sayıda insan, atalarının adının bulunduğu bu temsili mezarlığı ziyaret ediyor, başında dua okuyordu. Ayrıca bu mezarlıkta, Çanakkale Savaşı'nda 15 yaşındayken ölen Lapsekili Ahmet Çavuş'un mezarı da bulunuyordu. Pek çok rehber, milli parkı gezdirirken bu mezarı göstererek, öyküsünü anlatıyordu.
Gelibolu Milli Parkı'ndaki düzenlemelere 1995'te ara verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı dört ay önce Çanakkale Şehitler Anıtı projesi çalışmalarına yeniden başladı. Bu çalışmalar çerçevesinde sembolik şehitliğin taşınmasına karar verildi. Mezarlık otoparka dönüştürülmeye başlandı.
Bir başka alanda ay-yıldız biçiminde yeni şehitlik düzenlendi. İlk şehitlikte bulunan 700 isim bulunan mezardaşları yerine 130 mezar yapıldı. Gerekçe, savaşta ölenlerin Osmanlı'nın 130 vilayetinden gelmiş olmalarıydı.
'Diğerlerine haksızlık'
Çalışmayı yapan Sembol İnşaat şirketinin sahibi Hüseyin Acar, "Biz savaşta yaşamını kaybedenlerin geldiği 130 ili belirten bir mezarlık yaptık. Bu 130 mezara isim yazmak, savaşta ölen diğer insanlara haksızlık olurdu. Bunun için mezarlara 'Mehmet' ve ilin adını yazdık" dişe konuştu.
Çanakkale'nin CHP'li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Şehitlerin mezar taşlarında, bu topraklarda yatanlar sadece isimsiz kahramanlarmış gibi, adları silinip yerine Mehmet ismi konulması, gerçekten anlamsız" diyerek uygulamaya tepki gösterdi.
'Orada dua okunurdu'
Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Kaşıkçı da şunları söyledi: "Eski sembolik mezarlıkta, mezarın altında cenazeler olmasa da insanlar orayı atalarının yeri olarak kabulenmişti. Burayı ziyaret ediyor ve ataları için dua okuyorlardı. Burasının otopark olması, o insanları çok kötü etkiledi. Buna karşı dava açacak insanlar var. Bu otoparka da kimse otomobilini bırakmaz. Biz orayı gezmeye gelen gençlere, sembolik şehitlikte 15 yaşındaki şehidin mezarını gösteriyorduk. Şimdi burada bu isimler olmayacak."
Dernek Başkan Yardımcısı Cemalettin Yıldız ise "Siyasi oyun var. Asıl amaç, 1992'de CHP'li Kültür Bakanı'nın yaptıklarını söküp atmak" dedi. (dha, Radikal)