Mehmet'in yüzü güldü

Tedavisi hastanenin otoparkında yapılan Mehmet Gülmez'in dramını Radikal duyurdu, AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik hemen harekete geçti. Çelik, 12 yaşındaki Mehmet'in tedavisini ve tüm masraflarını üstlendi. Mehmet'in kemik iliği nakli için ne gerekiyorsa yapılacak.
Haber: ABDULLAH YANGIN / Arşivi

ADANA - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde yer olmadığı, kendilerinin de otelde kalacak paraları bulunmadığı için kan transfüzyonu (nakli) hastane otoparkında gerçekleştirilen kemik iliği hastası 12 yaşındaki Mehmet Gülmez'e AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik sahip çıktı. Çelik, Mehmet'in tedavisini üstlendi.
Mehmet Gülmez ve babası Ali Gülmez'in dramını önceki gün Radikal, 'İnsanlığın sıfır noktası' manşetiyle duyurdu. Gülmez'e, hastanede yer olmadığı bildirilmişti. Ailesinin parası olmadığı
için otelde de kalamayan Gülmez, babasıyla hastanenin otoparkında kalıyordu. Gülmez'e kan nakli de otoparkta yapılıyordu.
Otogarda buldu
Odun keserek geçimini sağlayan 41 yaşındaki yeşil kartlı Ali Gülmez, oğlu Mehmet'i kan naklinin bitmesinin ardından, kalacak yerleri bulunmadığı gerekçesiyle memleketleri Malatya'ya götürmeye karar verdi. Baba-oğul, otogara gidip otobüsün hareket saatini beklerken müjdeli haberle sevince boğuldu.
Mehmet'in dramını gazetelerde okuyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı ve AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik, Adanalı işadamı Cuma Ay'a cep telefonuyla "Radikal gazetesinin manşetinde çıkan otoparktaki hastayla ilgilen acilen" mesajı gönderdi. İşadamı Cuma Ay hemen, Mehmet'e kan naklinin yapıldığı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nin otoparkına gitti. Ay, baba-oğulun memleketleri Malatya'ya dönmek üzere otogara gittiklerini öğrendi. Otogara giden Ay, aileyi ellerinde durumlarını anlatan bir afişle buldu.
Burada ilgi odağı olan baba-oğula bazı vatandaşların yardım için para verdiği görülürken, memleketine göndereceği koliyi ise, otobüs yazıhanesi yetkilileri ücretsiz gönderdi. Baba-oğul ile görüşen Cuma Ay, Çelik'e "Aileyi buldum, ilgileniyorum" mesajı çekti. Çelik de, ikinci bir mesaj geçerek, "Bütün ihtiyaçları karşılansın" dedi. İşadamı Ay, Mehmet ile babasını otomobiliyle hekimevine götürüp yerleştirdi.
'Yurtdışına da götürürüz'
Ay, "Milletvekilimizin talimatıyla gerekeni yapacağız. Üniversitedeki doktorlarla görüşeceğim. Adana'da tedavisi mümkünse burada yaptıracağız. Eğer olmazsa yurtdışında bu ameliyat 25 bin YTL'ye yapılıyormuş. Hayırseverlerden bu parayı toplayıp, Mehmet'i mutlaka sağlığına kavuşturacağız" diye konuştu.
'Soğuktu, köpekler vardı'
Mehmet Gülmez, "Üç gün otoparkta kaldım. Soğuk oluyordu. Bazen köpekler geliyordu. Çok sıkıntı yaşadım. İyileşmek, bisiklete binmek istiyorum. Hastalığımdan dolayı sünnet bile olamadım" diye konuştu.
'Ayda 15 günümüz yolda'
Baba Ali Gülmez de, Başbakan'ın seçim öncesi Malatya'ya geldiğinde de kendisiyle ilgilendiğini söyleyerek, şöyle devam etti: "35 bin YTL borcum var. Oğluma ilik nakli gerekiyor. Ayda 15 günümüz yollarda geçiyor. Maddi gücümüz olmadığı gibi, oğlumun devamlı hastaneye gidip gelmesi çok yorucu oluyor."