'Meksikalı' korkuttu

Bodrum'un Turgutreis beldesi ve köylerinde bazı market ve restoranlarda satılan Yeni Rakıların kapağı bilyesiz, kapak ve şişe şekli de farklı olunca, jandarmaya sahte içki ihbarı yağdı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'un Turgutreis beldesi ve köylerinde bazı market ve restoranlarda satılan Yeni Rakıların kapağı bilyesiz, kapak ve şişe şekli de farklı olunca, jandarmaya sahte içki ihbarı yağdı.
Jandarma araştırma başlatırken, olay aydınlandı: Yılbaşı nedeniyle ihtiyaç patlayınca, Meksika'dan yeni kapak ve şişe ithal edilmişti.
Rakısever tedirgin!
Turgutreis beldesi, Akyarlar, Kadıkalesi ve İslamhaneleri köylerinde market ve restoranlarda son bir haftada satışa sunulan Yeni Rakılardan bazılarının şişe ve kapaklarında değişiklik fark edenler, piyasaya sahte rakı sürüldüğü endişesine kapıldı. Tedirgin rakıseverler jandarmaya başvurdu. Akyarlar balıkçıları da değişik kapaklı rakıları toplayıp jandarmaya teslim etti.
Jandarma da köy ve beldelerdeki marketlerden örnekler toplayıp soruşturma başlatırken, rakı satışının faturalı yapıldığı belirlendi.
'Nostalji' teknesinin kaptanı Reşat Fildişi, tedirginliği şöyle anlattı: "Şişelerin tabanı ve kapaklarındaki farklılığı görünce şaşırdık. Çünkü Yeni Rakı'da sahteciliğe karşı kapak içine bilye koyduklarını biliyorduk. Ancak 5 Aralık'tan itibaren piyasaya sürüldüğü belirlenen Yeni Rakılar bilyesiz, kapak vidaları ve şişeleri de farklı. Birçok kişi rakı içememeye başladı. Eğer güvenlik için bir değişiklik yapıldıysa dağıtımcı firma açıklama yapmalıydı."
Yeni kapak ve şişelerin Meksika'dan ithal edildiğini belirten Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ürün Satış Müdür Yardımcısı Dinçer Aydın, ise "Değişen kapaklarla ilgili açıklama yapmakta gecikmiş olabiliriz ama ortada garip durum yok. Halkın rakının sahtesine karşı verdiği tepki, olumlu gelişme. Bilgilendirme çalışmalarını hızlandıracağız" diye konuştu. Yetkililer yaklaşan yılbaşı nedeniyle artan üretim yüzünden yeni kapakların kullanıldığını, yurdun her yerine gönderildiğini, ancak Bodrumluların dikkatini çektiğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7666657666650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.