Mektup tam hedefine ulaştı

Üç kızın parasızlıktan liseye gönderilmediklerini anlatan yardım mektubuna başkentten yanıt geldi. Kızlar, Cumhurbaşkanlığı'nın talimatı, Şırnak Valiliği'nin girişimiyle Silopi Lisesi'ne kaydettirildi.

SİLOPİ - Üç kızın parasızlıktan liseye gönderilmediklerini anlatan yardım mektubuna başkentten yanıt geldi. Kızlar, Cumhurbaşkanlığı'nın talimatı, Şırnak Valiliği'nin girişimiyle Silopi Lisesi'ne kaydettirildi.
Silopi'ye 10 kilometre uzaktaki Doruklu Köyü'nde yaşayan, geçen yıl Doruklu İlköğretim Okulu'ndan mezun olan 15 yaşlarındaki Elif Adal ve Seyhan Fındık ile 14 yaşındaki Reyhan Karakan'ı aileleri, yoksulluk nedeniyle ilçedeki liseye göndermedi. Sık sık bir araya gelip okuyabilmenin yollarını arayan üç kız, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e mektup yazarak yardım istedi. Amaçlarına ulaşan kızlar, Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen talimat üzerine, Şırnak Valiliği'nin girişimiyle Silopi'deki liseye kaydettirildi.
'Umudumuz boşa çıkmadı'
Yedisi öz 13 kardeşi olan, felç geçiren babası çalışamayan Adal, "Üç ayrı mektup yazdık. Ben ailemin yoksul olduğunu belirttim" dedi. 11 kardeşi olan Karakan da liseye devam için para istendiğini belirterek şunları söyledi: "Gelen mektupta Cumhurbaşkanlığı'na çok sayıda para yardımı başvurusu yapıldığı, ancak böyle bir yardımda bulunulamayacağı, durumumuzun valiliğe iletileceği, lise eğitimi için gerekli yardımın yapılacağı yazıyordu. Daha sonra Silopi Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ailelerimizi ikna etti. Bizi Silopi Kız Meslek Lisesi'ne kaydettirdiler."
Fındık da, "Son çaremiz Cumhurbaşkanı'na mektuptu. Umutla bekliyorduk. Sağ olsun, umudumuzu boşa çıkarmadı. Küçük yaşta evlenmek istemiyoruz. Üniversiteyi tamamlayıp, çalışmak istiyoruz" dedi. Ancak herkes bu kadar şanslı değil. Aynı köyde yaşayan, babalarının okula göndermediği Evin Karaaslan ve Feyruz Sinal eğitim için ilgililerden destek bekliyor.