Mektup zirvesi

Mektup zirvesi
Mektup zirvesi
Öcalan'ın mektubunu Kandil'e eşbaşkanlar Kışanak, Demirtaş, Türk, Tuğluk ile heyette yer alan Önder ve Tan ulaştıracak. Avrupa yolcusu ise Buldan.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan’ın üç ayrı adrese gönderdiği ve çözüm sürecini anlattığı mektubun BDP ’ye ulaşmasının ardından iki gün içinde diğer muhataplar olan KCK Yürütme Konseyi ve örgütün Avrupa ’daki Kongra Gel yapılanmasına BDP’liler tarafından ulaştırılacağı öğrenildi. Mektubu Kandil’e BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un yanı sıra İmralı’da Öcalan ile görüşen heyetteki İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ulaştıracak. Avrupa yolcusu ise Öcalan’a giden heyette yer alan Pervin Buldan. Öcalan’ın MİT ile yaptığı görüşmelerin ardından hazırladığı çözüm formülü taslağı BDP tarafından Parti Meclisi ve Meclis Grubu’nun yer aldığı bir toplantıda masaya yatırıldı. Ardından partinin MYK’sı toplandı. Öcalan’ın gönderdiği 20 sayfalık el yazısı mektup, KCK Yürütme Konseyi ile KCK Avrupa yapılanmasına üst yazı ile ulaştırılacak. Mektubun diğer muhatapları KCK Yürütme Konseyi’ne ulaştırmak için Kandil’e gidecek heyet belirlendi. Ancak bu konuda BDP’den kafa karıştıracak açıkalamalar yapıldı. BDP Eşbaşkanları Demirtaş ve Kışanak ile DTK Eşbaşkanları Türk ve Tuğluk’la birlikte Önder ve Tan, Öcalan’ın mektubunu Kandil’e ulaştıracak. Mektubun teslim edileceği yer ile ilgili bilgi verilmezken, mektubun teslim edilmesinin ardından bir de mini zirve gerçekleştirileceği öğrenildi. Zirvede PKK ’nın elinde tuttuğu asker ve kamu görevlilerinin durumu da değerlendirilecek. BDP’li Önder ve Tan Öcalan’la yaptıkları görüşmeye ilişkin PKK yöneticilerine de bilgi verecek. PKK’lıların sınırdışına çekilmesiyle ilgili görüş alışverişi de yapılacak.

Avrupa’ya Buldan gidiyor

Örgütün Avrupa’daki yapılanmasına ise mektubu BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan götüreceği bildirilmişti. Buldan’ın, Avrupa’da Kongra Gel Başkanı Remzi Kartal ve diğer yöneticilere mektubu teslim ettikten sonra bir değerlendirme toplantısı yapacağı duyurulmuştu. Ancak son anda Buldan, mektubu kendisinin götürmeyeceğini açıkladı.

‘Kolaylaştırıcılık yapıyoruz’

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, İmralı görüşmeleri başlamadan önce hükümete yaptığı çağrılarda, Kandil ile İmralı arasında köprü olmaya hazır olduklarını belirtmişti. Demirtaş, önceki gün de gazetecilere, “Kandil-İmralı arasında mekanizma kurulana kadar, biz siyasetçiler olarak böyle bir kolaylaştırıcı rol oynayabiliriz. Barışın gerçekleşmesi için bunu bir fedakârlık olarak görüyoruz, yapıyoruz” demişti.

İki hafta sonra yanıt

BDP’liler tarafından muhataplarına ulaştırılacak olan mektuplar değerlendirilerek, KCK, Konga Gel ve BDP’nin değerlendirmeleri en fazla iki hafta sonunda yeniden İmralı’ya ulaştırılacak. Öcalan gelen yanıtları değerlendirerek yol haritasına son halini verecek. Ardından 21 Mart Nevroz kutlamaları öncesi Öcalan örgüte “sınır dışına çekilme” çağrısı yapacak.

Kafa karıştıran açıklamalar

BDP’lilerin Kandil ziyaretinin güvenlik gerekçesiyle gizli tutulması kararlaştırıldı. Ancak bazı bilgiler basına sızınca BDP’den gün boyu kafa karıştıran açıklamalar geldi. İlk olarak BDP Eşbaşkanı Demirtaş, “Kandil ve Avrupa’ya mektupların iki gün içinde ulaşmasını sağlayacağız” dedi. Demirtaş, Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen MYK toplantısının ardından da “Mektuplar, önümüzdeki saatlerde muhataplarına ulaşmış olacak. Mektuplar gitti” dedi. Mektupların kimler tarafından ulaştırılacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Demirtaş, “Biz, bize yardımcı olacak insanları bulduk, gönderdik” demekle yetindi. Demirtaş akşam saatlerinde ise “Bizim niyetimiz üzüm yemek, mekanizmalar önemli değil. Mektuplar gönderildi. Birkaç saat içinde de adreslerine ulaşacaklar” dedi. “Mektupları götürenler içinde milletvekilleri var mı” sorusuna ise, “Yok” yanıtını veren Demirtaş, mektuplara cevabın ise iki hafta içerisinde geleceğini söyledi. Demirtaş, cevapların da aynı şekilde mektupları götürenler tarafından getirileceğini kaydetti. Demirtaş, PKK’nın elinde tuttuğu asker ve kamu görevlileriyle ilgili de “PKK’nın elindekiler var cezaevindekiler var. Süreç bu şekilde ilerlerse çözüleceğini umuyoruz” diye konuştu.