Melen suyu için geri sayım başladı

İstanbul'un içme su ihtiyacının karşılanması için altı yıl önce başlatılan Melen Suyu Projesi'nde sona gelindi. Melen suyu, programa göre üç gün sonra İstanbul'a verilmeye başlanacak.

SAKARYA - İstanbul'un içme su ihtiyacının karşılanması için altı yıl önce başlatılan Melen Suyu Projesi'nde sona gelindi. Melen suyu, programa göre üç gün sonra İstanbul'a verilmeye başlanacak.
Devlet Su İşleri 14. Bölge Melen Başmühendisi Köksal Doğan, terfi deposuna su doldurma işlemlerinin sürdüğünü, Ağva'ya kadar 105.5 kilometrelik boru hattı döşendiğini söyledi. Düzce ili sınırları içindeki Melen Havzası'nın suyu, ilk etapta İstanbul'un su ihtiyacının üçte birini karşılayacak. Projede üçü inşaat; ikisi boru imalat; biri elektrik; diğeri de regülatör, pompa istasyonu, terfi hattı ve depoyla ilgili toplam altı firma çalışıyor.
2040'a kadar su
Boru hattının 70 kilometrelik kısmını üstlenen Alarko Taahhüt Grubu Proje Taahhüt Müdürü İnşaat Mühendisi Şafak Kolay, Melen Projesi'nde sona yaklaşıldığını, boru hatlarının tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Kolay, uzun bir maratonun sonuna gelindiğini anlattı:
"Melen ihalesi 2001'de yapıldı. Ancak 2007'de projeye hız verildi. 2007 başında 80 kişiyle çalışıyorduk, sonra işçi sayısını 10 kat artırdık. Uzun ve zorlu bir maratonun sonuna geldiğimiz için mutluyuz. Bildiğim kadarıyla bu projeyle İstanbul, 2040 yılına kadar su sıkıntısı yaşamayacak. İstanbullulara hayırlı olsun."