Melih'in erkekliğe bir adımı kaldı...

Melih'in erkekliğe bir adımı kaldı...
Melih'in erkekliğe bir adımı kaldı...

A.Ö., Prof. Melih Çulha?nın gerçekleştirdiği ameliyatla erkek cinsel organına kavuşmuş, ardından mahkeme kararıyla mavi nüfus cüzdanı ve Melih adını almıştı. FOTOĞRAF: MURAT KABAN / AA

Ameliyatla erkek olan 24 yaşındaki genç, yeşil kart verilirse, iki operasyon daha geçirip istediği cinsel hayata kavuşacak

KOCAELİ - Ergenlikten beri erkek duyguları hissettiği için Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) ameliyat masasına yatıp fiziksel olarak erkek olan ‘genç kız’, mavi nüfus cüzdanına da kavuştu. Şimdi sırada, erkeklik organının çalışması için yapılacak iki ameliyat var. Bunun için de yeşil kart gerekiyor.
KOÜ Tıp Fakültesi Üroloji Polikliniğine 2006 yılında başvurarak, erkek duyguları hissettiğini belirten 24 yaşındaki A.Ö.’nün muayenesinde fiziksel bozukluğa rastlanmamıştı. Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nca yapılan tetkiklerde ise A.Ö’ye kendisinde karşı cinsin duygularını hissetmesi anlamına gelen ‘cinsel kimlik bozukluğu’ tanısı konulmuştu. Tedavi amacıyla, erkek kimliğine dönüşmesi için ameliyat gerektiği raporu üzerine A.Ö., yasa gereği cerrahi müdahale yapılabilmesi için 2007’de kimliğini değiştirmek üzere Kocaeli 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmuştu. Bu sırada A.Ö.’ye erkeklik hormonu tedavisi de başlatılmıştı.
Daha sonra A.Ö.’nün göğüsleri, Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim üyelerince erkek göğüs tipine dönüştürülmüştü. Geçen yıl ağustos ayında 10 saat süren ameliyatın ardından kadın cinsel organı kapatılan A.Ö’ye kolundan alınan parça sıkıştırılıp, damar ve sinirler birleştirilerek erkek cinsel organı ve erkek tipi idrar yolu yapılmıştı. Kocaeli 4. Asliye Hukuk Mahkemesine yaptığı başvuru lehte sonuçlanan A.Ö, mahkeme kararıyla Melih E. adını alarak, pembe nüfus kâğıdını maviyle değiştirdi.
Şimdi Melih E.’nin, yumurtalıklarının yapılabilmesi ve erkeklik organının fonksiyon görmesi için, iki cerrahi operasyon daha geçirmesi gerekiyor. İşsiz olduğundan maddi imkânsızlıklar yaşayan Melih E, ameliyatları yaptırabilmek amacıyla yeşil kart alabilmek için başvuruda bulundu.
Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Çulha, “Melih şimdi kendini çok daha iyi hissettiğini, hem kendisinin hem de kız arkadaşının çok daha mutlu olduğunu söyledi. İki ameliyata daha ihtiyacı var. Erkek dış genital organının aktif hale gelmesi ve yumurtalıklar için silikon protez kullanacağız. Melih ameliyatlardan sonra üreme olmasa dahi cinsel fonksiyonlarına kavuşabilecek” dedi. (aa)