Melike Sönmez'i intihara ağabey şiddeti götürmüş

Melike Sönmez'i intihara ağabey şiddeti götürmüş
Melike Sönmez'i intihara ağabey şiddeti götürmüş
Ceyhan'da geçtiğimiz pazar sabahı tabanca kurşunuyla ölen Melike Sönmez soruşturması bitti: Melike kendi elleriyle hayatına son vermişti ama abisi Melik'in baskı ve şiddeti nedeniyle.

ADANA - Hürriyet gazetesinden Gülden Aydın'ın haberi şöyle: Ceyhan’da bir silah sesi sonrası odasında ölü bulunan Melike Sönmez’in (16) Muş Bulanık’tan 25 yıl önce gelen ailesi, feodal geleneklerini hiç değiştirmemişti. Ama Melike güzel, bakımlı, sosyal ve çok çalışkandı. Ceyhan Kız Meslek Lisesi Hasta ve Yaşlı Bakımı Bölümü 2’nci sınıf öğrencisiydi. Doktor ya da hemşire olmak tek hedefiydi. Altı kardeşin ikincisiydi. Abi Melik ise ilkokul mezunuydu, uzun yol otobüs ve kamyonlarda muavinlik yapıyordu. Mahallede kavgacılığıyla tanınıyordu. Kahvehane işleten, nakliyatçılık yapan baba Mecit Sönmez’in sağlık sorunları vardı. Evde baba otoritesini, Melik (18) temsil ediyordu.


BİR HAFTA ÖNCE

Melik, bir hafta önce, Melike’yi cep telefonuyla konuşurken yakaladı. Telefonun hoparlörünü açtığında, halasının sesini duydu. Melik, biraz sonra ani bir baskın daha yaptı. Bu kez Melike’yi erkek arkadaşı A. M. Y. ile konuşurken yakaladı. Telefona el koydu, Melike’yi tartakladı. Araya giren annesi Rabia’ya, “Bak, kızın erkeklerle görüşüyor. Okuldan alacağım” dedi. Çünkü Melik, kız kardeşinin en zayıf noktasını da biliyordu: Okuldan alınmak. Geçen yıl okuldan almış, dedesi ağırlığını koyunca tekrar okula dönmüştü.


VE DAYAK GECESİ

Son gece, 27 Nisan Cumartesi saat 02.00... Melike, odasında kısık sesle telefonla konuşuyor. Melik, aniden odasına giriyor. Melike’nin elinden telefonu alıyor. Telefonda yine Melike’nin erkek arkadaşı A. M. Y. var. Hışımla mesaj kutusunu kontrol ediyor. ‘Seni seviyorum’ mesajları görüyor. Melike’ye, “Erkeklerle konuştuğun için cep telefonunu elinden almıştım. Yine uslanmamışsın. Bu telefonu ne zaman aldın?” diyor. Melike, telefonun okuldan bir kız arkadaşına ait olduğunu, mesajların da ona gönderildiğini söylüyor. Melik ikna olmuyor, kız kardeşini dövüyor.
Ve 28 Nisan sabahı Mecit Sönmez, babasından kalma ruhsatsız Beretta tabancayı, o sabah gömdüğü çukurdan çıkarıp bakımını yapıyor. Eşine verirken tembihliyor: “Aman Melik’in bulamayacağı bir yere sakla. Mahalleden birini vurmasın.”


MELİKE’NİN SON SABAHI


Baba, oğlunun saldırganlığının, eline silah geçince başına bir iş açacağından emin. Anne, silahı Melike’ye verip iyi saklamasını söylüyor. Melike uyanır uyanmaz abisi Melik’ten telefonunu istiyor. Ancak öfkesi dinmeyen Melik, “Üste mi çıkıyorsun? Seni okula göndermeyeceğim, telefonu da satacağım!” diye bağırıyor. Tartışma büyüyor, anne araya giriyor. Melike odasına gidiyor, tabancayı göğsüne doğrultup tetiği çekiyor. İki gün sonra, hastanede can veriyor. Kardeşiyle yaptığı tartışmadan olay sonrası bahsetmeyen abi Melik, polise verdiği ifadesinde ise şöyle anlattı: “Melike kendini öldürdüğünde aklıma geldi. ‘Ben korkuttum, benim yüzümden intihar etmiş olabilir.”


POLİS TESPİTLERİ

* Tabancanın ortadan kaybolmasına ilişkin ailenin ortak beyanı şöyle: Abi Melik, olay yerinden silahı alıp Melike’nin yatağının yanına attı. Evdeki çocuklar buradan alıp odunluğa sakladı.
* Melike’nin çantasından çıkan intihar notu da önemli... Abi Melik bir haftadır okula göndermemekle tehdit ediyordu. İntihara karar verdi, notu da o günlerde yazdı.
* Sevdiği genç A. M. Y.: “Ciddiydik, kötü niyetimiz yoktu. Birbirimizi çok seviyorduk.” (Hürriyet)