Melis seferberliği

Melis seferberliği
Melis seferberliği

Lösemi hastası Melis e Allmanya dan iyi haber gelmiş ancak daha sonra verici liste dışı kalmıştı.

Dünya Kemik İliği Bankası'ndan uygun ilik haberi bekleyen minik Melis için Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da harekete geçti. Sosyal medyada da Melis'e ilik bulunması için destek büyüyor.

İzmir’de tam lösemiden kurtulmuşken hastalığı yeniden nükseden ve uygun kemik iliği arayışları hüsranla sonuçlanan minik Melis Akbaş için umutlar, Dünya Kemik İliği Bankası’na kaldı. Aile, oradan gelecek müjdeli haberi beklerken, sosyal medyanın ayağa kalktığı Melis için Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da devreye girip danışmanlarını görevlendirdi.

Almanya’dan umut

Ordulu olan Sevil ile Bahadır Akbaş çiftinin biricik kızları, 7 yaşındaki Melis Akbaş’a, 4.5 yaşındayken lösemi teşhisi konuldu. 2.5 yıl süren tedavi sona erdikten 20 gün sonra Akbaş’ın tekrar kansere yakalandığı saptandı.
İzmir’deki Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde tedaviye alınan ve enfeksiyon riski bulunan minik Melis’e bir an önce uygun kemik iliğinin nakledilmesi gerektiği belirlendi. Kızının hastalığı nedeniyle görev yerini bile Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Ege Üniversitesi Hastanesi’ne aldıran baba Bahadır Akbaş, uygun kemik iliğini bulmak için seferber oldu.
Baba Akbaş ile ailesinin çırpınışları sürerken, küçük kızın dramını duyan çok sayıda kişi de sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla “Minik Melis İlik Arıyor” hashtag’i ile duyurular yaptı. Zamanla yarış el ele sürerken müjdeli haber Almanya’dan geldi ve uygun ilik bulundu. Ancak vericinin ileri tetkiklerde liste dışı kalmasıyla hayaller yıkıldı. Gözler tekrar yaşam mücadelesinde ilk başvurulan yer olan Dünya Kemik İliği Bankası’na yöneldi.
Aile heyecanla beklerken, sosyal medyada birçok ünlünün seferber olduğu Melis için bir destek de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi. Aile ve doktoru telefonla arayan Bakan Müezzinoğlu, danışmanlarını görevlendirip en kısa sürede uygun iliğin bulunması için talimat verdi.

Baba: İki haftalık süre var

Kızının başından bir an olsun ayrılmayan baba Bahadır Akbaş, “Almanya’dan gelen olumsuz haber bizi biraz yıktı. Umudumuz, hem Dünya Kemik İliği Bankası’nda hem de seferber olan duyarlı insanlarda. Melis’in durumu şu an iyi. İki haftalık bir süremiz var. Melis için toplumun her kesiminde sarf edilen çabalar inşallah yerini bulacak ve kızım sağlığına kavuşacak, o mutlu günlerine geri dönecek” diye konuştu.