Melis'e 1 saat 10 dakikada 'ikinci hayat'

Melis'e 1 saat 10 dakikada 'ikinci hayat'
Melis'e 1 saat 10 dakikada 'ikinci hayat'
Lösemi tedavisi gören Melis'e Almanya'dan gelen ilik nakledildi. 1 saat 10 dakikalık naklin ardından şimdi kritik 'uyum süreci' başladı.
Haber: TURAÇ TOP / DHA / Arşivi

Sağlığına kavuşması için Türkiye ’nin seferber olduğu Melis Akbaş, ilik naklinin ardından yeni hayatına “Merhaba” dedi. Baba Bahadır Akbaş, “Melis’in genel durumu, sağlığı çok iyi. Naklin ardından gözlerini açtığında oldukça sevinçliymiş. Doktorlar Almanya’dan gelen ürünün çok kaliteli olduğunu söylediler. İnşallah Melis bunu başaracak” diye konuştu.
Almanya’dan geldi

İzmir’de Sevil-Bahadır Akbaş çiftinin 7 yaşındaki kızı Melis Akbaş’a, 4.5 yaşındayken lösemi teşhisi konuldu. 2.5 yıl süren tedavi bitti ancak 20 gün sonra hastalığı tekrarladı. Tedavisine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde devam edilen minik Melis’e uygun ilik bulunması için tüm Türkiye seferber olurken, umut veren haber Almanya’dan geldi. Donörden alınan kök hücre, önceki akşam saat 22.00 sıralarında Alman görevliler tarafından İzmir’e getirildi.
Uygun iliğin kente ulaşmasının ardından Melis, saat 23.00 sıralarında Tülay Aktaş Onkoloji ve Kemik İliği Transplantasyonu Hastanesi’nde operasyona alındı. Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren işlemin ardından uygun ilik, Melis’e başarıyla nakledildi. Annesi Sevil Akbaş’ın başından bir an olsun ayrılmadığı minik Melis, naklin ardından dün sabah gözlerini açtı. Yeniden hayata dönme sevinci yaşayan Melis’in odasında dinlenmeye devam ettiği, üç haftalık sürecin ardından iliğin uyum sağlayıp sağlamadığının belli olacağı kaydedildi.
Hastane bahçesinde bekleyişini sürdüren baba Bahadır Akbaş, “Nakil başarıyla yapıldı. Şu an Melis’in genel durumu, sağlığı çok iyi. Destek tedavisi yapılıyor. Önümüzde üç haftalık bir sürecimiz var. Bunun sonucunda iliğin uyum sağlayıp sağlamayacağı belli olacak. Naklin ardından gözlerini açtığında oldukça sevinçliymiş. Kahvaltısını da yapmış. Doktorlar Almanya’dan gelen ürünün çok kaliteli olduğunu söylediler. Bu da doktorların umudunu arttırdı. Melis’in başaracağını söylediler. İnşallah Melis, bunu başaracak” diye konuştu.
Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Savaş Kansoy da üç haftalık sürecin çok önemli olduğunu vurguladı. Bu süreçte Melis’in enfeksiyondan korunması için steril ortamda tutulmaya devam edileceğini belirten Prof. Dr. Kansoy, “Nakli gerçekleştirdik. Melis operasyonu çok iyi tolere etti. Genel durumu iyi. Üç haftalık sürecin sonunu bekleyeceğiz” dedi.