Melis'e ilik bulundu

Melis'e ilik bulundu
Melis'e ilik bulundu
Twitter'ı seferber eden 7 yaşındaki Melis Akbaş için aranan ilik ABD'de bulundu. İleri tetkiklerde sorun çıkmazsa, nakil gelecek ay.

İzmir’de Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde tedavi gören lösemi hastası 7 yaşındaki Melis Akbaş’a, Dünya Kemik İliği Bankasından uyumlu donör bulunduğu ve gelecek ay nakledileceği açıklandı. Melis’in babası Bahadır Akbaş, donörün ABD ’de yaşadığını söyledi. İliğin, Melis’e yüzde 90 oranında uyumlu olduğunu söyleyen Akbaş, “Şu anda ileri tetkikler yapılıyor. Sorun çıkmazsa Melis aralık ayı ortasında ameliyat olacak” dedi.
İzmir’de yaşayan, Sevil-Bahadır Akbaş’ın kızları Melis’e, 4.5 yaşındayken lösemi teşhisi konulmuştu. 2,5 yıl süren tedavinin ardından hastalığı nüks eden küçük Melis için sosyal medyada onbinlerce kişi harekete geçmiş, çok sayıda kişi de bağışta bulunmuştu. 

İşlemler başladı
‘Uygun Gönüllü Vericilerin Belirlenmesi ve Örneklerin Alınması Protokolü’ imza töreni sonrasında gazetecilerin sağlık gündemine ilişkin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Melis için iyi haberin ABD’den geldiğini, ABD’den bir donörün bulunduğu bilgisini aldıklarını müjdeledi.
İstanbul Üniversitesi Doku Bilgi Bankası Sorumlusu Prof. Dr. Fatma Oğuz da “Hafta sonu öğrendik ki, bu ileri bir uyum seviyesinde çıktı. Tedaviyi eden merkez ve nakil yapacak olan hekimin, bu vericiyi uygun bulması sonucu vericiden kök hücresinin getirtilmesi işlemleri başlatıldı. Nakil merkezinin uygun gördüğü tarih belirlendikten sonra bu işlemler neticelenecek. Kısa sürede tamamlanacağını umuyoruz” diye konuştu.

Kemik iliği bankası geliyor

‘Uygun Gönüllü Vericilerin Belirlenmesi ve Örneklerin Alınması Protokolü’, Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında gerçekleştirilecek Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) Projesi’nin ilk adımı. Projeyle 4 ay içerisinde kemik iliği örneklerinin toplanıp Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmeye başlanması, ilk 5 yıl içinde yaklaşık 250 bin donöre ulaşılması hedefleniyor.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, “Kan bağışında bulunmuş kişilere, öncelikle ‘kemik iliği bağışçısı olur musunuz?’ diye sorulacak. Kişilere, işlemin nasıl yapıldığı anlatılacak. Bundan sonra verici olanlardan örnekler alınarak, doku tipleri çalışılarak saklanacak. Bir kişinin, bu doku tipine uygun olduğunda da irtibata geçilecek” dedi.

100 bin lira bağışlayan kim?

Melis için kan örneği verenler uzun kuyruklar oluştururken ‘bütçe yetersizliği nedeniyle üniversite hastanesinde doku tiplemesi yapılamaması’ şaşkınlık yaratmıştı. Bakan Müezzinoğlu bu konunun de ‘bağış’la çözüldüğünü açıkladı:
“Ben, İstanbul Üniversitesi rektörümüzü aradım. Rektörümüz, bütçe yetersizliği nediniyle son günlerde bunu yapamadıklarını, hayırsever bulabilirlerse ancak yapabileceklerini ifade ettiler. Ben de kendilerine 100 bin liralık yardım yapacak bir hayırseverin pazartesi günü itibariyle kendilerine bu bağışı yapacaklarını ifade ettim. Bildiğim kadarıyla, geçtiğimiz pazartesi günü isminin açıklanmasını istemeyen bağışçımız, üniversitemize 100 bin liralık bağışını yaptı. Bizim Sağlık Bakanlığı bütçesinden öyle bir bütçe aktarmak prosedürümüz de yok.”