'Memduh abi'nin bir bildiği varmış

Polis, cinayet sonrası Tuncel'i dört defa aradı

Dilek B. adına
Dink suikastinin azmettiricisi Erhan Tuncel'e, 19 Ocak saat 14.57'deki cinayetten sonra iki istihbaratçı dört defa telefon etmiş. Saatler: 16.43, 16.44, 16.50 ve 18.26. Saat 16.44'teki arama dışındaki görüşme, Dilek B. adına kayıtlı istihbarat telefonundan...
Emir üzerine tel
İlk telefon 'Memduh' kod adlı polisten. Bir dakika sonra da Tuncel'i muhbir yapan polis Muhittin Z. aramış. Bu polis Tuncel'i, İstihbarat Daire Başkanlığı'nın emriyle aramış. Ayrıca Tuncel, Dilek B.'nin telefonundan 20 ve 21 Ocak'ta da aranmış.
'O buralarda'
Soruşturma dosyasına sadece Dilek B.'nin telefonuyla 2006'da yapılan konuşma girmiş; o konuşmada Tuncel, karşısındakine 'Memduh abi' diyor. Muhittin Z. ise Tuncel'e, "Cinayeti Yasin Hayal mi işledi?" diye sormuş, yanıt: "Sanmam, o buralarda."

İSTANBUL/ANKARA - Hrant Dink suikastinin azmettiricisi ve eski polis muhbiri Erhan Tuncel'e Dink suikastinden sonra istihbaratçı polislerden telefon yağdığı ortaya çıktı. Cinayet günü, saat 14.57'deki olayın ardından saat 16.43 ile 18.30 arasında iki ayrı istihbaratçı Erhan'ı dört kez aradı. Bu telefon konuşmalarının içeriği şimdilik sır. Erhan'a önce 'Dilek B.' adına kayıtlı numaradan 'Memduh' kod adlı polis telefon etti. Ondan bir dakika sonra arayan numara ise Tuncel'i polis muhbiri yapan polis memuru Muhittin Z.'nin üzerine kayıtlıydı. Cinayet sırasında Bayburt'ta görev yapan Muhittin Z., İstihbarat Daire Başkanlığı'nın emriyle Erhan'ı aramıştı. Konuşmalar yapılırken Hrant Dink'in cesedi henüz kaldırımdaydı. Bu telefon trafiği, polisin suikast öncesi bu konuda çok fazla bilgi sahibi olduğunu, Dink cinayetinin göz göre göre geldiğini bir kez daha ortaya koydu.
Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü'nce telefonları dinlenen Erhan Tuncel'in, Dink suikasti soruşturmasına yansıyan telefon görüşmelerinden yedisi özellikle dikkat çekti. Tuncel'in dinlenen cep telefonu, suikastin işlendiği 19 Ocak günü saat 14.57'den sonra istihbaratçıların telefonlarından dört kez arandı. Bu görüşmelerin saatleri 16.43, 16.44, 16.50 ve 18.26. Saat 16.44'teki hariç, telefonların hepsi, Dilek B. adına kayıtlı istihbarat telefonundan gelmişti. Tuncel, 20 Ocak'ta da Dilek B.'nin telefonundan iki kez, 21 Ocak'ta ise bir kez arandı. Bu görüşmelerin içeriği soruşturma dosyasında yok. Dosyada sadece Tuncel'in Dilek B. adına kayıtlı telefonla 2006'da yaptığı bir görüşmeye yer verildi. Bu görüşmede Tuncel karşısındakine 'Memduh abi' diye hitap ediyor. Tuncel, savcılığa verdiği ifadede ise 'Memduh abi'nin, irtibatlı olduğu istihbarat görevlisi olduğunu söylüyor. Ayrıca 'Dilek B.' adına kayıtlı numarayı söyleyerek, bu numaradan polisle irtibat kurduğunu anlatıyor.
Tek arayan 'Memduh' değil
Ancak cinayetten hemen sonra Tuncel'i arayan tek istihbaratçı 'Memduh abi' değil. Tuncel'i, kendisini polis muhbiri yapan 'Ahmet' kod adlı Muhittin Z. de saat 16.44'te aradı. Üstelik Muhittin Z., bu görüşmede kendi üzerine kayıtlı telefonu kullandı. Muhittin Z.'nin 15 Haziran 2006'da Bayburt'a tayini çıkmıştı. Üzerine 'zimmetli' olan polis muhbiri Erhan Tuncel'i 'irtibat kurması' için Ö. isimli bir komisere teslim etmişti. Ancak bir süre sonra komiser askere gidince Erhan'la 'Memduh' adlı istihbarat polisi ilgilenmeye başlamıştı. Tuncel bu dönemde çelişkili bilgiler veriyor, sürekli para istiyordu. Bunun üzerine 23 Kasım 2006'da Tuncel'in polisle ilişiği kesilmişti. Ancak kendisini muhbir yapan Muhittin Z.'yle ara sıra görüşüyordu.
İddialara göre cinayetten sonra Trabzon İstihbaratı'nda görevli 'Memduh', Tuncel'den bilgi almaya çalışırken İstihbarat Daire Başkanlığı (İDB) da Muhittin Z.'yi devreye sokuyordu. Eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin D., suikastten hemen sonra İDB'yi aradı. Halen Afyon İstihbarat Şube Müdürlüğü görevini yürüten Engin D., İDB yetkililerine, Tuncel'in suikastten 11 ay önce yaptığı ihbarı hatırlattı. Bu ihbarla ilgili yazışmaları inceleyen İDB yetkilileri, muhbirlik yaptığı dönemde Tuncel'in zimmetli olduğu polis memuru Muhittin Z.'yi arayarak yardım istedi. İDB yetkilileri, Muhittin Z.'den Tuncel'i arayarak ağzını yoklaması talimatını verdi. Muhittin Z.'nin, cinayetin ardından yaptığı bu görüşmede Tuncel'e, "Cinayeti Yasin Hayal mi işledi?" diye sorduğu; Tuncel'in ise "Sanmıyorum, zaten Yasin buralarda (Trabzon'da)" dediği öğrenildi.
'Polisten bilgi gizledim'
Tuncel ise cezaevinde savcılara verdiği ifadesinde görüştüğü istihbaratçılardan bilgi gizlediğini itiraf etti. Tuncel, cinayet günü kendisini araçlarına alarak görüşen istihbarat polislerine, Hrant Dink'i vuran O. S.'nin adını vermedi. İddialara göre Tuncel ifadesinde "Polisler, Yasin'i bulmamı istedi. Sivil polis arabasında bir süre dolaşıp aradık. Ben sonra bir kafede gördüm ve polislere gösterdim. Polisler, beni bırakıp 'Rapor yazmamız lazım' diyerek gittiler" dedi.