Memet Ali Alabora'ya Twitter'da linç kampanyası

Memet Ali Alabora'ya Twitter'da linç kampanyası
Memet Ali Alabora'ya Twitter'da linç kampanyası
Gezi Parkı eylemlerine destek verdiği için belirli kesimlerin açık hedefi haline gelen ve hatta hakkında ölüm fermanı bile çıkarıldığı iddia edilen oyuncu Alabora için Twitter'da yeni bir linç kampanyası başlatıldı.

Radikal.com.tr - Gezi eylemleri sırasında yaptığı paylaşımlar sebebiyle hedef gösterilen, hatta hakkında ölüm fermanı bile çıkarıldığı iddia edilen oyuncu Memet Ali Alabora için Twitter'da yeni bir linç kampanyası başlatıldı. Alabora'ya yönelik linç söylemlerine son vermek amacıyla başlatılan kampanyada ise 100 bin'e yakın imza toplandı.

'Memet Ali Alabora'ya ölüm fermanı çıkarıldı' iddiası

TEHDİT VE HAKARET MESAJLARI PAYLAŞILIYOR

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da başlatılan #mehmetalialaborasilivriye hashtag'iyle yapılan paylaşımlar son 1 gün içerisinde trend listesinin ilk sırasına kadar yükselirken, oyuncu hakkında ise yüzlerce tehdit ve hakaret içeren mesajlar paylaşılmaya devam ediyor. Oldukça kısa bir süre içerisinde Twitter'da en çok konuşulan konulardan biri haline gelen linç kampanyasına destek verenler, Alabora'yı ülkeyi anarşiye sürüklemekle ve bölücülükle suçlarken, aralarında " Ak Parti " kullanıcı adlı hesapların ve AKP 'li vekillerin de paylaşımlara destek verdiği görülüyor.'YERİNİ ŞİMDİDEN HAZIRLADIK MEMOLİ'

Yapılan bazı paylaşımların tehdit ve hakaret boyutlarına kadar vardığı gözlenirken, en çok dikkat çeken paylaşımlar ise şu şekilde: "Mesele nedir içerde anlatırlar sana!", "Şimdi nüfus sayımı yapılsa seni de adamdan sayacaklar ya ona yaniyorum.", "Memoli Sen sanatçı değilsin.Sana sanatçı diyenler seni kandırmış..." ve "Yerini şimdiden hazırladık memoli, devlet düşmanı komiser memoli". Ayrıca, yönetmenliğini ve oyunculuğunu üstlendiği ‘Mi Minör’ oyunu nedeniyle Yeni Şafak gazetesi tarafından Gezi Parkı eylemlerinin provasını yapmakla suçlanan ve hedef gösterilen tiyatrocu Memet Ali Alabora, bu gazete aleyhine 1 TL’lik tazminat davası açmıştı.

Tehdit ediliyorum, koruma talep ettim

ÖLÜM FERMANI ÇIKARILDI

Geçtiğimiz ay, Kamuoyunda “İslamcı yazar” olarak tanınan İsmail Nacar, Gezi Parkı eylemleri sırasında hedef gösterilen tiyatro oyuncusu Memet Ali Alabora için “bazı odaklarca ölüm fermanı çıkarıldığı” iddiasında bulunmuş ve ünlü sanatçı hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

Şimdi Mehmet Ali Alabora için aynı fermanı çıkardılar. Bu yönde duyumlarım, tespitlerim var. Gezi Parkı protestolarında simge haline gelmiş durumda. Kendisine karşı bir girişim var. Nerede ne zaman uygulamaya kalkarlar bilmiyorum. Türkiye ’yi yeniden kaosa sürüklemek istiyorlar. Bunun kamuoyuna açıklanması gerek.”

LİNÇ KAMPANYASINA SON VERMEK İÇİN 100 BİN İMZA

Alabora'ya yönelik sürdürülen linç söylemlerine bir son vermek amacıyla başlatılan imza kampanyasında ise oldukça kısa bir süre içerisinde 90 binin üzerinde imza toplandı. Yazar ve oyuncu Levent Kazak tarafından başlatılan kampanyada hedeflenen imza sayısı ise 100 bin. Kampanyanın yer aldığı Change.org adlı sitede yer alan açıklama metni ise şu şekilde:

"Bir sanatçının böylesi bir şekilde hedef gösterildiği tarihte görülmemiştir. Demokrasi ülküsüne sahip çıkan hiçbir ülkenin tanık olmadığı bu orantısız düşmanlığı reddediyoruz. Tüm insanların kendini ifade etme, istediği gibi yaratma, oynama, yazma, görüşünü yaratısına yansıtma hakkı vardır. Buradan bir suç çıkarma gayreti, hepimizin hayatına dolaysız bir saldırıdır. Bir ‘tweet’ ile insanları ayaklandırmak, bir tiyatro oyunu ile darbe provası yapmak, faiz lobisi ile Mısır’da buluşmak gibi temalar ancak komedinin alanında kendine yer bulur; ne siyasetin ne de hukukun."

 

Twitter'da yeni hedef Mehmet Ali Alabora


  http://www.radikal.com.tr/1145776114577611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  clear adinda biri - serconian

  ne zamandan beri cogunlukcu demokrasi cogulcu demokrasi oldu? önce bir sözlük alip anlamlarini ögreniniz kelimelerin onlari böyle ulu orta kullanmadan önce. cogulcu demokrasiymis, akpnin lügatinda cogulcu demokrasi diye bir kavram yoktur, olsaydi toplumsal uzlasma, katilim ne demek bilirlerdi. ama ben %50 aldim diledigimi yaparim demek ancak cogunlukcu demokrasi ya da parmak hesabi demokrasisi diye aciklanabilir.

  eşitlik - isakent

  suçlu ise cezasını çeksin nedir onu farklı kılan

  destek! - yesim yilmaz

  change.org sitesinde bulunan imza kampanyası ile M.Ali'ye destek olalım! o, bizim burada söylediklerimizi yüksek sesle haykırdığı için linç edilmek istiyor.. yeter artık!

  AKP nin demokrasi anlayışı - kaşınan adam

  AKP nin demokrasi anlayışı bu kadar.Onların gönülleri muhalif olan herkesin hapishaneye atılması ile ancak rahatlar.

  Asagilik bir linc kampanyasi, yillar sonra filmi bile olur. - ilbeg

  bence sanatcilara karsi girisilen bu linc kampanyasinin bas kabahatlisi Babakandir. Olabilecek olumlu olumsuz her sonuc noun hanesinedir. Kendi halkina katsi miting yapan, futbolseveferi tehdit eden, takimlari tehdit eden, ogrencilere hayatinizi karartiriz diyen bir iktidar olduktan sonra cemaat de bu linci yapar. Unutmayalim ki Basbakan bizzat genclerin twitter denilen belada daha aktif hale gelmesini istemisti. Karsi kampanyanin 100 bini bulmasi sevindirici, ancak ingilizce olarak da bir baslik acilmalidir ve bu suru piskolojisi tum dunyaya ilan edilmelidir. ne demek "mehmetalialabora silivriye"? Utanmazliktir bu ! Keza Silivrinin bir intikam alma yeri oldugunu da bunlar teyid etmektedirler. Alabora belki de dogrudan Anayasa Mahkemesine ve de olanak varsa uluslararasi bir mahkemeye basvurmalidir. Twitterde kendisine karsi hakaret edenler hakkinda da suc duyurusu yapmalidir.

  drama kumpanya - Bartu Han

  bu bir eğlence mi bazıları için ? bütün tuşlara basıp haz mı alıyorlar ? resmen şaka yoluyla veya ciddiye alarak neler okuyoruz. gençlerden korkun dedikte interneti kullanarak iğrenç bir silah kullanalım demedik ama !

  cok hizli yetistiler.. - b adali

  tayyip erdogan in ?kindar Gençlik Yetiştireceğiz?sozu yaklasik bir yil oldu soyleneli,bunlar yetismeden zehirlerini akitmaya basladilar. Zavalli orta cag kalintilari.