Memlekete hoş geldin

Bir tutuklama
Cezaevindeki işadamlarına eski Bakan Cavit Çağlar da katıldı. ABD'de yakalandıktan sonra Türkiye'ye yollanan Çağlar, geniş güvenlik önlemleri altında DGM'ye götürüldü. Savcılık, krediler ödendiği için Egebank dosyasındaki gıyabi tutuklamanın kaldırılmasını; ancak Etibank'tan ve naylon faturadan verilen iki ayrı kararın vicahiye çevrilmesini talep etti.
'Sınır dışı'yla geldi
Hâkim talebe uyarak işadamı hakkındaki gıyabi tutuklamaları vicahiye çevirdi ve Çağlar Kartal Cezaevi'ne konuldu. Başsavcılık emrine rağmen Çağlar DGM binasına protokol, oğlu Mustafa Çağlar personel kapısından alındı. Çağlar ABD'den iade değil, sınır dışı edildiği için tüm suçlamalardan yargılanabilecek.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi
AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Eski Devlet Bakanı ve işadamı Cavit Çağlar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen Egebank'tan aldığı 7.5 milyon dolar krediyi iki kere ödediğini söyledi. Bankanın eski sahibi Murat Demirel'in kendisini dolandırdığını öne süren Çağlar, Etibank'ın Dinç Bilgin'e devri sırasında yaşanan usulsüzlüklerden devleti sorumlu tuttu. Çağlar, ABD'den dün sabah getirildiği İstanbul DGM'de sekiz buçuk saat süren sorgunun ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Gazeteciler atlatıldı
17 Nisan günü New York'ta yakalanan ve ertesi gün çıkarıldığı Bölge Mahkemesi'nce tutuklanan Çağlar, Manhattan savcısının kefalet talebini reddetmesi üzerine kendi isteğiyle Türkiye'ye dönmek istemişti. Çağlar ABD'ye giden üç interpol görevlisine JFK Havalimanı'nda önceki gün teslim edildi.
THY'nin 'Aydın' isimli New York-İstanbul seferini yapan tarifeli uçağıyla dün saat 10.05'te Atatürk Havalimanı'na inen Çağlar, pasaport işlemlerinin tamamlanmasından sonra DGM'ye götürüldü. Çağlar'ın DGM'ye gireceği kapıda çok sayıda polis tarafından tertibat alındı. Ancak polislerin yaptığı hazırlıkların gazetecileri aldatmaya yönelik bir mizansen olduğu ve Çağlar'ın sanık kapısı yerine savcıların giriş yaptığı protokol kapısından saat 10.50'de DGM'ye girdiği öğrenildi. Çağlar, daha sonra doktor kontrolünden geçirilmeden, kimlik tespitinin ardından savcı Ercan Cengiz tarafından sorgulanmaya başlandı.
Tansiyonu yükseldi
Çağlar ilk olarak, savcı Cengiz tarafından yürütülen Egebank soruşturması kapsamında bankadan aldığı 7.5 milyon dolarlık kredilerle ilgili ifade verdi. Çağlar, "Murat Demirel'den 7.5 milyon dolar aldım. Ama parayı iki kere geri ödedim. Yine de bir kez daha ödeyebilirim. Murat Demirel, parayı almamış gibi göstererek beni dolandırdı" dedi.
Cavit Çağlar'ın tansiyonunun yükselmesi nedeniyle sorguya ara verildi ve iki kez doktor kontrolünden geçirildi. DGM yakınındaki bir eczaneden getirilen aletle de Çağlar'ın tansiyonu ölçüldü.
Yaklaşık bir saatlik aradan sonra Çağlar, bu kez hakkında ikinci tutuklama kararının bulunduğu Etibank soruşturması kapsamında ifade verdi.
Etibank'ın Dinç Bilgin'e devri sırasında usulsüzlük yaptığı iddialarını reddeden Çağlar, satışın devlet kontrolünde yapıldığını belirterek bir yolsuzluk yapılmışsa bunun devletin suçu olduğunu söyledi.
Egebank'tan serbest
Savcı Cengiz, Çağlar hakkında Etibank ve Şişli Savcılığı'nca yürütülen naylon fatura soruşturmaları kapsamında verilen gıyabi tutuklama kararlarının vicahiye çevrilmesini istedi. Cengiz, Egebank soruşturmasıyla ilgili verilen gıyabi tutuklama kararının ise kaldırılmasını talep etti. Nöbetçi Mahkeme de savcının talebi doğrultusunda karar vererek Çağlar'ı, Kartal Cezaevi'ne gönderdi.
Altı ayrı davası bulunuyor
Altı ayrı davadan yargılanan Cavit Çağlar'ın ABD'den sınır dışı uygulanarak Türkiye'ye dönmesi nedeniyle hakkındaki tüm suçlamalardan sorgulanabileceği belirtildi.
Egebank'tan aldığı 7.5 milyon dolarlık krediyi ödemediği öne sürülen Çağlar hakkında 1 No'lu DGM'de 2 Ocak 2001'de gıyabi tutuklama kararı verilmişti. Çağlar hakkındaki ikinci tutuklama kararı ise 2 Nisan 2001'de Etibank'ın Dinç Bilgin'e devrinde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla verildi.
Muhammed Ciğer ve Orhan Aslıtürk'ün paravan şirketlerinden naylon fatura aldığı iddiasıyla da daha önce gıyabi tutukluluk kararı bulunan Çağlar'ın diğer üç davası ise şunlar:
Üç dava tutuksuz sürüyor

  • Cavit Çağlar'ın Bank Ekspres'in eski sahibi Korkmaz Yiğit'le birlikte, birbirlerine menfaat karşılığı usulsüz krediler verdikleri gerekçesiyle Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'zimmet' suçundan 12'şer yıla kadar ağır hapis cezası isteniyor.
  • Sahibi olduğu İnterbank'tan çeşitli şirketler adına krediler alıp, bu kredileri virman yoluyla kendi hesaplarına geçirdiği iddiasıyla da oğlu Mustafa Çağlar ve Şükrü Şankaya ile birlikte Şişli 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanıyor.
  • Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde de Cavit Çağlar'ın, 'yönetici olmasına rağmen İnterbank'tan kredi aldığı' iddiasıyla yargılaması sürüyor.