Memleketi Malatya da onu unutmadı

Memleketi Malatya da onu unutmadı
Memleketi Malatya da onu unutmadı

Dink?in doğum yeri Malatya?da da bir grup yürüyüş düzenleyerek ?Hepimiz Hrant?ız? sloganı attı. FOTOĞRAF: MİKAİL PELİT / DHA

MALATYA/İSTANBUL - Hrant Dink dün yurdun çeşitli illerinde gün boyu yürüyüşler ve etkinliklerle anıldı. Dink’in doğum yeri Malatya’da 11 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla yüzlerce kişi ellerine aldıkları meşalelerle kent merkezinden, Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan kilisenin önüne kadar yürüdü.
Dink için İstanbul Lütfi Kırdar Spor ve Sergi Sarayı’nda da bir anma gecesi yapıldı. Gecede, Dink’in sesinden konuşmaları dinletildi. Ayşe Tütüncü piyano dinletisi sundu. Duduk ustası Ertan Tekin, müzisyen Özlem Taner birlikte sahne alarak bir türkü seslendirdi. Garajistanbul grubu Aşura adlı oyunu sahneye koyarken, Zeynep Tanbay Dink’in torunları ve çocuklarla ilgili bir yazısını dans gösterisi şeklinde sundu. Ayrıca Kardeş Türküler ve Ermeni koroları Türkçe ve Ermenice türküler ve şarkılar söylediler. Ümit Kıvanç’ın 19 Ocak’tan 19 Ocak’a İki Yıl adlı filmi ve Dink’in yeğeni Lusin Dink’in yönettiği Hrant Dink adlı belgesel sunuldu. Nar Çiçeği’nin Hikâyesi adlı Ezel Akay’a ait film gösterildi. Gece Sezen Aksu’nun dinletisi ve Hrant Dink’in konuşmasıyla son buldu. Geceye DTP’li milletvekilleri de katıldı. Dink için ayrıca Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da da anma yürüyüşleri ve etkinlikler düzenlendi. (Radikal, dha)