Memleketimden yılbaşı manzaraları

Türkiye 2009'a birbirinden farklı, eğlenceli manzaralarla girdi. Binlerce kişi meydanlara toplandı, bazıları denize girdi, bazıları ilahiler söyledi

 


TÜRKİYE 2009'A BÖYLE GİRDİ HABERİNİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İstanbullular, yeni yılı Taksim ve Nişantaşı’nda kutladı.
Büyükşehir Belediyesince düzenlenecek yılbaşı kutlama programının iptal edildiği Taksim Meydanı’nda ve İstiklal Caddesi’nde vatandaşlar akşam saatlerinde toplanmaya başladı.
Taksim Meydanı’ndaki kalabalık, özellikle yeni yılın ilk dakikalarında büyük coşku yaşadı. Özel eğlence mekanlarından havai fişekler atılırken, çok sayıda turistin de kutlamalara katıldığı görüldü.
Bu arada, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesinde polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Sivil polisler, özellikle turistlerin çevresinde bulundu. Kutlamalar sırasında bazı kişiler, "İstanbul, İstanbul" diye birlikte slogan attıkları turist grubu çembere almak istedi. Bu kişiler daha sonra kendilerini görüntülemeye çalışan gazetecilere de maytap attı.
Öte yandan, Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında, taciz girişiminde bulunduğu iddiasıyla bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Bu kişi, polis merkezine götürüldü.
Kutlamalara katılanlar İsrail aleyhinde slogan attı.
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da Taksim Meydanı’na gelerek alınan önlemleri denetledi, vatandaşların yeni yılını kutladı.
Cerrah, yılbaşı dolayısıyla Taksim Meydanı ve çevresinde ara sokaklar da dahil olmak üzere tüm tedbirlerin alındığını bildirdi.
Taksim Meydanı, Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneğince hazırlanan proje çerçevesinde yılbaşı için ışıklarla süslendi.
Taksim Meydanı’nda geçen yıl İstanbul’un simgesi haline gelen lale motiflerine ek olarak, bu yıl daha parlak led ampullerle küresel ağaç figürlerine yer verildi. Kar taneleri figürleriyle de donatılan meydan boyunca elektronik ana ışıklarla da hareketli motifler sergilendi.

NİŞANTAŞI’NDAKİ KUTLAMA 

Şişli Belediyesince Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde düzenlenen açık hava partisinde de çok sayıda İstanbullu gönüllerince eğlenerek yeni yıla girdi.
Radyo DJ’lerinin performans gösterileri sunduğu etkinlikte, İstanbullular sokaklarda dans etti. Müzik ve yapay kar eşliğinde keyifli saatler geçirdi.
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de açık hava partisine katılarak, vatandaşların yeni yılını kutladı.


ANKARA’DA YENİ YIL KUTLAMALARI
Ankaralılar, yeni yıla geçen senelerde olduğu gibi Güvenpark’taki kutlamalarla girdi. Akşam saatlerinde Kızılay’a gelen Başkentliler, saatler gece yarısına yaklaştığında Güvenpark çevresinde toplandı.
Yeni yılın ilk dakikasıyla birlikte meşaleler yakan ve havai fişekler atan Başkentliler, 2009’a birbirlerine sarılarak ve halay çekerek girdi.
Bu arada, kutlamalar sırasında bir grup, çeşitli sloganlarla İsrail’i protesto etti.
Ankara’nın eğlence yerlerinde de yeni yıl coşkuyla karşılandı.


İZMİR'DE 2009 COŞKUSU

İzmirliler, 2009'u meydanların yanı sıra beş yıldızlı oteller ile gece klüplerinde düzenlenen konser ve partilerle karşıladı.
En büyük kutlama, her yıl olduğu gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen konserle oldu. Grup Mavi'nin şarkılarıyla meydanda toplanmaya başlayan İzmirliler, Ersin Show Süper Starz dans grubunun gösterileri ardından Emre Aydın'ın konseriyle keyifli dakikalar yaşadı. Saatler gece yarısını gösterdiğinde ise havai fişek gösterileri gökyüzünü renklendirdi.
Sahneye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ‘2009'un, İzmir'e, Türkiye'ye ile tüm dünyaya dostluk, barış ve kardeşlik getirmesini‘ diledi. Kocaoğlu'nun konuşmasının bitimiyle Emre Aydın konserine devam etti. Onbinlerce İzmirli geç saatlere kadar doyasıya eğlendi. Mayıs ayında kapılarını açtıktan sonra ilk kez yeni yılı karşılayan Swissotel Grand Efes de renkli programlara sahne oldu. Enbe Orkestrası ve genç şarkıcı Tan'ın konserleriyle Swissotel konukları yeni yılı karşıladı. Balçova Termal Otel'de Nadide Sultan, Crowne Plaza'da Samine Sanay, Balçova Prenses Otel'de Seda Üren ile Altay, Çeşme Ilıca Otel'de Öykü- Berk, Hilton Otel'de Rober Hatemo, Mishka Klup'te ise Alex sahne aldı.
İzmirliler yeni yılı günün ilk ışıklarına kadar eğlenerek geçirdi.EDİRNE’DE 10 BİN KİŞİLİK YILBAŞI PARTİSİ

Edirne, yeni yıla yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı muhteşem bir parti ile girdi. Canlı müzik ve havai fişek gösterileri altında geri sayım yapan Edirneliler, birbirleriyle kucaklaşarak ‘2009'a merhaba’ dedi.
Edirne Belediyesi'nin düzenlediği yeni yıl partisi kentin en işlek yeri olan Saraçlar Caddesinde gerçekleşti. Yeni yıl için süslenen ve renk cümbüşüne dönen caddeyi yaklaşık 10 bin kişi yeni yıla girmek için seçti. Yerel sanatçıların verdiği konserle kendilerinden geçen Edirneliler doyasıya eğlendi. Yeni yıla girmeye saniyeler kala ise 10 bin kişi hep birlikte geri sayım yaparak 10'ncu yıl marşı eşliğinde 2009'a merhaba dedi. Yeni yıla girilmesiyle birlikte yaklaşık 100 adet havai fişek arka arkaya patlatıldı ve eğlence doruğa ulaştı. ‘2009'a merhaba’ partisi ise gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Eğlence sırasında ise içki su gibi tüketildi.
Kırklareli'nde ise yeni yıla vatandaşlar çeşitli mekanlarda düzenlenen yılbaşı partileri ile girdi.Yeni yıl için geri sayımın tamamlanmasının ardından vatandaşlar yeni yılı birbirlerine sarılarak ve öperek girdi.Daha sonra ise dansözler ve canlı müzik eşliğinde doyasıya eğlendiler.

TEKİRDAĞ'DAKİ 2009'UN İLK BEBEĞİ 

Tekirdağ'da ise yeni yılın ilk bebeği yaklaşakı saatler 24.00'ü gösterdiği sırada dünyaya geldi. Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde sezeryan ile dünyaya gelen Çiğdem ve Özcan Karip çiftinin 2'nci çocuğu olan Melis 3 kilo 200 gram ağırlığında ve 50 santimetre boyunda gözlerini hayata açtı. Yeni yılda, Tekirdağ'ın ilk bebeğini dünyaya getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Karip çifti, “13 yaşında Mert isminde bir oğlumuz vardı. Şimdi yeni yıl bize mutluluk getirdi ve 2'nci yavrumuzu da dünyaya getirdik. Çok mutluyuz” dediler.


BURSA’DA İLAHİLERLE ALTERNATİF YILBAŞI

Bursa'da, Anadolu Gençlik Derneği'nin yılbaşına alternatif olarak düzenlediği iddia edilen gecede, izdiham yaşandı. 3 bin 500 kişilik salona gelen 5 bin kişi, gece boyunca ilahileri dinleyip, dini şiirlere eşlik ettiler. İsrail aleyhinde slogan attılar.
Anadolu Gençlik Derneği Bursa Şubesi'nin Atatürk Spor Salonu'nda düzenlediği ‘Alternatif Yılbaşı’ olarak kutlanan Mekke'nin Fethi Gecesi'ne aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Haremlik ve selamlık yapılan geceye İstiklal Marşı’nın okunması, ayetlerin dinlenmesi ile başlandı. Mehter Takımı'nın gösterilerinin ardından konuşan Anadolu Gençlik Derneği Bursa Şubesi Başkanı Necati Aslan, 35 yıldır bu programı düzenli olarak yaptıklarını söyledi. Son günlerde Filistin’de yaşanan acı olaylara şahit olduklarını belirten Aslan, “Ey İsrail, sizi kınıyorum. Siz gebereceksiniz. Aynı zulümleri Nemrut ve Firavun'da yaptı. Milli görüş gelecek o zaman ödünüz kopacak” dedi.
İsrail ile işbirlikçilerini kınadıklarını ifade eden Saadet Partisi Bursa İl Başkanı Hilmi Tanış ise Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının gerekli tepkiyi gösterdiklerini söyledi. 2008 yılının bittiği 2009 yılına adım atıldığı bir geceyi yaşandıklarını anlatan Tanış, “Hristiyanlık alemi için bugün peygamberlerinin doğum günü. Bir peygamberin doğum günü içki içerek, alem yaparak kutlanmaz. Bu gece içki içenler, bir senenin yorgunluğunu attıklarını söylüyorlar. Yılbaşına sarhoş kalkılmaz” diye konuştu.


MADEN OCAĞINDA PASTALI YILBAŞI KUTLAMASI

Zonguldak’ta kömür ocağında çalışan işçiler, yerin metrelerce altında pasta keserek yeni yılın gelişini kutladı.
Dilaver Mahallesi’nde faaliyet gösteren özel bir madencilik şirketine ait kömür ocağında gece mesaisinde çalışan maden işçileri, saatler gece yarısını göstermeden önce girdikleri ocak içinde kalaslardan oluşturdukları sofra başında toplandı.
Geçen yılın son saniyelerini birlikte geriye sayarak geçiren işçiler, sofralarındaki "hoş geldin 2009" yazılı pastayı kesti. Birbirlerine pasta ikram eden işçiler, yeni yılın maden ocaklarında kazasız üretim getirmesini dileyerek dua etti.
Yemeklerini yaklaşık 4 saat çalıştıktan sonra yemeleri nedeniyle sofralarında sadece pasta olduğunu belirten madenciler, "Gecenin ilerleyen saatlerinde evimizden getirdiğimiz yiyecekleri paylaşarak kutlamalara devam edeceğiz. Yılbaşında gelenek olduğu için 00.00’da pastamızı kestik" şeklinde duygularını ifade etti.
Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Demir de mesaiye başlamadan önce ailelerinden ayrı yılbaşına giren işçilere pasta gönderdiğini ve kutlama yapmalarına izin verdiğini, işçilere de kazasız çalışmalar dileğinde bulunduğunu belirtti.


CEZAEVİNDE YILBAŞI EĞLENCESİ

Çorum'da, bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu L Tipi Kapalı Cezaevi'nde, yılbaşı nedeniyle bir eğlence düzenlendi. Haklarındaki ceza kararlarını veren hakim ve savcılarla, tutuklu ve hükümlüler birlikte eğlendi, söylenen şarkılara birlikte eşlik etti.
Çorum'da, L Tipi Kapalı Cezaevi'nde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni yıl nedeniyle moral gecesi düzenlendi. Eğlence programına Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Turgut Bayraktar, bazı hakim ve savcılar ile yaklaşık 200'e yakın hükümlü ve tutuklu katıldı. Başsavcı Bayram Eray, yıl başı nedeniyle hükümlü ve tutuklulara moral gecesi düzenleyerek güzel vakit geçirmelerini istediklerini kaydetti.
Cezaevi'ndeki spor salonunda gerçekleştirilen ve yerel sanatçıların sahne aldığı eğlence programında, hükümlülerle kendilerine en ağır cezaları veren hakim ve savcılarla birlikte eğlendi, söylenen şarkılara birlikte eşlik etti. Eğlence programında yaklaşık olarak 30'a yakın gardiyan da yer aldı. Bazı gardiyanlar, tutuklu ve hükümlülerin aralarına oturdu. Söylenen bazı şarkılar da kadın tutukluların gözyaşlarını tutamamasına neden oldu.


2009’U YÜZEREK KARŞILADILAR

Antalya'da aralarında avukatların da bulunduğu bir grup, her yıl olduğu gibi 2009’u denizde karşıladı. Konyaaltı Sahili'nden denize giren Antalyalı grup, “Tarihe gölge etmeyin yeter” pankartı açtı.
Antalya'da 13 yıldır gelenek halene getiren aralarında avukatların da bulunduğu ve kendilerine 'Akdeniz Dostları Grubu' adı veren topluluk, 2009’u denizde yüzerek karşıladı. Saat 23.30 sıralarında Konyaaltı Sahili'nde Beachpark 1 nolu plajda bir araya gelen yaklaşık 30 kişilik grup, önce ateş yaktı. Onlarca kişinin şaşkın bakışları arasında giysilerini Çıkartarak mayolarıyla kalan gruptakiler, yeni yılı 19 derece sıcaklıktaki denizde karşıladı.(ajanslar)