Memleketin tapusu MİT'te

Memleketin tapusu MİT'te
Memleketin tapusu MİT'te
Vatandaşlara ait bütün tapu kayıtlarının MİT'e "online" olarak açıldığı haberi, Çevre Bakanı Bayraktar tarafından doğrulandı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), Türkiye’deki bütün kamu kuruluşlarının veri tabanına girerek, kişisel gizlilik gerektiren verileri “online” olarak ve izin gerektirmeden alabilmesine ilişkin protokollerin varlığı ilk kez bir bakan tarafından doğrulandı. Taraf gazetesinin haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, MİT Müsteşarlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolünün MİT’e tapu bilgilerini online görebilme yetkisi verdiğini belirtti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise protokollerin ortaya çıkmasından sonra bu konudaki haberleri yalanlamıştı.


ÖNERGEYLE DOĞRULANDI


BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, birçok bakanlığın yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da “MİT’e veri tabanlarına izinsiz olarak online giriş izni veren bir protokol imzalayıp imzalamadıklarını” sordu. Bakan Bayraktar, TBMM Başkanlığı üzerinden soru önergesine verdiği yanıtta, söz konusu protokolü doğruladı. Bayraktar, MİT Müsteşarlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolüyle MİT’in, tapu bilgilerini online görebileceğini belirtti. Protokolle veri paylaşımı yapılmasının özel yaşamın gizliliğini zedeleyeceği eleştirilerinin yersiz olduğunu söyleyen Bayraktar, tapu bilgilerinin MİT’e kamu hizmetlerini etkin, hızlı ve verimli bir şekilde yerine getirmek amacıyla verildiğini savundu. Bayraktar, şunları söyledi: “Tapu kaydı ve kadastro bilgilerinin paylaşılması için, talep eden kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerle protokoller imzalanmaktadır. Protokollerle her kurum sadece kanunun yetkili olduğu bilgileri görebilmekte ve aldığı bilgileri kamu hizmetleri için kullanmaktadır. MİT Müsteşarlığı ile bağlı kuruluşumuz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol sadece vermek zorunda olduğumuz bilgilerin online olarak paylaşılması amacına yöneliktir.”


REÇETE BİLGİLERİ MİT’TE


Tapu Kadastro’nun yanında pek çok kurumla MİT arasında yapılan protokollerle, Türkiye’de kişisel verilerin gizliliği tamamen ortadan kalkmış oldu. MİT artık Türkiye’de yaşayan herkesin hastalık bilgilerini, reçeteyle hangi ilaçları, aldığını, kredi kartı harcama dökümlerini, okuduğu kitap ve gazeteler ile harcama bilgilerini öğrenebiliyor. Ayrıca kişilerin kaldıkları oteller, kiminle kaldıkları, seyahat bilgilerinin tamamı da MİT’in eline online olarak geçiyor. Protokollerden önce MİT de diğer güvenlik kurumları gibi bir kişinin ancak suça bulaştığına yönelik somut delil varsa söz konusu kuruma yazı yazarak bu bilgileri temin edebiliyordu. Ancak protokollerle, MİT’e bütün kurumların veri tabanlarına izinsiz biçimde online olarak girip, tüm bilgileri çekip depolama imkânı tanındı.

VEKİLLER DE GÖZETİMDE

Son olarak MİT’in CHP ’li bazı milletvekillerini fişlediği ortaya çıkmıştı. Artık tapu kayıtlarını, alım-satımları online olarak görebilecek olan MİT, muhalefet liderleri ve vekillerinin gayrimenkul işlemlerini de anında görebilecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun villası daha önce bu kapsamda gündeme gelmiş ve tartışılmıştı. (Taraf)


  http://www.radikal.com.tr/114666911466695

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BILGI CAGINA ELEKTIRIK HIZI ILE UYUM SAGLAYAN YENI BIR TURKIYE - Equalizer001

  Radikal: ?Vatandaşlara ait bütün tapu kayıtlarının MİT'e "online" olarak açıldığı haberi, Çevre Bakanı Bayraktar tarafından doğrulandı.? Benim ve bir cok vatandaslar icin tapu kayitlari kopyalarinin MIT?e verilmesi cok da onemli degil. Onemli olan; Siyasilerin, Belediye Baskanlarinin, Valilerin ve Kaymakamlarin gizemli bir sekilde uzerlerine gecirilen tapulari nasil satin aldiklarinin hesabini verip-vermeyecekleridir.

  Polis devleti dedikleri işte böyle bir şey! - armagandenizci

  Bayraktar "özel yaşamın gizliliğini zedeleyeceği eleştirilerinin yersiz olduğunu" söylemiş. Burada amaç MİT?in "kamu hizmetlerini etkin, hızlı ve verimli bir şekilde yerine getirmek" amacı güdülüyor... muş. Bu talihsiz, hukuksuz, cüretkar açıklamanın Türkçesi, "biz istediğimizi yaparız, anayasaya ve yasalara veya hukuk ilkelerine uymak zorunda değiliz, sizin önünüze işkembeden bir mazeret fırlatırız ve siz de bu yalan gerekçeyi afiyetle yersiniz."dir. Hani yandaş gazeteciler, AK Parti'yi ve bu partinin genel başkanının uygulamalarını baskıcı, zalimce ve keyfi bulanlara dalga geçer gibi her gün sorup duruyor ya; hiç böyle hakkaniyetli, adil, özgürlükçü diktatör mu olur diye... MİT'te, dolayısıyla doğrudan başbakanlıkta ve dolayısıyla doğrudan bir siyasi partide temerküz eden kişisel mahrem bilgilere erişme hakkı, işte o retorik sorunun yanıtlarından sadece biridir. Eğer bir siyasetçi irili ufaklı her türlü muhalefet girişimini fütursuzca hesap sormakla tehdit ediyorsa, elinde tuttuğu majör kartlardan biri MİT'teki mahrem bilgilerdir.

  1984 - abduman

  hoşgeldin big brother. hele bir soluklan yiğenim.

  oldu olacak evlerede bir kamera koyun - demlicay2011

  bakalım nasıl yaşanıyormuş. merakınız gider. sizler cami hırsızını bulamayan, 20 yıl aranan suçluları bulamayan, bacaklara sıkılan kurşunları görmeyen. milleti amuduyla dolandıranları es geçen mit. ne işe yaradığını gerçekten merak ediyorum. her halde ülkeyi her gün tehlikeden koruyorusun. çankırıdaki adamınızıda suçlu yaptınızya bravo. 80 milyon euro kayıtlara geçmedi. vali izin vermedi. sizi galiba trafik kazaları ele veriyor. bak şu allahın işine. amacınızı bir türlü anlamış değilim. ama cia ile sıkı fıkı olduğunuzu gayet net biliyorum. maraş sivas vs. olaylarında

  fişleme - ahmet mustafa

  ülkemiz islami faşizme doğru hızla ilerliyor.yakında mahalle karakoluna günlük rapor verebiliriz.mısır için demokrasi isteyen başbakan ülkesinde olan demokrasiyi katlediyor.