Memorial'a organ nakli izni verildi

Sağlık Bakanlığı, ilk kez bir özel hastaneye karaciğer ve böbrek nakli yapması için izin verdi.

İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı, ilk kez bir özel hastaneye karaciğer ve böbrek nakli yapması için izin verdi. Açıldığı 2000 yılından bu yana birçok alanda sağlık hizmeti veren Özel İstanbul Memorial Hastanesi, artık böbrek ve karaciğer nakli de yapacak.
Türkiye'de organ ve doku nakli hizmetleri, 2238 sayılı 'Organ ve Doku Hizmetleri Yönetmenliği' ile yürütülüyor. Sağlık Bakanlığı organ ve doku nakli için başvuran merkezlere, yönetmenliğe göre çalışma izni veriyor. Bakanlığın, Memorial Hastanesi'ne verdiği izin yazısında şöyle denildi:
'Yaygınlaşmalı'
"Bakanlığımız, hastalarımızın yaşam kalitelerini artıracak ve onların hayata aktif katılmalarını sağlayacak olan organ naklinin desteklenmesi ve yurt çapında yaygınlaştırılması kararlılığında. Bu anlamda Türk tıbbının ulaştığı düzeyin de bir göstergesi olan organ nakli konusunda yeterlilik şartlarını sağlayan özel merkezlere de çalışma izni verilmeye başlanmış, bu kapsamda Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyonu Kurulu'nca da uygun görülünce, ilk olarak Özel İstanbul Memorial Hastanesi'ne böbrek ve karaciğer nakli için ruhsat verilmiştir."
Psikiyatriden kardiyolojiye, nörolojiye kadar birçok alanda hizmet veren Memorial Hastanesi, Suadiye'de açıtığı polikliniği ile İstanbul'un
Anadolu yakasına da hizmet vermeye başladı. Hastane, ABD dışındaki tüm ülkelerde uluslararası sağlık standartlarını tanımlayan ve standartlara uyan hastanelere yeterlilik belgesi veren JCI (Joint Comission
İnternational) belgesi alan ilk hastane.