Memur alım sınavına İsrail de müdahil olmuş

Memur alım sınavına İsrail de müdahil olmuş
Memur alım sınavına İsrail de müdahil olmuş
CHP'nin verdiği bir soru önergesi, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne alınacak personele yapılan İbranice sınavının 'İsrail Bakonsolosluğu' tarafından yapıldığını ortaya çıkardı.
Haber: Miray ÇİMEN / Arşivi

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in yazılı soru önergesine verdiği yanıt, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) alınacak sözleşmeli personelin yabancı dil sınavlarının kimler tarafından yapıldığını da ortaya koydu.

Buna göre, Kürtçe ve Ermenice sınavları alanlarında uzman olan mütercimler, İbranice sınavı ise İsrail Büyükelçiliğinde görevli bir personel tarafından yapılıyor. Yanıtı değerlendiren CHP’li Dibek, “ Türkiye ’de İbranice mütercim mi yok ki İsrail büyükelçiliğinde görevli biri sınav yapıyor? Bu TC’nin resmi bir devlet kurumuna personel alımı için yapılan sınavı başka bir ülkenin müdahil olması anlamına gelmiyor mu?” dedi.

CHP’li Dibek, BYEGM’nün Kürtçe, İbranice, Ermenice, Farsça, Arapça, Rusça, İngilizce ve Fransızca dillerinden olmak üzere 8 adet personel alınacağını duyurması üzerine Başbakan Yardımcısı Arınç’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi verdi.

Önergede, “İlanda adayların, Kamu Personeli Dil Sınavı (KPDS) belgesi ile dili bilme düzeyini belgelemeleri gerekmektedir. İlana göre, KPDS yapılmayan yabancı diller için de kurum kendi sınav yapacaktır. KPDS Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca yapılmaktır. Buna göre kurum Kürtçe, İbranice ve Ermenice sınavlarını kendi hazırlatarak, uygulayacaktır” denilerek, Arınç’tan şu soruların yanıtı istendi:

DENLİK OLMAYAN DİLLER İÇİN ÖLÇÜT NE?

“Kürtçe yabancı bir dil midir? Başbakanlığa bağlı bir genel müdürlüğün Kürtçeyi yabancı dil olarak kabul etmesini nasıl değerlendirmektesiniz? KPDS denkliği olmayan Kürtçe, İbranice ve Ermenice dillerindeki sınavları kimler hazırlayacaktır? Sınavları hazırlayacak ekibin dil yeterlilikleri hangi ölçütlere göre belirlenecektir? KPDS denkliği olmayan diller için müdürlük tarafından uygulanacak sınavın değerlendirme ölçütü KPDS gibi bilimsel midir?”

KÜRTÇE SINAVINI UZMANLAR YAPTI

Arınç Dibek’in soru önergesine verdiği yanıtta, BYEGM’nün, yabancı basın organlarının ve mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırıcı tedbirleri almak ve uygulama görevi olduğunu belirterek, “Özellik arz eden durumlarda uluslararası basın merkezleri kurmak ve diğer kurumlar tarafından oluşturulmuş basın merkezlerinde mihmandarlık/mütercimlik hizmeti vermek, ayrıca Türkiye’nin ulusal politikaları doğrultusunda çeşitli ülkelerden gazetecilerin talepleri doğrultusunda devlet üst yönetimi ile temas kurulmasında aktif görev almak ve değişik ülkelerden basın mensuplarının katıldığı forumlar organize etmek, kamuoyunun ve ilgili makamların zamanında ve doğru bilgilerle aydınlatılması ve bu faaliyetler için gerekli aydınlatıcı ve tanıtıcı bilgi akımını sağlamak, Devlet tanıtma, aydınlatma hizmetleri kapsamındaki iç ve dış her türlü açık enformasyonu sağlamak gibi hizmetler yürütülmektedir” dedi. Arınç, Kürtçe’nin yabancı dil olup olmadığını yanıtsız bırakan Arınç, yapılan sınavlar ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Önergede belirtilen sınav da yukarıda açıklanan görevlerin yerine getirilmesine yönelik personel ihtiyacının giderilmesi maksadıyla açılmış olup, Kürtçe ve Ermenice sınavları alanlarında uzman olan mütercimler, İbranice sınavı ise İsrail Büyükelçiliğinde görevli bir personel tarafından yapılmıştır.”

Reddetmediğine göre Kürtçe yabancı dildir Arınç’ın verdiği yanıtı değerlendiren Dibek, BYEGM’nün yabancı dil sınavı ile sözleşmeli personel alacağını duyurduğu ilanda Kürtçe’yi yabancı diller arasında saydığını ifade ederek, “Bülent Arınç diğer tüm önergelerimize yanıt vermediği gibi bu önergemize de yanıt vermemiştir. Bakan reddetmediğine göre Bakanlığa göre Kürtçe yabancı dildir. Yanıtta bakan, KPDS denkliği olmayan Kürtçe ve İbranice sınavlar için konusunda uzman mütercimler sınav yapmıştır deniyor. Bu uzmanlık neye göredir? Ayrıca İbranice için ise İsrail Büyükelçiliğinden görevli personel tarafından sınav yapılmıştır deniyor. Türkiye’de ibranice mütercim mi yok ki İsrail büyükelçiliğinde görevli biri sınav yapıyor? Bu TC’nin resmi bir devlet kurumuna personel alımı için yapılan sınavı başka bir ülkenin müdahil olması anlamına gelmiyor mu?” açıklamasında bulunmuştur” dedi.