Memur çocukları zorda

Reyhanlı Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, 88 bin nüfuslu ilçede, aralarında memur ailelerinin de bulunduğu 60 bin kişinin açlık ve yoksullukla savaştığını söyledi.
Haber: FERHAT DERVİŞOĞLU / Arşivi

HATAY - Reyhanlı Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, 88 bin nüfuslu ilçede, aralarında memur ailelerinin de bulunduğu 60 bin kişinin açlık ve yoksullukla savaştığını söyledi. Kendi çocuklarının da okul ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını belirten Gödekmerdan, Dünya Bankası'nın ilçedeki yoksul öğrencilere destek için gönderdiği 60 milyar liradan memur çocuklarının da yararlanmasını istedi, ayrıca yerel bir yardım kampanyası başlattı.
Dünya Bankası desteği
Reyhanlı'da göreve başlar başlamaz değişik uygulamalarıyla dikkat çeken Gödekmerdan, bir ilke daha imza attı. Daha önce 18 maddelik genelgesinde memurlardan, vatandaşı devletten soğutan 'Bugün git yarın gel' zihniyetinden vazgeçmesini isteyen, mesaiye geç gelen personel hakkında soruşturma açan, çok benzin tükettiği için kaymakamlığa ait 25 yıllık minibüsü sattıran Gödekmerdan, şimdi de Dünya Bankası'nın yoksul ailelerin çocuklarına yapacağı 50'şer milyon liralık toplam 60 milyar desteği genişletme çabasında. Kaymakam, memur çocuklarını da kapsayacak yerel yardım kampanyası başlattı.
'Memur utanıyor'
İlçe belediye başkanı, emniyet müdürü, milli eğitim müdürü, sağlık grup başkanı, ziraat odası başkanı, ticaret borsası başkanı, ticaret ve sanayi odası başkanı,
otomobilciler ve şoförler odası başkanı ile işadamlarını bir araya getiren Gödekmerdan, ilçe merkezi ve köylerdeki 88 bin nüfusun 60 binini yoksul ve muhtaç ailelerin oluşturduğunu vurguladı.
Vatandaşın sağlık sorunları için yeşil kart çıkarttığını, ailelerin çocuklarına kitap-defter alamaz, evlerine ekmek götüremez duruma geldiğini söyleyen Gödekmerdan,
"Bunların arasında memurlarımız da var. Ancak utandıkları için bu tür yardımlara müracaat edemiyorlar. Onlara da yardım yapmak istiyorum" dedi.
Yerel kampanya
Dünya Bankası'nın Reyhanlı'ya gönderdiği 60 milyar liradan 1206 yoksul öğrencinin yararlanacağını da belirten Gödekmerdan şu çağrıyı yaptı:
"Daha çok sayıda öğrencinin giyim ve kitap sorununu çözerek ailelere destek olmak için herkesin yardımını istiyorum. Bu insanları mutlu edelim, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ihtiyacını temin ederek vatanımıza yararlı birer evlat olmalarını sağlayalım. Aksi durumda çoğu, çocuğunu okula gönderemeyecek. Doğrusu bu krizden ben de etkilendim ve çocuklarımın okul ihtiyaçlarını alırken zorlandım."
Tüm ihtiyaç sahiplerine
Toplantıda, yoksul ailelerin çocuklarına giyim ve kırtasiye yardımı yapılabilmesi için yardım kampanyası düzenlenmesi kararı alındı. İlçedeki varlıklı kişilerden toplanacak yardım, ihtiyacı olan tüm ailelerin çocuklarına dağıtılacak, böylece Dünya Bankası yardımının çerçevesi yerel olanaklarla genişletilmiş olacak.