Memur eylemi İstanbul'da hayatı felç etti

Memur eylemi İstanbul'da hayatı felç etti
Memur eylemi İstanbul'da hayatı felç etti
TÜRKİYE Kamu-Sen ile Kamu Emekçileri Sendikası Konferedarasyonu (KESK) üyesi memurların bir günlük iş bırakma eyleminde, hayat durdu. Katılımın iki milyona yaklaştığı ifade edilen eylemden en fazla ulaşım etkilendi. İstanbul ve Ankara'da tüm tren seferleri dururken, trenler çalışmadı, binlerce yolcu perişan oldu, yer yer olaylar çıktı. Benzer şekilde hastanelerde de sadece acil servisler hizmet veriyor. Otoyol gişeleri ve vergi daireleri şu an itibariyle çalışmıyor. İstanbul'da Çapa'da toplanan 4 bin memur Beyazıt'a doğru yürüyüşe geçti, Ankara'da da memurlar Abdi İpekçi Parkı'nda toplanmaya başladı. Öte yandan Ankara'daki greve polis müdahale etti. Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanan memurlara destek için gelen bir grup öğrenci ile polis arasında arbede yaşandı. Polisin biber gazı ile müdahae ettiği öğrenciler, taş ve sopalarla polise saldırdı. Çıkan olaylarda polis ve göstericilerden yaralananlar olduğu belirtiliyor.


Türkiye Kamu- Sen ve KESK'in çağrısıyla yapılan memurların Ankara'daki ‘uyarı grevi’nde olaylar çıktı. Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanan memurlara destek vermek isteyen bazı gruplara polis müdahale edince arbede çıktı.
KESK’e bağlı sendikalar ile greve destek veren bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Ziya Gökalp Caddesi'ndeki SSK İşhanı önünde toplandı. İsteklerini içeren sloganlar atan ve pankartlar açan grup, çalınan Türkçe-Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekti. Bu arada eylemin yapıldığı alanın hemen önündeki üst geçite çıkmak isteyen aralarında ÖDP, Sosyalist Parti ve kendilerini ‘Öğrenci Kollektifleri', ‘Kaldıraç' üyesi olarak tanıtan grup ile polis arasında arbede oldu. Polisin üst geçitte indirmek istediği grup, taş ve sopalarla saldırarak karşılık verdi. Grup polise taş ve sopalarla saldırırken, polis ekipleri gruba biber gazıyla karşılık verdi. Atılan taşlarla bazı polisler yaralanırken, biber gazından etkilenen bazı göstericiler fenalık geçirdi. Olayları, araya giren polis müdürleri ile sendika yetkilileri güçlükle önledi.
Türkçe ve Kürtçe türkülerin söylendiği eyleme CHP, DTP ve DSP milletvekilleri de katılarak destek verdi. Bu arada eylem nedeniyle Ziya Gökalp Caddesi trafiğe kapatılırken, polis ekipleri de Kızılay'da geniş güvenlik önlemleri aldı. Kızılay Meydanı'na çıkan birçok yolda panzerlerle barikat kuran polis ekipleri, göstericilerin Kızılay'a yürümesine de izin vermedi. Eylemin ardından DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır’ın da bulunduğu kendilerini ‘KESK’li kadınlar’ olarak adlandıran bir grup, Milli Müdafaa Caddesi’ne yürümek istedi. Bir süre polis ile tartışan gruptaki kadınların yürüyüşüne daha sonra izin verildi.

KADINLARDA EYLEMDE 

Bu arada çeşitli kadın platformu üyesi bir grup kadın Güven Park’ta toplanarak eylem yaptı. Pankart açıp sloganlar atan kadın grup, yürüyerek Kızılay Meydanı’ndan KESK'in eylem yaptığı Ziya Gökalp Caddesi’ne geçmek istedi. Ancak polis barikat kurarak kadınların yürüyüşüne izin vermedi. Kısa süreli tartışmaların ardından kadınlar Güven Parkta eylemlerini sürdürüp, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

KAMU-SEN MEMURLARA SİMİT DAĞITTI 
Türkiye Kamu-Sen üyeleri Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Eyleme CHP, MHP, DSP’li bazı milletvekilleri, Türk- İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, TESK, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı, Birleşik Emekliler Derneği ve Bağ- Kur Emekliler Derneği yöneticileri destek verdi. Türkiye Kamu- Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız yaptığı konuşmada, Türk memurunun toplu sözleşme ve grev hakkına giden yolda en büyük adımı attığını söyledi. Akyıldız, sendikacılığa bir mihenk taşı daha eklediğini belirterek, “Memurlar üzerlerine atılan her türlü yaftayı parçalamıştır. ‘Memur ne iş yapıyor ki! Yan gelip yatıyor’ diyenler, memurların ne iş yaptığını görecektir” dedi.
Bu arada polis ekipleri de eylem nedeniyle parkın çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Memurların, ‘Bölücüye açılım var da memura yok mu?’, ‘AKP, adaletin nerede, aşta mı? işte mi? Huzur da mı?’ ve ‘Memur eylemine hayır, PKK eylemine evet’ pankartlar dikkat çekti. Eylem sonunda memurlara simit dağıtıldı.

MEMURLAR BEYAZIT'TAN SES VERDİ

Sirkeci'de de trenler çalışmadı, hastanelerin sadece acil servisleri hizmet verdi, Boğaz köprüleri ve otoyol gişelerindeki eylem araç kuyruklarına yol açtı

İSTANBUL'un Avrupa Yakası'ndaki memur eylemine katılan ve kentin çeşitli yerlerinde toplanarak Beyazıt Meydanı'na gelen binlerce memur, kamu çalışanlarına verilen yüzde 2,5'luk zammı protesto ettiler, toplu sözleşme haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyeceklerini söylediler. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Başkanı Sami Evren, hükümetin taleplerini dikkate almaması, kendileriyle alay edilmesi halinde grevi büyüteceklerini söyledi.
Eylemler nedeniyle Sirkeci Garı'nda trenler çalışmadı, hastanelerde sadece acil servis birimleri hizmet verdi. Diğer devletler dairelerinde de çalışma büyük ölçüde durdu, bazı öğretmenler okullarda derse girmedi. Boğaz köprüleri ve otoyol gişelerindeki memurların iş yavaşlatma eylemi de, uzun araç kuyruklarına neden oldu.
Beyazıt Meydanı, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş), Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) ve Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonları (HAKSEN) üyesi binlerce kamu çalışanın gelişiyle tarihi günlerinden birini yaşadı.
Eylemin ilk duraklarından biri Sirkeci Garı oldu. Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in çağırısıyla eyleme katılan sendika üyeleri Sirkeci Garı önünde toplandı. Davul zurna eşliğinde halay çeken, sloganlar atan memurlara sanatçı Mustafa Alabora da destek verdi. Tren garında seferlerin iptal edildiğini öğrenen yolcular ile görevliler arasında tartışmalar çıktı. Bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri de de eyleme destek verdi. Kendilerine Devrimci Liseliler diyen bir grup da eyleme katıldı. Sirkeci PTT Merkez Müdürlüğü önünde toplanan PTT çalışanları bina girişinde “Bu işyerinde Grev Var” yazılı pankart astılar ve gişelere gelenlere de grev olduğunu, hizmet veremeyeceklerini söylediler.

BAŞBAKAN İŞŞİZLİK BİLMEZ 

KESK Başkanı Sami Evren, Beyazıt toplanan yaklaşık 5 bin kişiye yaptığı konuşmada, bunun bir uyarı grevi olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Hükümet uluslararası hukuka uymazsa, bizimle alay ederlerse bu grevi büyütürüz. Haberleri olsun. Biz toplu görüşme gündemindeki taleplerimiizin arkasındayız. Bu ülkeyi ‘kriz teğet gececek’ dedikten sonra, 1 milyon 200 bin emekçiyi, işşiz bırakan bu siyasi iktidara, dedik ki, ‘işsizlik ne demek bilir misiniz?’ İşten atılan işçi bir ay maaş almayacak, yani geliri sıfır olacak demektir. Başbakan ‘İşsizlik ne demek bilir misin sen?’ Başbakan işsizlik nedir bilmez. Biz sadece kamu çalışanlarının hak ve çıkarları için talepte bulunmadık. Binlerce milyonlarca işten atılanların refahı için, sosyal devlet gereği yurttaşlık primi ödenmesini talep ettik. Hükümetin yaptığı bütçe, faiz bütçesi. Öngördükleri büyüme yüzde 3.5”


İSTANBUL'DA HAYAT DURDU

Memurların grevi İstanbul'da hayatı felç etti; trenler çalışmadı, hastaneler durdu, öğretmenler derslere girmedi. Tren seferlerinin durması nedeniyle yolcularla grevciler arasında olaylar çıktı

Hükümeti ile toplu sözleşme ve sendikal haklar konusunda anlaşamayan memur sendikalarının 1 günlük iş bırakma eylemi İstanbul'da hayatı olumsuz etkiledi. Gece saatlerinden itibaren trenler çalışmadı, hastanelerde sadece acil servisler hizmet verdi. Bazı okullarda öğretmenler derslere girmedi.
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren, Türkiye genelinde uygulanan ve "uyarı grevi" denilen işi bırakma eylemi için vatandaşlardan anlayış göstermelerini istedi. Haydarpaşa Garı’ndan sefer yapan banliyö, ana hat ve bölgesel yolcu trenleri seferleri durdu. Sabah saatlerinde tren garına gelen vatandaşlar trenlerin çalışmadığını görünce, daha önce aldıkları biletleri iade ederek gardan ayrıldı.
Haydarpaşa Garı’na sabah erken saatlerde gelerek beraberindeki sendikalılarla bir basın açıklaması yapan KESK Genel Başkanı Sami Evren, demiryolu işçilerinin "uyarı grevine" büyük destek olduğunu belirtti. Sami Evren, "İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerde greve büyük destek var. Bu şehirlerde banliyö ve ana hat trenleri bugün çalışmayacak. Trenlerin yanı sıra hastaneler yatan hastaları ve acil hastalar dışında bugün hizmet vermeyecek. Greve öğretmenlerden de büyük katılım bekliyoruz. Grevin bayramdan önce gerçekleştirilmesi kasıtlı değil. Daha ağır koşullarda bu grevi gerçekleştirmek istemedik. Vatandaşlarımızdan eylemimize anlayış göstermelerini umuyoruz. Yaptığımız eylem özünde onlara daha iyi hizmet sunabilmek içindir" dedi.
Açıklamanın ardından Sami Evren ve diğer sendikalılar tren garında görevli ve greve katılan çalışanları ziyaret etti, trenlere ve garın çeşitli yerlerine "Bu iş yerinde grev var" yazısı asıldı. Sami Evren ve eyleme katılan demiryolu işçileri davul-zurna eşliğinde halaylar çekti. Olası olayları önlemek için Haydarpaşa Tren İstasyonu’na çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi. Polis çıkabilecek olaylara karşı istasyon çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

SADECE ACİL SERVİSLER ÇALIŞTI 

Birçok hastanede olduğu gibi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de iş yavaşlatma eylemi gerçekleştirildi. Saat 10.00 sıralarında hastane önünde toplanan bir grup doktor ve hemşire, basın açıklaması yaptı. KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası Anadolu Yakası Şube Başkanı Naciye Erdoğan ile Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen birer açıklama yaptı. Açıklamada, fazla hastanın gelmediğini, bunun da vatandaşların eylemlerine saygı gösterdiği ve eyleme destek verdiğinin göstergesi olduğunu söyledi. 

ÖNCE TRENLER DURDU

TCDD'de görevlilerin eylemi 4 trenin durdurulduğu Sakarya'nın Arifiye İstasyonu'nda etkili oldu. İstanbul'dan hareket eden ‘Fatih Ekspresi' saat 02.00 sıralarında Kamu- Sen ve KESK'in eylem yaptığı Sakarya'nın Arifiye İlçesi İstasyonu'na geldi. Fatih Ekspresi'nin de aralarında bulunduğu 3 tren istasyonda, bir tren de istasyona 1 kilometre uzaklıkta bekletilirken ‘Güney Ekspresi'nin yolcuları, istasyona gelerek sendikacılara tepki gösterdi. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız aleyhine ‘Bircan istifa’ diye slogan atan yolcular ile sendikacılar arasında tartışma çıktı. İstasyonda bekleyen diğer trenlerde bulunan yolcular da ‘Güney Ekspresi' yolcularına destek verdi. Yaklaşık 400 polis, yolcular ile sendikacılar arasında olayların daha fazla büyümemesi için büyük çaba harcadı.
Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Kamu- Sen ve KESK'in çağrısıyla başlatılan 1 günlük uyarı grevi kapsamında sendikacıların eylem yaptığı Sakarya'nın Arifiye İlçesi İstasyonu'na geldi.
Bu arada İstanbul'dan hareket eden İç Anadolu Mavi Ekspres de Arifiye İstasyonu'na gelerek beklemeye başladı.
Uyarı grevi kapsamında sendikacıların eylem yaptığı Sakarya'nın Arifiye İlçesi İstasyonu'nda saat 02.00'den itibaren bekleyen Fatih Ekspresi, Ankara'ya 2.5 saat sonra hareket ederken makinistler greve katılmama kararı aldı. Sakarya'nın Arifiye İlçesi Tren İstasyonu'nda bekleyen Anadolu Ekspresi de saat 06.40 sıralarında hareket etti.
Kamu- Sen ve KESK'in çağrısıyla başlatılan bir günlük uyarı grevi kapsamında sendikacıların eylem yaptığı Sakarya'nın Arifiye İlçesi Tren İstasyonu'nda bekleyen Güneydoğu Ekspresi saat 07.15'te Diyarbakır'a hareket etti. Ankara ve İç Anadolu ekspreslerinin ise garda bekleyişi devam ediyor.

ESKİŞEHİR GARI'NDA OLAYLI GECE
Eskişehir'de Kamu-Sen ve KESK üyesi yaklaşık 50 memur geceyarısı Eskişehir Garı'na gelerek grev pankartı astı. Memurlar daha sonra basın açıklaması yapıp ‘Sadaka değil, toplu sözleşme’ diye slogan attı.
Saat 01.30 sıralarında Eskişehir Gar'ın Ankara'dan İstanbul Haydarpaşa'ya giden ‘Anadolu Ekspresi' geldi. İki makinist trenden inip uzaklaşırken, burada görevi devralacak makinistler eyleme katıldıkları için tren hareket etmedi. Bu sırada eylemci memurlar slogan attı. ‘Anadolu Ekspresi'nden inen bazı yolcular da memurlara alkışlarla destek verdi. Trenin hareket etmeyeceğini öğrenen yolcular, bu kez memurları ıslıklarla protesto etti. Yolcular ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’, ‘Eylemse eylemin kralını yaparız’, ‘Seyahat hakkımız engellenemez’ ve ‘Emniyet makinisti bize getir’ diye sloganlar attı, ardından da toplu olarak Gar Müdürlüğü'ne doğru yürümeye başladı. Bunun üzerine garda güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisleri yolcuların önünü kesti. Yolcular arasından 3 kişi, temsilci olarak Gar Müdürü ile görüştürüldü.

MAKİNİSTİ YAKALADILAR
Kısa süre sonra gara, Ankara’dan Haydarpaşa'ya giden yataklı tren Ankara Ekspresi geldi. Bir süredir garda bekleyen Anadolu Ekspresi'nin yolcuları, ’Ankara Ekspresi'nden inip gardan çıkmak isteyen 2 makinistin arkasından koştu. Yolcular makinistlerden birini yakaladı, diğer makinist kaçtı. Yolculardan bazıları makiniste, “Bizi İstanbul’a götür, fazla mesain ne kadarsa onun parasını verelim” dedi. Yolcuların araya alıp gitmesine izin vermediği makinistin imdadına polisler yetişti. Yolcular, kolundan tuttuğu makinisi bırakmadı. Polislerin ikna etmesi üzerine yolcular, makinistin koluna girip görüşme yapmak üzere Gar Müdürü’nün odasına girdi. Yapılan görüşmede ise yolcuların isteği gerçekleşmedi, makinist evine gitti. Eskişehir Garı’na Ankara’dan saat 02.30 sıralarında gelen Fatih Ekspresi’nin 2 makinisti ise çevik kuvvet polislerinin arasından gardan dışarı çıkartıldı.
Memurlar, saat 03.00 sıralarında Ankara'dan gelip İzmir'e giden 9 Eylül Ekspresi'nin makinistleriyle konuşup treni bekletmesini istedi. Ancak makinistler bunu kabul etmedi. Bunun üzerine, tren, yolcularını alarak hareket etti. Memurlar da eyleme destek vermeyen tren görevlilerini alkışlarla protesto etti.

YOLCULAR PERİŞAN
Eskişehir Garı’nda eylem nedeniyle, Anadolu, Fatih ve Ankara ekspresleri ile kent merkezindeki Enveriye Tren İstasyonu'nda karşılıklı sefer yapan iki Meram Ekspresi yaklaşık 2 bin yolcu uzun süre bekletildi.
Eskişehir Garı'nda eylem nedeniyle bırakılan trenlerdeki yolcuların bir bölümü otobüslerle, bir kısmı da makinist temin edilen trenlerle gidecekleri yere gönderildi. Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinde bir aksama olmadı.
Gar Müdürlüğü yetkilileri, Ankara'dan Haydarpaşa yönüne giden ‘Anadolu', ‘Fatih' ve ‘Ankara Ekspresleri'nin Eskişehir Garı’nda, karşılıklı olarak sefer yapan iki ‘Meram Ekspresi' de kent merkezindeki Enveriye Tren İstasyonu’nda makinistleri tarafından bırakıldı. Sabaha karşı Meram Ekspresleri temin edilen makinistlerle yollarına devam etti. Eskişehir Garı'nda halen bekleyen Anadolu, Fatih ve Ankara ekspreslerindeki yolcularının ise otobüslerle İstanbul’a gönderildiğini belirtti.
Eskişehir-Ankara arasında karşılıklı olarak yolcu taşıyan Yüksek Hızlı Tren seferlerinin saat 07.00’den itibaren başladığı, bu trendeki makinist ve personelin gün boyunca eyleme katılmayacakları açıklandı.

BALIKESİR GARI'NDA 5 GÖZALTI
Balıkesir Gar'ında ‘Mavi Tren'in hareketini ını engellemek için rayların üzerine inen 5 sendikacı gözaltına alındı. Kısa süre sonra bırakılan sendikacıların kimlik tespiti yapılırken, gecikmeli de olsa ‘Mavi Tren' Ankara’ya hareket etti.
Gara rötarlı olarak saat 02.00’de gelen 9 Eylül Ekspresi, bir kez daha polisle sendikacıları karşı karşıya getirdi. Polis çevik kuvvetle barikat kurup, eylemcilerin trenin önüne geçmesini engellemeye çalıştı. KESK ve Kamu-Sen üyeleri polis barikatını aşmaya çalıştı. Bir süre devam eden gerginlik ardından eylemciler tren garını alkışlarla terk etti.

ADANA'DA DEMİRYOLLARINDA ULAŞIM DURDU
Kamu-Sen ve KESK'’in çağrısıyla 5 konfederasyona bağlı çalışan yaklaşık 2.5 milyon memurun yapacağı 1 günlük ‘uyarı grevi’ Adana tren garında da başladı. Türk Ulaşım-Sen ve BTS Adana Şubesi üyesi yaklaşık 100 kişi, Adana Garı TCDD Servis Depo Müdürlüğü önünde toplanıp iş bıraktı. Çeşitli sendika ve sivil toplum örgütü üyelerinin de destek verdiği eylemde, memurlar, ‘Susma, sustukça, sıra sana gelecek’, ’Hükümet, uyuma, memuruna sahip çık’, ‘Yaşasın örgütlü mücadelemiz’, ‘Türkiye sevdamız, ekmek için kavgamız’ şeklinde sloganlar attı. Tren rayları üzerinde toplanan grup adına konuşan Türk Ulaşım Sen Adana Şube Başkanı Muhittin Topal, Adana hattında çalışan yaklaşık 80 tren seferinin iptal edildiğini bildirdi. 

EVREN: VATANDAŞLARIMIZDAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

Haydarpaşa Garı’na gelerek beraberindeki sendikacılarla basın açıklaması yapan KESK Genel Başkanı Sami Evren, demir yolu işçilerinden "uyarı grevi"ne büyük destek olduğunu belirterek, "İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerde greve büyük destek var. Bu şehirlerde banliyö ve ana hat trenleri bugün çalışmayacak. Trenlerin yanı sıra hastaneler, yatan hastaları ve acil hastalar dışında bugün hizmet vermeyecek. Greve öğretmenlerden de büyük katılım bekliyoruz" dedi. Evren ayrıca, grevin bayramdan önce gerçekleştirilmesinin kasıtlı olarak belirlenmediğini kaydederek, "Daha ağır koşullarda bu grevi gerçekleştirmek istemedik. Vatandaşlarımızdan eylemimize anlayış göstermelerini umuyoruz. Yaptığımız eylem, özünde onlara daha iyi hizmet sunabilmek içindir" şeklinde konuştu. Evren ve beraberindekiler, garda görevli olan ve greve katılan çalışanları ziyaret ederek, trenlere ve garın çeşitli yerlerine "Bu iş yerinde grev var" pankartlarını astı.