Memur isyanda

İşçi ve memurlar, CHP dahil bir çok muhalefet partisinin desteğiyle kamu ve yerel yönetimlerle il özel idarelerinde reform öngören tüm tasarıları protesto etti.
Ankara'daki mitingde yaklaşık 60 bin kişi, AKP aleyhine, 'Reforma evet, tuzağa hayır', 'Hükümet yasanı al başına çal' sloganları attı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Hükümetin, kamu yönetimi, yerel yönetimler ve il özel idarelerini kapsayan yasa tasarıları sendika ve siyasi partilerin Ankara'da düzenlediği
mitingle protesto edildi. Türkiye'nin dört bir yanından yaklaşık 60 bin işçi ve memur soğuk ve kara aldırmadan hükümeti, yasanın TBMM'den geçmemesi konusunda uyardı.
Otobüsler arandı
Türk-İş, DİSK ve KESK'in de aralarında bulunduğu 11 sendika ve sivil toplum örgütünün organize ettiği mitinge, başta CHP olmak üzere SHP, İP, TKP, ÖDP ve EMEP de destek verdi. Dün gece Türkiye'nin dört bir yanından miting için Ankara'ya doğru hareket eden otobüsler, sabahın ilk ışıklarıyla
birlikte şehre girdi. Ankara Emniyeti, miting nedeniyle cumartesi izinlerini kaldırdı. Yaklaşık bin 500 civarında otobüs çok sıkı aramadan geçirildi. Polis, başta eylemcilerin toplandıkları Hipodrom'dan Sıhhiye Meydanı'ndaki miting alanına kadar olan güzergâh olmak üzere, Kızılay ve TBMM ile bakanlıkların bulunduğu yerlerde çok geniş güvenlik önlemleri aldı.
Saat 10.00'da Hipodrom'dan Sıhhiye Meydanı'na doğru yürüyüşe başlayan eylemciler saat 12.00'yi gösterdiğinde miting alanını tamamen doldurdu. Mitingi organize eden sendikaların yöneticileri 'Reforma evet, tuzağa hayır' yazılı pankartla yürürken, 'Hükümet, yasanı al başına çal', 'İşçi-memur el ele genel greve', 'Sermayenin imamı, kaça sattın vatanı' sloganları atıldı. Bu arada, aralarında sendikal rekabet bulunan DİSK'e bağlı Nakliyat-İş ile Türk-İş'e bağlı TÜMTİS üyeleri kavga etti.
KESK Genel Başkanı Sami Evren şöyle konuştu: "Buraya yaklaşık 500 metre ileride, geçinemediği için ticaret yapmak zorunda olduğunu söyleyen bir Başbakan var. Kim o? Bisküvi tüccarı Erdoğan.
3 bin euro ile geçinemiyormuş. Ya bizler ne yapalım? Hani ekonomi iyiye gidiyordu? Bütçe 7.5 katrilyon lira açık verdi, bu nedenle IMF heyeti havaalanına iner inmez zam paketi açıklandı." Evren, tasarının hükümet tarafından geri çekilmemesi durumunda mücadeleyi sertleştireceklerini ve genel greve kadar gideceklerini söyledi.
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, AKP hükümetinin işsizlik ve yoksulluk gibi sorunlara çözüm getirmek yerine sorun ürettiğini ifade etti. Tasarının kabul edilmesi halinde kamudaki istihdamın azaltılacağını, kamu kurumlarının satılacağını belirten Çelebi, asıl istenenin sosyal devletin yok edilmesi olduğunu söyledi. Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Fikret Barın da yaptığı konuşmada tasarıyı eleştirdi. Miting, Suavi'nin verdiği konserle sona erdi.