Memur-Sen'in önlenemez birinciliği

Memur-Sen'in önlenemez birinciliği
Memur-Sen'in önlenemez birinciliği
Beş yıl önce sadece Diyanet iş kolunda yetkisi ve 137 bin 937 üyesi bulunan Memur Sendikaları Konfederasyonu'na (Memur-Sen) AKP iktidarı yaradı. Memur-Sen 376 bin 374 üyeyle KESK ve Kamu-Sen'i geçip birinci olduİSMAİL SAYMAZ 

İSTANBUL - Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), AKP iktidarı döneminde dikkat çekici bir ‘başarı öyküsüne imza attı. Beş yıl önce 137 bin 937 üyesiyle ‘milliyetçi’ Türk Kamu-Sen ve ‘sol görüşlü’ KESK’ten sonra üçüncü konfederasyon olan ‘İslami’ eğilimdeki Memur-Sen, 7 Temmuz’da açıklanan verilere göre, üye sayısını 376 bin 374’e çıkartarak birinci memur konfederasyonu oldu. Yine 2004’te yalnızca Diyanet iş kolunda yetki sahibi olan Memur-Sen, belediye, tarım ve sağlık iş kolunda da yetki aldı.
Memur-Sen, 2004 yılında sadece Diyanet iş kolunda yetki sahibiydi. Bunun dışındaki yedi alanda Türk-Kamu-Sen, üçünde de KESK hâkimdi. Eğitim ve belediye iş kolunda KESK, sağlık iş kolundaysa Türk-Kamu-Sen yetkiliydi. Aynı denge 2005 yılında da korundu. Memur-Sen üye sayısını giderek artıyordu, ancak hâlâ üçüncüydü.
Bir yıl sonra Memur-Sen, belediye iş kolundaki yetkiyi 60 oy farkla KESK’ten aldı ve yetki aldığı iş kolu sayısını ikiye çıkardı. KESK, eğitimdeki yetkisini de Türk-Kamu-Sen’e kaptırdı. KESK, yalnızca kültür sanat iş kolundaki yetkisini elinde tutabilirken, Türk-Kamu-Sen, 10 iş kolunda birden yetki sahibi oldu.

KESK bölündü
Ulusalcıların ayrılıp Birleşik Kamu-İş’i kurması üzerine KESK’in iyice güç kaybettiği 2007’den sonra sendikal rekabet, iki sağ görüşlü konfederasyon arasında geçmeye başladı. 2007’de sendikaların yetkili oldukları iş kolları değişmedi ancak Memur-Sen, KESK’i geride bırakıp ikinci büyük konfederasyon oldu. Memur-Sen, 2008’de de tarım sektörünü Türk-Kamu-Sen’den alıp iş kolu sayısını üçe çıkardı.
Memurlar için 2009 yetki dönemi mayıs ayında başladı. Ve 7 Temmuz’da açıklanan üye sayılarına göre, sendikalara üye 1 milyon 17 bin 72 memurdan 376 bin 355’inin Memur-Sen’e üye olduğu belirlendi. Buna göre, Memur-Sen en çok üyeye sahip konfederasyon oldu. Memur-Sen’i, 375 bin 990 üyeyle Türk-Kamu-Sen, 224 bin 413 üyeyle de KESK izliyor. Kalanı da diğer sendikalara üye.
Memur-Sen, elindeki üç iş kolunun yanı sıra sağlık iş kolunda da temsil yetkisi kazandı. Memur-Sen’in yeni hedefi şimdi, sadece 12 sayıyla kaybettiği enerji iş kolunda da yetki almak.