'Memurin Muhakemat' hafif makyajla yeniden

'İzin' sistemine dayandığı
için suç işleyen memur ve bürokratları koruduğu gerekçesiyle eleştirilen memurların yargılanmasıyla ilgili yasada, şimdi de yeni eleştirilere kapı aralayacak değişiklikler gündeme geldi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - 'İzin' sistemine dayandığı
için suç işleyen memur ve bürokratları koruduğu gerekçesiyle eleştirilen memurların yargılanmasıyla ilgili yasada, şimdi de yeni eleştirilere kapı aralayacak değişiklikler gündeme geldi. İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanıp TBMM'ye sevk edilen tasarıyla, suçlanan memur ve belediye başkanlarının ön incelemede 'gerekirse' ifadelerine başvurulacak, ön incelemenin bitirilmesi için 30 günlük süre 45 güne çıkarılacak, ihbar ve şikâyetler açık kimlik ile adres belirtilmedikçe dikkate alınmayacak. Tasarıyla getirilen yenilikler şöyle:
Tantan'ın yüküne hafifletme: Tasarı yasalaşırsa, suçlanan ilçe ve alt kademe belediye başkanları hakkında soruşturma iznini İçişleri Bakanı değil, valiler verecek.
Başsavcılıklara baypass: Başsavcılar
için baypas sözkonusu. Tasarı, 'cumhuriyet başsavcıları' yerine 'cumhuriyet başsavcılıkları' deyimini getiriyor. Asıl önemlisi, başsavcılara memur suçlarıyla ilgili bir ihbar-şikâyet aldıklarında, suçlanan görevliyle ilgili olarak yetkili merciden soruşturma izni isteme yetkisi kaldırılıyor. Başsavcılıklar sadece ihbar-şikâyet dosyasını ilgili merciye göndermekle sınırlandırıyor.
Zaman uzatmaya gerekçe: Tasarının tartışmalı bir maddesi de bu suçlarda ön incelemenin bitirilmesi için öngörülen 30 günlük süreyi 45 güne çıkaran maddesi. Bu süre 60 güne çıkarılabilecek.
'Sıkıysa ihbar et': Memur ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılacak ihbar ve şikâyetler, bunu yapanın adı, soyadı, imzası, iş ve ikâmet adresi kimlik bilgileri ve ikâmet adresi gerçeği yansıtmıyor ise işleme konulmayacak.
'Gerekirse' ifade: Suçlanan bürokrat, memur ve belediye başkanlarıyla ilgili incelemede ifadelerine başvurulma şartı kaldırılıyor, bu kişilerin 'gerekirse' ifadelerine başvurulacak.
'Memurin Muhakemat Yasası'nı kökten değiştirme amacıyla 1999'da çıkan 4483 sayılı 'Memurlarla Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanmasına İlişkin Yasa' hükümetçe 'reform' olarak sunulmuş, ancak hukukçular, izin sistemini koruması nedeniyle yasayı eleştirmeyi sürdürmüş ve bu sistemin tümüyle kaldırılmasını istemişti.