Memuriyet için başvuru başlıyor

KPSS'ye girip yeterli puan alan memur adaylarının başvuruları yarından itibaren kabul edilecek.

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) yeterli puan alan adayların kamu kurum ve kuruluşlarına 'ilk defa atanmak' için başvuruları yarın başlayacak. Başvurular 10 Eylül Cuma gününe kadar kabul edilecek.
Yerleştirme işlemlerinde 10-11 Temmuz 2004 günlerinde gerçekleştirilen 2004-KPSS ile 23 Kasım 2002'de yapılan KPSS-Sağlık Bakanlığı (2002-KPSS-SB) sonuçları geçerli sayılacak. Buna göre, 1999 yılındaki İlk Defa Devlet Memuru Olarak Atanacaklar İçin Seçme Sınavı (DMS), 2001'deki Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı (KMS) ile 2002'deki Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) sonuçlarına göre yapılan başvurular kabul edilmeyecek.
Kamu kurum ve kuruluşlarının kadroları, A ve B olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu yerleştirme sürecinde A grubunu oluşturan Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı'nın Kaymakam Adaylığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın Meslek Memurluğu kadroları dışında kalan B grubu kadrolar için atama yapılacak. A grubu kadrolar için KPSS bir eleme niteliği taşıyor. Kurumlar, KPSS sonuçlarına göre çağırdıkları adayları kendilerinin yapacakları giriş sınavına göre atayacak.

Başvuru 8 milyon lira
Başvuru kılavuzu ve tercih formu, Türkiye'de ÖSYM Sınav Merkezi yöneticiliklerinden ve KKTC'de de Lefkoşa Sınav Merkezi Yöneticiliği'nden 3 milyon lira karşılığında temin edilecek. Ayrıca yerleştirme ücreti olarak da TC Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası veya Yapı ve Kredi Bankası'nın herhangi bir şubesine 5 milyon lira yatırılacak. Adaylar bankadan aldıkları dekont ve belirlenen esaslara göre doldurdukları tercih formunu 1-10 Eylül günleri arasında ÖSYM Sınav Merkezi yöneticiliklerine teslim edecek. Yerleştirme ÖSYM tarafından merkezi sistemle bilgisayar ortamında yapılacak. Sonuçlar ekim ayının ilk haftasında adaylara duyurulacak. Adaylar yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarına 22 Ekim Cuma gününe kadar başvuracak. Zamanında yapılmayan başvurular geçersiz sayılacak.
ÖSYM, gerek yerleştirme gerekse atanma sürecinde boş kalan kadro ve pozisyonlar için ek yerleştirme yapacak. Ek yerleştirme için başvurular 8-12 Kasım günleri arasında kabul edilecek ve sonuçlar kasım ayının son haftası içinde belli olacak.