Memurlar 'Ayakkabı kutusu'yla eylem yaptı

Memurlar 'Ayakkabı kutusu'yla eylem yaptı
Memurlar 'Ayakkabı kutusu'yla eylem yaptı
Türkiye genelinde bir günlük iş bırakan KESK'e bağlı sendika üyeleri birçok kentte 'ayakkabı kutusu'yla eylem yaptı.

 

Doğan Haber Ajansı'nın gün içinde çeşitli illerden geçtiği KESK eylemlerine dair izlenimler şöyle:

* Tunceli'deki 2 bin kişinin katıldığı eylemde yürüyen memurlar, ellerindeki ayakkabı kutularını Halk Bankası Tunceli Şubesi'nin önüne bırakarak sloganlar attı. KESK Tunceli Şubesi yöneticisi Mazlum Doğan, elindeki ayakkabı kutusuyla birlikte, 4 bakan isminin de karıştığı operasyona dikkat çekerek, "Günlerdir TBMM'de Türkiye 'ye ve bizlere bütçe dersleri veren AKP 'nin gerçek yüzü son iki gündür ortaya çıkmıştır. Türkiye'de binlerce insan açlıkla mücadele ederken, onlar paraları götürmüş. Bu elimdeki ayakkabı kutuları içinde bulunan ayakkabıları biz emekçiler zar-zor alıyoruz. Bizler bu kutuları evlerimizde eşya saklamak ya da yıpranmış ayakkabıları koymak için saklarız. Ama birileri bu kutuların içine 4.5 milyon dolar koymuş" dedi.

* Van Cumhuriyet Caddesi Sanat Sokağında düzenlenen basın açıklamasına ise KESK Dönem Sözcüsü Şahin Berki ve KESK üyeleri katıldı. Basın açıklamasına katılanlar davul- zurna eşliğinde 'Yaşasın halkların kardeşliği', 'Mecliste hırsız var emeğine sahip çık' sloganları attı. Açıklamaya katılanların yanlarında getirdikleri ayakkabı kutuları dikkat çekti. KESK Dönem Sözcüsü Şahin Berki Emeğin, halkın olmayan bu bütçeyi derhal geri çekin" diye konuştu.

* Şanlıurfa'da da yürüyüş sırasında KESK üyelerinin ellerinde boş ayakkabı kutuları taşıdığı görüldü. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde davul- zurna eşliğinde halay çeken göstericiler, yanlarında getirdikleri ve yere bıraktıkları boş ayakkabı kutularına maddeni paralar ve 1'er dolarlık sahte banknotlar attı.

* Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde Eğitim Sen tarafından düzenlenen eylemde Halk Bankası Genel Müdürü'nün evinde ayakkabı kutularından 4.5 milyon dolar çıktığı iddiaları üzerine ayakkabı kutularına dolar ve madeni para atarak protesto edildi. Eğitime bütçeden yeterli pay ayrılmasını isteyen Eğitim Sen üyeleri ayakkabı kutularını Halk Bankası Bodrum şubesi önüne bıraktı.
Bazı öğretmenlerin kutuların içerisine 1'er dolar koydukları görüldü. Yaklaşık 80 Eğitim Sen üyesi öğretmen daha sonra ellerinde ayakkabı kutularıyla Bodrum Halk Bankası Şubesi'ne 'Haksızlığa Son', 'Hükümet İstifa' sloganları ve alkışlar eşliğinde yürüdü. Banka girişine madeni para ve doların içinde olduğu kutuları bırakan öğretmenler, burada da alkışlı ve sloganlı protestolarını sürdürdü. Polisin müdahale etmediği ve yakın takibe aldığı grup dağıldı.


  http://www.radikal.com.tr/116703611670363

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Memurlar ayakkabı kutusu hk. - runekson

  iktidardaki sayın vekiller bakanlar ve uzantılarının ne gibi yolsuzluk işleri yaptıklarını devlet memurları çok iyi bilirler ancak konuşamıyorlar,eğer korkularının önü açılır sorumlu tutulmayacakları hakkında güven verirlerse bu memurlar iktidarın ipliğini çabuk pazara çıkartırlar diye düşünüyoruz.

  markası ne bu kutuların? - muratarc

  memurlar maşallah tüm markalardan kutular ile eyleme gelmiş! her yerde aynı tipler. parti üyesi insanları yandaş değilmiş gibi göstermek gazetecilik mi? bu topluluk chp, işçi partisi ve belki bdp üyesi insanların bir araya geldiği melez bir grup. Yani Yandaşlar.

  İŞİN ASLI BAŞKA - pispor

  Ama köşe kalemşörleri eğitimciler memurlara ve muhalif partilere seçimlere kadar idare edecek bir polemik bulundu artık ayakkabı kutusu yeşil dolar yolsuzluk. Hırsızlık mitingleri düzenlenir bu işin polemik tarafı ama kimse düşünemiyor neden niçin oysa dağıtılan makarna kömür sadaka parasının nerden geldiğini kimse bilmiyor bu operasyon aslında milli bir sorun Türkiye AKP iktidarında akladığı kara paranın haddi hesabı yok işte bu kara paranın sonunda ayakkabı kutularından fışkırması ABD nin Türkiye dış politikasından memnun olmayışı yeşil dolar operasyonuna yol açtı Türkiye yıllardır Rusya ülkeleri üzerinden kara para kalıyor en fazla da Kazakistan üzerinden Ağaoğlu Fettan adlı iş adamları bu işin içinde AKP bunundan altında kalkıp önümüzdeki yerel seçimleri alacaktır muhalefet ise cemaat iktidar arasında sıkışacak operasyon yolsuzluk üzerinden politika yapıp yerine oturacaktır çünkü elindeki belediyelerde gidecektir