Menderes Nehri kurudu

Kiraz Dağları'ndan doğan ve Ege'de geçtiği topraklara hayat verip bereket getiren Küçük Menderes Nehri kuruyarak, kum ve ot yığınına dönüştü.
Haber: YÜKSEL BALCI / Arşivi

İZMİR - Kiraz Dağları'ndan doğan ve Ege'de geçtiği topraklara hayat verip bereket getiren Küçük Menderes Nehri kuruyarak, kum ve ot yığınına dönüştü. Bir zamanlar yöre halkının balık tuttuğu, bölgenin can damarı nehir, suyun bilinçsizce kullanılması, kentsel atıklar ve sanayi tesislerinin yarattığı kirlilik nedeniyle yok olmanın eşiğine geldi. Yaklaşık 16 bin kuyu pompasının bulunduğu Küçük Menderes Havzası'nda yeraltı kaynakları da aynı durumda.
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Semahat Özdemir, bir an önce havza planlaması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Aynı havza içerisinde yer alan belediyeler birlik kurmalı ve plancılardan ziraat mühendislerine, jeologlardan ekolojistlere kadar çeşitli uzmanlardan oluşan bir birim kurulmalı. Bu birimin analizleri sonucunda, Beydağı Barajı su toplar mı, toplanan havzanın gerekinisimi ne kadar karşılar ve nasıl bir işletmeyle optimum düzeyde sulama sağlanabilir, bunlar belirlenmeli."
Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa da, Beydağı Barajı'nın bir an önce tamamlanması gerektiğini belirterek,
"Üreticinin dayanma gücü kalmadı. Gönderilen komik ödeneklerle bir arpa boyu yol alınmıyor. Böyle giderse baraj 80-90 yılda tamamlanır" diye konuştu. Ödemiş İlçe Tarım Müdürü Feridun Azer de, Menderes'te suyun tükendiğini belirterek, "Yakında pompalardan tamamen tuzlu su çıkacak. Barajın bitirilememesi talihsizlik" dedi.