Menderes'in aşkı hayatını kaybetti

Ünlü opera sanatçısı olmasına rağmen adı hep eski Başbakan Adnan Menderes ile yaşadığı aşkla gündeme gelen Ayhan Aydan bir süredir yaşadığı Çeşme'nin Alaçatı Beldesi'ndeki evinde 85 yaşında hayata gözlerini yumdu.


Doktoru Tuncay Yılmazer, Ayhan Aydan’ın, kronik akciğer rahatsızlığına bağlı solunum yetmezliğinden dün saat 17.10 sıralarında yaşamını yitirdiğini açıkladı. Aydan’ın ölüm haberiyle yakınları ve sevenleri evine akın etti. Aydan’ın, 3,5 yıldır bakıcılığını yapan aynı zamanda manevi evlatları olan Metin ve Sabiha Ulutaş ile birlikte kaldığı öğrenildi. Birçok ödülü bulunan Aydan’ın, geçen yıl doğum gününde çektirdiği fotoğraf da anılarda kaldı.

1924 yılında doğan, Ankara Devlet Konservatuvarı Opera bölümünden mezun olan Ayhan Aydan, Figaro’nun Düğünü operasındaki rolüyle adını duyurdu. 19 yaşında orkestra şefi Hasan Ferit Alnar’la evlendi ve bu evlilikten bir oğlu oldu. Ancak Ayhan Aydan’ın hayatı asıl 1949 yılında bir toplantıda Adnan Menderes ile tanışmasıyla değişti. O günden sonra evli ve kendisinden 25 yaş büyük Başbakan Adnan Menderes’le aşk yaşadı. Aydan, 27 Mayıs darbesinin ardından, Adnan Menderes’in de yargılandığı Yassıada duruşmalarına çağırıldı. Aydan mahkemede Adnan Menderes’den sahip olduğu bebeği öldürmekle suçlandı. Duruşmalarda aşkını doğrulayan ancak bebeği doğum sırasında kaybettiğini anlatan Aydan, o dönemdeki cesur duruşuyla dikkat çekti. Menderes’in asılmasından sonra zor yıllar geçiren Ayhan Aydan uzun süredir İzmir’in Çeşme İlçesi’nde dostlarının yardımıyla hayatını sürdürüyordu.

Çok sevdim

Ayhan Aydan, 3 yıl önce Gazeteci Yazar Can Dündar’la İzmir Alsancak’taki evinde bir görüşme gerçekleştirmişti. O görüşmeyi kaleme alan Can Dündar, şu satırları yazmıştı: "Bir fotoğrafta, Yassıada’da sevgilisine arkasını, hákimlere önünü dönmüş bir şekilde "Adnan Menderes’i evli olmasına rağmen büyük bir aşkla sevdim’ derken görünüyordu. Herkesin sustuğu dönemde bunları söylerken ’Başıma bir iş gelir’ diye korkmadınız mı’ dedim. ’Korkmadım’ dedi ve ekledi:

’Bir iş gelecekse de Adnan Bey için gelsin dedim. Çünkü onu çok sevdim.’

Gözyaşları.

O sevgiyi hálá muska gibi yüreğinde taşıdığı belliydi.

Menderes’in fotoğrafı hálá yatağının başucundaydı."(dha)