'Menderes'in parasıyla zengin olan kapıcı' iddiası yeniden gündemde

'Menderes'in parasıyla zengin olan kapıcı' iddiası yeniden gündemde
'Menderes'in parasıyla zengin olan kapıcı' iddiası yeniden gündemde

Adnan Menderes ve Suzan Sözen

Daha önce de iki kez öne sürülen, "Bir işadamı, kapıcılık yaparken Adnan Menderes'in sevgilisine gönderdiği paralara el koyarak zengin oldu" iddiası 3. kez gündemde. Bu kez Nail Keçili'nin gündeme getirdiği iddiayı daha öhce Adnan POlat yalanlamıştı.

Radikal.com.tr – A Haber ’de ‘Yaz Boz' programına konuşan Nail Keçili, “Adnan Menderes'in, ‘gizli sevgilisine’ gönderdiği paraya el koyarak zengin olan kapıcı” iddiasını yeniden gündeme getirdi.

Bu iddia, Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat’la ilgili olarak daha önce de –1989 ve 2004’te– iki kez gündeme getirilmişti. 2004’te, şimdi AKP Gaziantep milletvekili olan ve o dönem gazetecilik yapan Şamil Tayyar’ın bu iddiayı gündeme getirmesi üzerine, İbrahim Polat’ın oğlu ve eski Galatasaray Başkanı Adnan Polat, Vatan gazetesine konuşarak Tayyar’ın ailesi hakkında söylediklerini yalanlamıştı.

Nail Keçili’nin 10 yıl sonra üçüncü kez gündeme getirdiği iddiaya şöyle:

27 Mayıs 1960’taki askeri darbeden sonra idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes, dönemin ünlü yazarlarından Suzan Sözen'le aşk yaşıyordu. Çift, Sözen'in Teşvikiye Caddesi No: 101'deki Belveder Apartmanı'nın birinci katında bulunan evinde bir araya geliyordu. Menderes, Sözen'le ilişkisini 1960'a kadar sürdürdü. Darbeden kısa bir süre önce de Suzan Sözen'e içinde para olan bir çanta gönderdi. Ancak Sözen evde olmadığı için, çanta apartmanın kapıcısına teslim edildi. Ve o kapıcı çantayı Sözen’e vermeyerek içindeki paraları kendisi aldı ve bu yüklü miktardaki parayı işleterek ünlü bir işadamı oldu.

Keçili aynı iddiayı şu sözlerle gündeme getirdi:

“Menderes’in hanımefendi arkadaşı Nişantaşı’nda oturuyor. Menderes’in idamından bir iki gün önce Adnan Bey’in adamları bir bavul içinde kadına belli bir süre hayatını idame ettirebileceği parayı götürüyorlar. Adamlar tanınmamak için çok ani hareket ediyorlar. Ve bavulu kapıcıya bırakıyorlar. Bunu hanımefendiye verirsiniz diyorlar. Kadın evde yok... Ama bu bavul kadına gitmiyor. Bavulu alan zengin oluyor. Şu anda büyük işadamlarından biri kendisi.”

Keçili, ısrarlı sorulara rağmen bu kişinin kim olduğunu açıklamazken, “Benim de çok saygı duyduğum bir insan” dedi ve şöyle devam etti:

“Şu anda büyük işadamlarından biri... Nişantaşı'nda sen kapıcılık yaparken birdenbire orada inşaat yapmaya başlarsan merak etmez mi insanlar.”

Adnan Polat, babası İbrahim Polat ve Polat Holding ile ilgili olarak ortaya atılan bu iddialarla ilgili olarak 2004 yılında Vatan gazetesine konuşmuş ve o sıralar Şamil Tayyar tarafından gündeme getirilen bu iddiayı yalanlamıştı. Polat, şunları söylemişti:

“Bu hadise aşağı yukarı on beş sene önce gündeme gelmişti. O zamanlar sormuştum, bana şöyle söylemişti: ‘Ben on üç yaşında Erzurum'dan çıktım, İstanbul 'a geldim. İnşaatlarda düz işçi olarak çalıştım, kalfa olarak, usta olarak çalıştım. Kalfalık yaptığım dönemde beş altı kişi bir araya gelerek, ortak inşaat yaptık. Sonra iki üç kişi bir araya geldik, inşaat yaptık... Sonra da tek başıma yapmaya başladım.’

Zaten Belveder Apartmanı'yla bizim bir alakamız olmadı. Bu kapıcılık olayını da o zaman babama sormuştum, ‘Kapıcılık yapmış olsam yaptım derim’ demişti... ‘Kapıcılık neticede hırsızlık değildir. Biz ekmek paramızı kazanıyorduk... Ama yapmadım’ dedi ve ‘Kapıcılık değil ama amelelik yaptım’ diye ekledi.”