Merada arkeoloji zor

Ani harabelerinde, Prof. Beyhan Karamağaralı yönetiminde arkeolojik kazılar başladı. Sorbon Üniversitesi'nden Prof. Jean Pierre Mahe ve altı kişilik ekibi de gelecek hafta çalışmalara katılacak. Hocalar dertli: "Buralarda büyükbaş hayvan otlatılması hem zararlı hem bize engel."

KARS - Ani harabelerinde, bu yılki kazı çalışmalarına, Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı başkanlığında başlandı. Ama üç üniversiteden bilim adamları ve öğrencilerin katıldığı kazı çalışmaları, köylülerin harabeleri otlak olarak kullanmaları yüzünden aksıyor.
Kars'a 45 km. uzaklıktaki Ani harabelerinde kazı çalışmalarına Hacettepe, Kayseri Erciyes ve Çanakkale 18 Mart üniversitelerinden 15 kişilik bir ekip katıldı. Katedral ve ticaret merkezi kesimindeki çalışmalarını yöneten Hacettepe Üniversitesi'nden emekli Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı, Ani'de kazıya 1989 yılında başlandığını söyledi.
Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Turgay Yazar ise "Çalışmalar, örenyerinin katedral, ticaret merkezi ve gezi yollarında sürdürülecek. 1.5 ay sürecek kazı sırasında ortaya çıkan eserler yıkandıktan sonra kayıt altına alınacak. Ancak kazı çalışmaları sırasında örenyeri içerisinde büyükbaş hayvanların otlatılması bizi zor durumda bırakıyor. Hayvanlar kazı çalışmalarına engel olduğu gibi tarihi dokuya da zarar veriyorlar" dedi.
Fransız ekip de geliyor
Ani'deki kazı çalışmalarına önümüzdeki haftadan itibaren Paris Sorbon Üniversitesi'nden Prof. Dr. Jean Pierre Mahe başkanlığında altı kişilik Fransız ekibi de katılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7539417539410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.