Meraklı yurttaşları bomba ihtimali de korkutmadı

Meraklı yurttaşları bomba ihtimali de korkutmadı
Meraklı yurttaşları bomba ihtimali de korkutmadı
Adana'da kaldırım üzerinde bırakılan 'bond' tipi çanta bomba alarmına neden olurken, polis meraklı yurttaşları bölgeden uzaklaştırmakta zorlandı. Bomba uzmanı polislerin imha ettiği çantadan elektrikli alet tamir malzemeleri çıktı.

RADİKAL - Adana Merkez Seyhan İlçesi, Ziyapaşa Mahallesi'nden geçen Yenibaraj Caddesi'nde kaldırım üzerine kim tarafından bırakıldığı belirlenemeyen 'bond' tipi çantayı fark eden yurttaşlar, durumu polise bildirdi. İhbar üzerine şüpheli çantaya 100 metre ilerideki Bağlar Polis Merkezi Amirliği'nden ekipler geldi.

Çanta için bomba imha uzmanı meslektaşlarını çağıran polisler, emniyet şeridi çekerek caddeyi yaya ve araç trafiğine kapattı. Olay yerine gelen patlayıcı uzmanı polis, ihbarın yapıldığı çantaya müdahale için hazırlıklara başladı. Ortalama 35 derece sıcağa rağmen, 50 kilo ağırlığındaki özel elbisesini giyen bomba imha uzmanı, sinyal kesici jammer cihazı çalıştırıp çantanın yanına geldi. Çevre güvenliği alan meslektaşlarına, bölgedeki sivil halkın uzaklaştırılması talimatını veren bomba imha uzmanı, çantayı imha etmek için hazırlıkları tamamladı.

POLİSE ZORLUK ÇIKARTTILAR

Ardından da kontrollü müdahale için ekip otosundan 'kontrollü müdahale' anonsu yapıldı. Uzman polisin anonslarına rağmen, çevrede toplanan meraklı vatandaşlar bölgeden uzaklaşmadı. Çantanın 10 metre uzağındaki bir kafeteryanın çalışanları ise kapının önüne oturup, gelişmeleri izlemesi dikkat çekti. Caddenin her iki yanında güvenlik için bekleyen ekipler, müdahalenin gecikmesine neden olan vatandaşları uzaklaştırmaya çalıştı. Polislerin uğraşları sonrasında meraklı vatandaşlar güvenli mesafeye uzaklaştı. Daha sonra fünye ile patlatılan çantadan, elektrikli aletleri tamir için kullanılan malzemeler çıktı.
Bomba ekibinin tehlike olmadığını bildirmesi üzerine cadde yeniden trafiğe açıldı.
DHA- Fatih KARAÇALI