@ismailsaymaz

Meral Dönmez'in 'büyük' suçu: Pankartı bina içinde açmak!

Meral Dönmez'in 'büyük' suçu: Pankartı bina içinde açmak!
Meral Dönmez'in 'büyük' suçu: Pankartı bina içinde açmak!

Gülşah ve Meral'in serbest bırakılması için de pankartlı eylemler yapılmıştı.

İstanbul'daki 1 Mayıs olaylarında ağır yaralanan Meral Dönmez'le ilgili olarak Vali Mutlu, 'marjinal grup üyesi militan' suçlaması getirerek, 'araştırın' demişti, 'araştırdık'...
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul’daki 1 Mayıs gösterilerinde başına isabet eden gaz bombası fişeğiyle ağır yaralanan Meral Dönmez için Vali Hüseyin Avni Mutlu, “Neden ceza yemiş, araştırıp baksınlar” dedi. Radikal’in araştırdığı dosyadan, öğretmen adayı Meral Dönmez ve Gülşah Işıklı’nın bir avukat bürosunun camına, “Füze kalkanı değil, demokratik lise istiyoruz” yazılı pankart astıkları için bir yıl tutuklu kaldıkları ve “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla ceza aldıkları anlaşıldı. Aynı pankartı sokakta açan iki genç kadının arkadaşlarından bazıları için ise takipsizlik kararı verildi.
‘Halk Cephesi’nin başlattığı, “Füze kalkanı değil, demokratik lise istiyoruz” başlıklı kampanya çerçevesinde İzmit’te Cumhuriyet Parkı’nda 29 Kasım 2011'den itibaren çadır kurulmak istendi. Grubun 29 Kasım, 30 Kasım, 1 Aralık, 2 Aralık ve 3 Aralık 2011’deki girişimleri polisin sert müdahalesiyle bitti. İlk üç gün içinde 27 genç gözaltına alındı. Bunlardan altısını sorgulamak, Savcı Ali Çoban’a düştü. Savcı Çoban, “Kalabalığın zincir oluşturduğu, zincirin çözülmek suretiyle kendilerinin alındığı, görevli memura mukavemet suçunun aktif ve aksi yönde bir hareket ile gerçekleşmesi gerektiği, pasif direnişin bu kapsamda yer almadığı” gerekçesiyle takipsizlik verdi. Ancak Savcı Çoban dava açmaya gerek görmezken, diğer üç meslektaşı farklı düşünüyordu. Sonuçta 21 gence Kocaeli 1., 3. ve 4. Asliye Ceza Mahkemeleri'nde TCK’nın 265. maddesi gereğince ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet iddiasıyla  üç yıla kadar hapis istemiyle Kocaeli 4. Asliye Ceza’da dava açıldı. Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen beş sanıklı davada mahkeme, “Şüphelilerin polise karşı cebir ve şiddet uyguladığı, çadırları ve pankartları toplamalarına engel oldukları” iddiasıyla TCK 265’ten altışar ay 20’şer gün ceza verdi. Daha sonra hükmün açıklanmasının ertelenmesine hükmedildi. Yani kimse tutuklanmadı.

ARKADAŞLARINA DESTEK İÇİN...

Buna karşın, arkadaşlarına yönelik polis müdahalesini protesto için 3 Aralık’ta İzmit Abdurrahman Yüksel Caddesi’ndeki Avukat Hurşit Berk’in hukuk bürosuna girip cama, “Füze kalkanı değil demokratik lise istiyoruz / Halk Cephesi - Liseli Dev-Genç” yazılı pankart asan, “Yaşasın Dev-Genç, yaşasın Dev-Genç’liler” diye slogan atıp, “ Türkiye ’nin dört bir yanında çadırlarımızı açmaya, açlık grevlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” diye bağıran öğretmen adayı Meral Dönmez ve üniversiteli Gülşah Işıklı’ya ağır bir fatura kesildi. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir yıl tutuklu yargılanan Dönmez ve Işıklı hakkındaki karar 25 Kasım 2012'de çıktı. ‘Terör örgütüne üyelik'ten 4 yıl 2 ay, ' yeri dokunulmazlığını ihlal’den, 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 6'şar yıl 8'er ay hapis cezası verilen iki kadın yattıkları süre göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı.


  http://www.radikal.com.tr/113204611320465

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SENIN FUZE ISTEME HAKKIN VARDA BENIM LISE ISTEME HAKKIM YOK MU? - Kara Ismail

  Sayin vali Avni Mutlu,buyurmuslar; ?Neden ceza yemiş, araştırıp baksınlar? diye.. Gazeteciler arastirmislar:Ve arastirma sonunda,?Füze kalkanı değil, demokratik lise istiyoruz? yazılı pankart astıkları için bir yıl tutuklu kaldıkları ve ?terör örgütü üyeliği? suçlamasıyla ceza aldıkları anlaşılmis.. Diyelim ki,tum bu iddialar dogru.. Yani Meral Donmez orgut uyesi.. Orgut deyince ilk akla gelen; 'kotu seyler,ulkeyi bolen, karanlik isler yapan,bolucu,dis guclerle baglantilari olan bir yapilanma.' Halbuki orgut bu da olabilir ama yalniz bu degil!.. Bugun ulkemizi yoneten Akp'de bir orgut. Bir parti orgutu..Dernekler, partiler ve cemaaatler v.b.. Once bu orgut sozunun kotu algisindan kendimizi kurtaralim!.. Sonra, bir insan orgut uyesiyse, hatta bu insan illegal bir orgutun uyesiyse; buna 'demokratik'bir devletin her turlu insanlik disi muameleyi yapma hakki varmidir? Bir insan illegal orgut uyesi de olasa; demokratik devlet onun hukuki haklarini sonuna kadar saglayan devlettir!.. Ama ne yazik ki, kendi anti-demokratik, fasizan amaclarini ortmek icin, bu yanlis algilanan; "orgut uyesi" sozunu ortaya atiyorlar, kamuoyuda kendine gore cikarimsamalara variyor!.. Bunlarin daha once neyi protesto ettikleri acik..Bunlar; ?Füze kalkanı değil, demokratik lise istiyoruz? demisler.. Senin fuze kalkani isteme hakkin var da; bunlarin Fuze kalakani yerine demokratik bir lise isteme hakki yok mu? Herkes sizin gibi Fuze kalkani istemek zorunda mi?

  bir hukukçu olarak... - bırıncı

  bir hukukçu olarak ya Mehmet Ağar ne olacak demeden geçemiyorum...Adamın yapmadığı kalmadı. Güle oynaya çıktı hapishaneden..habere konu olan kişiler ise yok afiş astın, yok çadır kurdun dünya kadar ceza! polis de çıkıyor sonra biz hukuk neyse onu uyguluyoruz diyor. hadi sadece vatandaşı kandırdınız bizi de mi kandıracaksınız. ülkede hukuk mu var ki, hukuka uygun davranıyorsunuz siz?

  sayın ayhan fahri - kedi...

  el insaf ! bir önermenin doğruluğu onu vicdanlarda da doğrulamıyor. Velev ki yeni jakoben kafalarla eskisine rahmet okutacaklardan değilseniz. Ama görülüyor ki öylesiniz !

  Neresi kötü? - ayhan fahri

  Mantıklı olan, yazıyı dikkatle okuyan herkes, sayın İsmail Saymaz?ın maksadının bir araştırma yapmak değil, bir kıyaslama olduğunu net olarak görür. Yapılanın geçerli bir araştırma olduğunu kabul etsek bile, bu tek yanlı olarak yapılmış olduğu için bize anlamlı gelmiyor, dolayısıyla da araştırma niteliğini kaybediyor. Ayrıca da yazıda belirtilen kararlar , yapılan işlemler, ne kadar aksine bir hava verilmiş olsa da, zaten hukuk bakımından geçerlidir, karar makamlarının işlemleri doğrudur ve verilen kararlar yerinde ve yasalara uygundur. Dolayısıyla sayın Saymaz?ın yaptığı kıyaslama mantığa aykırı düşmektedir.

  zihniyet - kaşınan adam

  Pankart açanı,parasız eğitim istiyeni ,protesto edeni terorist ilan edip hapis cezası veren 12 Eylül yönetiminden beter bu zihniyet yarın öbürgün Başkanlık sistemine geçildiğinde neler yapacağını aklıselim insanlar tahmin ediyordur..