Mercedes 0403'lere toplatma kararı

Karapınar'da 49 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın davasında, 95, 96, 97 ve 98 model O 403 Mercedesler için toplatma kararı çıktı.

Konya'nın Karapınar ilçesi yakınlarında 4 yıl önce meydana gelen ve 49 kişinin yanarak ölümüyle sonuçlanan trafik kazasının ardından Mercedes Benz Türk A.Ş. hakkında açılan ceza davasından, 1995, 1996, 1997 ve 1998 model O 403 marka Mercedes otobüslerin toplatılması kararı çıktı.
Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugünkü duruşmaya, sanık ve müdahil vekilleri katıldı. Hakim Habip Kılınç, taraflardan esas hakkındaki savunmalarını istedi. Müdahil Vekili Avukat Atilla Kart, savunmasında, mahkemenin emniyet tedbirlerine yönelik daha önceki uygulamalarını bir sonuca vardırmak gerektiğini belirterek, "Bilirkişi raporlarında, yakıt tankıyla yolcu bölümü arasında ahşap değil, metalik koruma gerektiği belirtilmektedir. Otobüslerdeki yakıt tankı tasarımlarıyla ilgili hatalı üretimin giderilmesi konusunda karar verilmesini, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın da üzerine düşen görevi yerine getirmesini talep ediyoruz" dedi.
Diğer müdahil vekil avukatları Erdoğan Işık ve Mustafa Arslan da, 4 yıl önce meydana gelen kazada 49 kişinin yanarak öldüğünü hatırlatarak, "Bizler bu 49 kişinin vebalini taşıyoruz. Son olarak Kırşehir ve Samsun'da aynı model otobüsler yandı. Bilirkişi raporlarında bu otobüslerde her zaman yangın olabileceği ifade edilmiştir. Mahkeme, söz konusu yangınları dikkate alarak, üzerine düşen görevi yapmalı ve bilirkişi raporları doğrultusunda karar vermelidir" diye konuştu.
Cumhuriyet Savcısı Esin Solmaz, 4616 sayılı Şartla Salıverme, Ceza ve Davaların Ertelenmesine Dair yasa gereğince kamu davasının ertelenmesine karar verilmesini istedi. Sanık avukatları Köksal Bayraktar, Şehnaz Celep ve Mehmet İpek de, 4616 sayılı yasa gereğince davanın ertelenmesi gerektiğini ifade ederek, mahkemenin bu yönde karar vermesini talep etti.
Hakim Habip Kılınç, Mercedes Benz A.Ş.'nin yabancı uyruklu yöneticileri Hors Zimmer, Sittig Fahr-Becker, Kurt Joachim Lauk, Wolfgang Otto Diez, Herbert Walter Kauffmann, Klaus Maier, Erich Kurt Karl, Tarık Al Cafar ve Halid Al Jffali hakkında açılan kamu davasının, 4616 sayılı yasa gereğince ertelenmesine karar verdi.
Kılınç, ayrıca Mercedes Benz Türk A.Ş. tarafından üretilen 1995, 1996, 1997 ve 1998 model O 403 model otobüslerin hatalı üretim sonucu yangına sebebiyet vererek ciddi ve umumi tehlike yarattıklarından, üçüncü şahıslara ait olan otobüsler de dahil olmak üzere, piyasadaki bu marka ve model tüm otobüslerin derhal toplatılarak, bilirkişi raporları doğrultusunda eksiklerin giderilmesini kararlaştırdı.
Hakim Kılınç, "ODTÜ bilirkişi raporunda ve ek raporunda belirtildiği gibi toplatılacak otobüslerde, yakıt deposu etrafında ek güvenlik hücresi oluşturmak, yakıt deposuyla yolcu bölümü arasında ahşap blok yerine daha güvenli yeni koruma oluşturulması için TCK'nın 36/2 maddesine göre müsaderesine, imalat hatalarının giderilmesinden sonra sahiplerine iade edilmesine karar verilmiştir" dedi.
Kılınç, kararı okuduktan sonra 3.5 yıl süren yargılamayı, temyiz yolu açık olmak koşuluyla sona erdirdi.

TCK'NIN 36/2. MADDESİ

Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi'nce O 403 model otobüslerin toplatılmasıyla ilgili verilen karar, TCK'nın 36/2. maddesine dayandırılıyor. Söz konusu madde, "Kullanılması, yapılması, taşınması, bulundurulması ve satılması cürüm veya kabahat teşkil eden eşya, bir ceza mahkumiyeti olmasa ve faile ait bulunmasa bile mutlaka zapt ve müsadere olunur" hükmünü taşıyor.

49 KİŞİ YANARAK ÖLMÜŞTÜ
Karapınar yakınlarında 24 Ekim 1997'de Mercedes O 403 model yolcu otobüsü bir tankerle çarpışmış, kazada otobüste bulunan ve bir kısmı üniversite öğrencisi 49 kişi yanarak ölmüştü. Kaza sonrasında Mercedes firmasının 9'u yabancı uyruklu 17 üst düzey yöneticisi ile yolcu taşımacılığı yapan İpek Turizm otobüs firmasının iki yöneticisi hakkında, Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi'nde TCK'nın 455'e 2. maddesi gereğince, 'birden çok kişinin ölümüne sebebiyet verme' suçundan 4 ile 10 yıl arası hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Yargılanan Türk uyruklu sanıklar hakkındaki dava, bir önceki duruşmada 4616 sayılı yasa kapsamında ertelenmişti.