Mercedes davasında yetkisizlik

Tüketici Hakları Derneği'nin hatalı ve eksik yapıldığı için Mercedes 0 403 SHD
otobüslerinin imalatının ve satışının...

ANKARA - Tüketici Hakları Derneği'nin hatalı ve eksik yapıldığı için Mercedes 0 403 SHD
otobüslerinin imalatının ve satışının durdurulması ve satılanların da toplatılması istemiyle açtığı davada, Ankara Tüketici Mahkemesi, 'yetkisizlik' kararı verdi.
Davanın dün görülen ilk duruşmasına, Mercedes Benz Türk A.Ş. ve davalı avukatları ile Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar katıldı. Davacı
avukatı Atilla Kart, derneğin merkezinin Ankara olması ve birçok tüketicinin de Ankara'da bulunması nedeniyle mahkemenin yetkili ve görevli olduğunu kaydetti.
Davalı avukatı ise davacının tüketici olmadığının açık olduğunu belirterek, mahkemenin görevli ve yetkili olmadığını söyledi.
Yargıç Turgut Kotan ise, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da yetki düzenlenmediğinden, usul yasası gereğince, davalının ikametgâhının ve toplatılması istenen otobüslerin İstanbul'da üretilmesi nedeniyle yetkisizlik kararı verdi. Kotan, dosyanın İstanbul Tüketici Mahkemesi'ne gönderilmesini de kararlaştırdı.
1997'de Karaman'da 49 kişinin öldüğü kazaya yol açan Mercedes otobüsünün üretim hatası olduğu iddiası üzerine açılan davada tutuklama kararı verilmişti.


    ETİKETLER:

    Ankara

    ,

    İstanbul