Mercedes'e şok

Mercedes Benz Türk Anonim Şirketi'nin yabancı yönetim kurulu başkanı ile dokuz yöneticisi hakkında tutuklama kararı verildi
Haber: ALİ AKGÜL / Arşivi

KONYA - Mercedes Benz Türk Anonim Şirketi'nin yabancı yönetim kurulu başkanı ile dokuz yöneticisi hakkında tutuklama kararı verildi. Kararla birlikte, 49 yolcunun can verdiği trafik kazasına ilişkin hukuki süreçte büyük karışıklık meydana geldi.
Olay ve ilk karar
Karapınar'da, 24 Ekim 1997'de mazot tankeriyle çarpışan ve çoğu öğrenci 49 kişinin yanarak öldüğü Mercedes marka otobüsün şoförüne ve sahibine dava açıldı.
Bu süreçte mahkemede, 'otobüsün hatalı üretildiği' iddiası da ele alındı. Yerel mahkeme, otobüslerin hatalı üretildiğini kabul etti.
Mahkeme, 1 Aralık 2000'deki 29. duruşmada suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle otobüsün şoförü ve sahibini beraat ettirdi. Yargıtay'a giden dosya 2. Ceza Dairesi'nce şu gerekçeyle bozuldu:
"Otobüsün hatalı üretildiği iddiaları karşısında yapımcı firma sorumlularının ifadelerinin alınmaması doğru değil."
Yargıtay'dan dönünce
Yargıtay, dosyayı Karapınar Asliye Ceza'ya geri yolladı. Asliye Ceza'nın hâkimi Habip Kılınç da, bozmadan sonraki ilk duruşma tarihini belirledi ve tensip (duruşma dışı karar) zaptıyla şu kararlara imza attı:
1) Mercedes Benz'in Yönetim Kurulu Başkanı Horst Zimmer ile şu yöneticiler için tutuklama: Tarık Al Askari, Siting Fahr Becker, Eric Kurt, Otto Diez, Karl Anton Jousher, Halid Al Affali, Herbert Valter Kaufmann, Dr. Kurt Joachim Lauk ile Dr. Kalus Mainer.
2) Yakıt depolarının hatalı üretildikleri iddia edilen 1998 model ve daha altı 0304 Mercedes otobüslerin üç ay içinde toplatılması için Sanayi Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne tebligat.
Bir de ağır ceza davası
Kılınç, tutuklama kararı verdiği Mercedes'in yöneticileri için suç duyurusunda da bulunmuştu. Bunun üzerine Mercedes yöneticilerine ilişkin dosya, Konya 1. Ağır Ceza'ya gitti. Ancak Ağır Ceza, 'tedbirsizlik
ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek'ten önüne gelen dosyada yetkisizlik kararı verdi. Tutuklama kararı ve yakalama emri çıkarılan Mercedes'in yöneticilerinin nerede yargılanacağını Yargıtay belirleyecek. Otobüsün şoförüyle sahibi ise Asliye Ceza'da yeniden yargılanacak.
Mercedes'in açıklaması
Mercedes'in açıklaması şöyle:
Yargıç, mahkemeye davet etmeksizin kimlik tespiti gerekçesiyle tutuklanmalarına karar vermek suretiyle, dünya çapında saygın bu işadamı yatırımcıların itibarını kamuoyu nezdinde zedelemiştir. Hâkim Habip Kılınç'la ilgili hukuki ve cezai yollara başvurulacaktır.