Mercedes'e şok

Konya'da 49 kişinin yanarak öldüğü kazada Mercedes Türk suçlu bulundu. Mahkeme, firmanın 1998'den önce ürettiği bütün otobüsleri toplatma kararı verdi.
Haber: FEVZİ KIZILKOYUN / Arşivi
MİTHAT KORKUSUZ / Arşivi

KONYA - Konya'nın Karapınar ilçesinde 24 Ekim 1997'de 49 kişinin yanarak öldüğü kazanın ardından Mercedes-Benz Türk AŞ ve yöneticileri hakkında açılan ceza davası sonuçlandı. Yakıt tankı tasarımlarının hatalı olduğu ve yangına sebebiyet verdiği gerekçesiyle 1995, 1996, 1997 ve 1998 model
O 403 Mercedes marka otobüslerin toplatılmasına karar verildi. Mahkemenin verdiği bu karar 2 bin 240 Mercedes otobüsü kapsıyor.
Hata giderilecek
Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında müdahil avukatlardan Atilla Kart mahkemenin bilirkişi raporları doğrultusunda karar vermesini istedi. Bilirkişi raporlarında otobüslerin yakıt tankı tasarımlarının hatalı olduğu belirtiliyordu. Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Habip Kılınç kararında, "Mercedes-Benz Türk AŞ'nin yabancı uyruklu dokuz yabancı yöneticisi hakkında açılan kamu davasının ertelenmesine karar verdi.
Kılınç: Vicdanım rahat
Kılınç, Türk Ceza Kanunu'nun 36/2. maddesine göre "Mercedes- Benz Türk AŞ tarafından üretilen 1998 ve daha aşağı modeldeki (1995, 1996, 1997) otobüslerin tümünün toplatılarak, 11 Ağustos 1998 tarihli ODTÜ bilirkişi raporu ile ek raporunda belirtilen; 'Yakıt deposu etrafında ek güvenlik hücresi oluşturmak', 'Yakıt deposu ile yolcu bölümü arasında ahşap blokun yerine daha güvenli yeni koruma oluşturmak' için imalat hatası giderildikten sonra sahiplerine iade edilmek üzere müsaderesine' karar verdi. Duruşma sonrasında hâkim Habip Kılınç, "Biz yasaların gereğini yaptık. Vicdanen rahatım. Verdiğim kararın arkasındayım" dedi.
TCKnın 36/2. maddesi, "Kullanılması, yapılması, taşınması, bulundurulması ve satılması cürüm veya kabahat teşkil eden eşya, bir ceza mahkûmiyeti olmasa ve faile ait bulunmasa bile mutlaka zabıt ve müsadere olunur" diyor.