Merdan Yanardağ: Demokrasi olacak

Merdan Yanardağ: Demokrasi olacak
Merdan Yanardağ: Demokrasi olacak
Ergenekon Davası kapsamında aldığı hapis cezası nedeniyle hakkındaki yakalama kararı bulunan ve Muğla'nın Bodrum ilçesinde gözaltına alınan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, bu sabah adliyeye sevk edildi

BODRUM - .Yalıkavak Beldesi’nde kiraladığı yazlıkta dün akşam gözaltına alınan gazeteci Merdan Yanardağ, geceyi Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde geçirdi. Sabah Bodrum Devlet Hastanesi’ne götürülüp sağlık kontrolünden geçirilen Yanardağ, ardından Bodrum Adliyesi’ne sevk edildi.

Avukatı ve Muğla Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan’ın gelmesinin ardından gazetecilere konuşan Merdan Yanardağ, “ Türkiye , işte bu süreci geçiriyor. Bu günler de geçecek. Diktatörlük değil, demokrasi olacak ülkede. Bu ülke, bu diktatörlüğe boyun eğmez, susmayacağız. Mücadeleye, özgürlükleri savunmaya devam edeceğiz. Hiçbir diktatörlük sonsuza kadar yaşamayacak” dedi.

Gözaltına alınmasıyla ilgili bir soruya ise Yanardağ, "Bir kitap hazırlığı için Bodrum’a çalışmaya gelmiştim. Kitap hazırlığını tam da bitirmiştim. Kaldığım yazlığa gelen polislerin daveti üzerine emniyete gittik. Bana iyi davranıyorlar bir sıkıntı yok” yanıtını verdi.

Savcılıkta ifadesinin alınmasına başlanan Merdan Yanardağ’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alınıp, adliyeye sevk edileceği bildirildi. Yanardağ ile ilgili bilgi almak için Yurt Gazetesi Muğla Temsilcisi Halil Eğriboyun da adliyeye geldi.

Ergenekon Davası kapsamında, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 10 yıl 6 ay hapis cezası nedeniyle hakkında yakalama kararı bulunan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, dün saat 20.00 sıralarında, kaldığı Yalıkavak Beldesi’ndeki yazlıkta gözaltına alındı. Yanardağ, 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, serbet bırakılan emekli Yüzbaşı Tanju Sirmen ile birlikte polis tarafınan Bodrum İlçe Emrniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada 3 saat süren işlemlerin ardından Sirmen serbest bırakıldı. (Yaşar ANTER- Nilüfer KANDIRMIŞ/DHA)