Merdivenaltı işletme faciası

Ümraniye'de konut olarak kullanılan dört katlı bir binanın giriş katında ruhsatsız olarak çalıştığı belirlenen madeni yağ deposunda çıkan yangında dört kişi öldü iki kişi yaralandı.

İSTANBUL - Ümraniye'de konut olarak kullanılan dört katlı bir binanın giriş katında ruhsatsız olarak çalıştığı belirlenen madeni yağ deposunda çıkan yangında dört kişi öldü iki kişi yaralandı. Yangın sırasında üst katlarda mahsur kalan dokuz kişi itfaiyenin müdahalesiyle kurtarıldı.
Yangın patlamayla başladı
Yeni Çamlıca Mahallesi Kıbrıs Caddesi Akdeniz Sokak'ta 11 numaralı üç katlı binanın giriş katındaki madeni yağ deposunda saat 12.30 sıralarında bir patlama oldu. Patlamayla birlikte çıkan yangın kısa sürede büyüdü. Yangın bodrum katında marangoz atölyesi de bulunan binanın ikinci ve üçüncü katlarını sardı. Kadıköy, Çengelköy, Yenidoğan itfaiye gruplarının 11 araçla müdahale ettiği yangında üst katlarda mahsur kalan dokuz kişi kurtarıldı. Yangın sırasında binanın ikinci katından atlayan Kemal Fark ve Dursun Yavuz adlı kişiler de hafif şekilde yaralandı. Yangın, itfaiyenin yoğun çabaları sonucu bir saat içerisinde kontrol altına alındı. Ancak, yoğun duman sebebiyle uzun süre binanın içerisine girilemedi.
Bir cesetin kimliği belirsiz
İtfaiye ekiplerinin işyerinde yaptığı araştırmada yakıt almaya geldikleri öğrenilen Kemal ve Ali Durak adlı akrabalar ile Ramazan Sak adlı işçi ve 17 yaşlarındaki kimliği henüz belirlenemeyen bir erkek çocuğun yanmış cesetleri katı atıkların dönüştürüldüğü bölümde bulundu. Bu arada işyeri sahibi Dursun Yavuz ve Kemal Fark ise ellerindeki yanıklar sebebiyle Haseki Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Atölye ruhsatsızmış
Yapılan ön incelemede, depoya dışarıda bulunan kamyondan su motoru ile kimyevi bir maddenin aktarıldığı, içerde ise mazot türevi parlayıcı maddelerle başka bir madde üretildiği belirlendi. Bu arada söz konusu imalathanenin ruhsatsız olduğu öğrenilirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada "İmalathanede ne üretildiği ve yangının nasıl başladığı cumhuriyet savcısının oluşturacağı bilirkişi heyetinin incelemesinden sonra kesinlik kazanacak" denildi.