'Merdivenaltı'ndan Suriye'ye füze başlığı

'Merdivenaltı'ndan Suriye'ye füze başlığı
'Merdivenaltı'ndan Suriye'ye füze başlığı
Adana'da bir TIR'da 935 füze başlığı ile çok sayıda patlayıcı ele geçirildi. Adana ve Konya'da üretilen füze başlıkları, Suriyeli muhaliflere gidiyordu.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Adana polisinin, ‘yüklü miktarda uyuşturucu getirileceği’ ihbarı üzerine takibe aldığı TIR’dan ‘cephanelik’ çıktı. TIR’da 935 füze başlığı, 10 roket borusu ile çok sayıda patlayıcı ve mühimmat çıktı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Radikal’e yaptığı açıklamada Suriyeli grupların siparişi üzerine füzelerin Adana ve Konya’da ‘merdivenaltı’ denilen kaçak yerlerde üretildiğini söyledi.
Adana polisi, dün sabah yüklü miktarda uyuşturucu getirileceği ihbarı üzerine Metal Sanayi’deki bir işyerine baskın yaptı. Takibe alınan Konya plakalı TIR, Sanayi Sitesi’ne gelince durdurulup narkotik köpekleriyle arama yapılmak istendi. Ancak dorsesi açılan TIR’da adeta bir cephanelikle karşılaşıldı. Roket, füze, el bombası ve çeşitli çap ve markada silah olduğu ileri sürülen TIR’ın çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. TIR, Terörle Mücadele Şubesi ve bomba imha ekiplerinin kontrolünde eskortlarla Şakirpaşa Polis Merkezi’ne götürüldü. Merkezin çevresinde de önlem alan polis, buraya kimseyi yaklaştırmadı.
Üst düzey bir emniyet yetkilisinin Radikal’e yaptığı açıklamaya göre, ihbar üzerine TIR’da yapılan aramalarda 935 adet füze başlığı, 10 adet roket borusunun da yer aldığı çok sayıda patlayıcı ve mühimmat ele geçirildi. Aynı yetkili, patlayıcıların kimler tarafından taşındığı ve nereye gittiğiyle ilgili sorumuza ise “Şu anda iki kişi yakalandı ve sorguları devam ediyor. Biri TIR şoförü, diğeri ise tornacı. Şahıslar kimler tarafından bunların gönderildiğini bilmediklerini söylüyor” yanıtını verdi.

Sevkıyata hazırlık

Gün içinde ise ele geçirilen füzelerle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Radikal’e yaptığı açıklamada ilk bilgilere göre ele geçirilen malzemelerin Suriye ’deki grupların siparişi üzerine Türkiye ’de üretildiğini belirtti. Vali Coş, şu ana kadar dokuz kişinin ifadelerinin alındığını söyleyerek, açıklamasına şöyle devam etti:
“Teknik kapasitesi olan bazı firmalar kaçak olarak istenilen ürünleri hazırlamış ve imalatlarını yapmışlar. Bu yerlerde bu füzeler üretilmiştir. Bazı parçaların yurtdışından da getirilmiş olma ihtimali var. Ele geçirilen malzemeler, şahısların sevkıyat için hazırlık yaptıkları sırada yakalandı. Bu malzemeleri üreten firmaların biri Adana’da, bir kısmı da Konya’da. Firmalar merdivenaltı olarak tabir ettiğimiz kaçak faaliyet sürdüren yerler. Malzemeler Suriye’deki muhaliflere gönderiliyordu. Şu anda olayla irtibatlı dokuz kişinin ifadelerine başvuruluyor. Bu kişilerin irtibatları, temasları araştırılıyor.”