Merdivensiz sınıf yok mu?

İlköğretim birinci sınıfı 2003-2004 döneminde bitiren ortopedik engelli Kübra Cangir, çok istediği halde iki yıldır okula gidemiyor. Vicdanlara sığmayan gerekçe: İkinci sınıf, ikinci katta ve Kübra tekerlekli sandalyeyle çıkamıyor.

MALATYA - İlköğretim okulu birinci sınıfını başarıyla tamamlayan ortopedik engelli öğrenci Kübra Cangir, ikinci kattaki sınıfına çıkamadığı için iki yıldır okula gidemiyor.
10 yaşındaki Kübra Cangir'in annesi Şefika Cangir, tekerlekli sandalyeye mahkûm olan çocuklarını 2003 -2004 yılında zorlukla Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu'na kaydettirdiklerini söyledi. 2004-2005 yılında kayıt yenilemeye gittiklerinde, Kübra'nın sınıfının ikinci katta olduğunu öğrendiklerini belirten anne Şefika Cangir, yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Yetkililer, Kübra'nın sınıfının ikinci katta olduğunu söyledi. İkinci kata tekerlekli sandalyeyi indirip çıkarmakta güçlük çekeceğimizi, Kübra'nın eğitime devam edebilmesi için sınıfının birinci katta olması gerektiğini söyledik. Bize, 'Sizin keyfinize göre hareket edemeyiz' dediler.
'İstemediler'
Kübra çok zeki ve okulu seven bir öğrenci olduğu halde eğitimine son vermek zorunda kaldık. Her gün çocuğu tekerlekli sandalye ile ikinci kata nasıl çıkarayım? Birinci katta bir sınıf oluştursalar ne kaybederlerdi.
Kübra'yı okula kaydettirdiğimiz ilk yılda da engelli olduğu için almak istemediler ve bir ay boyunca bizi uğraştırdılar. Okul evimizin yakınında olmasına rağmen, çocuğumuzun kaydını yapmadılar ve 'Bu çocuğu engelli okuluna götürün' dediler. Yönlendirdikleri yer, zihinsel engelli çocukların eğitim gördüğü okuldu. 'Bizim çocuğumuz zihinsel engelli değil, ortopedik engelli' dedik. Milli Eğitim Bakanlığı'na şikâyet yazısı yazdık. Bunun üzerine çocuğu okula kaydedip şikâyetimizi geri aldırdılar."
Kübra da, okula gitmeyi çok istediğini, tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğundan üst kata çıkamadığını belirterek, sınıfının alt katta olmasını istedi. Cangir, eğitim eksiğini evde hikâye kitabı okuyarak gidermeye çalıştığını ifade etti.
Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, okullarda engellilere yönelik bir fiziki düzenleme olmadığını, engelli öğrencilerin sıkıntılar yaşadığını açıkladı. Koyun, "Üst katlarda okumak zorunda bırakılan engelli öğrencilerden bazıları eğitimden soğuyup, okulu bırakıyor. Anayasal hakkımız gasp ediliyor" dedi.
Okul: Sınıf yok
Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu yetkilileriyse, iddiaları reddetti.
Okulun fiziki açıdan son derece olumsuz koşullara sahip olduğunu belirten yetkililer, sınıf yetersizliği nedeniyle bodrum katta eğitim vermek zorunda kaldıklarını söyledi. Yetkililer, Kübra Cangir'in eğitimini yarıda kesmesi konusunda herhangi bir tavırlarının olmadığını, öğrencinin, ailesinin isteğiyle okulu bıraktığını ileri sürdü.
Bilal'e özel asansör
Radikal, 15 Mart 2004'te Bilal'in sevincini yazmıştı.

Kayseri'nin Talas ilçesinde ortopedik engelli 15 yaşındaki Bilal Öztürk için Talas Lisesi'nde özel bir asansör yapılmıştı. Bilal Öztürk, zor koşullarda bitirdiği ilköğretim okulundan sonra geçen yıl Talas Lisesi'ne kayd-olmuştu. Okula tekerlekli sandalyeyle gidip gelen Öztürk'ün ikinci kattaki sınıfına çıkmasına arkadaşları yardımcı oluyordu. Olayı duyan Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım, hayırseverlerin de katkılarıyla Bilal için üç katlı liseye asansör yaptırmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7619167619160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.