Merhaba dumansız hayat...

Tartışılan, merakla beklenen dumansız hayat başladı. Türkiye'de insanların ortak kullandığı alanlarda artık kimse kimsenin dumanını solumayacak

İSTANBUL - Lokanta, kahvehane, kafeterya, işyerleri ve bar gibi eğlence yerleri de dahil olmak üzere kamuya açık tüm mekânların ‘kapalı’ bölümlerinde sigara yasağı bugün başladı. Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre, bu tür yerlerin artık sadece ‘açık’ bölümlerinde, o da başkalarını rahatsız etmeyecek önlemlerin alınmışsa sigara içilebilecek.
Türkiye, yıllar önce otobüste, uçakta sigara içmeden yaşamaya alışmıştı. Yeni düzenlemeyle kahvehane, kafe, birahane, nargile içilen mekânlar, lokaller ve lokantalar, kara, demir, deniz ve havayolu toplu taşıma araçları, okulların, dershanelerin, kültür ve sosyal hizmet binalarının tüm alanları, apartmanda merdivenveya asansör gibi ortak alanlar da sigarasız alan oldu.
Yasağa uymayanlara 69 lira, uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelere 560-5 bin 600 lira idari para cezası verilecek. İzmarit ve paketleri yere atanlara 25 lira ceza yazılacak.
‘Dumansız hayat’ın hayata geçmesinde en önemli denetleme unsuru, yine vatandaşlar olacak. Yasağın ihlal edildiğini düşünen vatandaşlar, Alo SABİM 184, Polis 155’i veya jandarma 156’ya arayabilecek.  Sigara yasağı hakkında kafaları net olmayanlar ‘www.havanikoru.gov.tr’ adresinden bilgiye ulaşabilecekler.
4207 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun Hükümleri’nin  nasıl uygulanacağı hakkında son ana kadar süren kafa karışıklıklarını gidermek için gözler bu geceyarısından itibaren başlayan denetimlerde... Beyoğlu Zabıta’sına denetimler öncesinde nerede sigara içilip nerede içilemeyeceğini sorduk. (Radikal)

DUMANSIZ ALAN:
 Zabıtaya göre Galata Köprüsü’nde, kafe ve restoranların bulunduğu köprü altında, bu mekânın üzeri ve arkası kapalı olduğu için sigara içilemeyecek. Galata Köprüsü’ndeki rakı-balık keyfi, sigarasız devam edecek.

 

 

 

TENTE YOKSA İÇİLİR:
Hafta sonları adım atacak yer bulunmayan Nevizade türü sokaklarda branda ve tentelerin altında sigara içilemeyecek. Brandasız alanda sigara serbest...

 

 

 

DUMANSIZ ALAN:

Başbakanlık genelgesine göre üzeri tenteyle kapalı mekânlarda yan yüzeylerinin yarısından fazlası açık olursa sigara içilebilir. Ama Beyoğlu zabıtasına göre bu tip mekânlarda sigara içilmez, çünkü gökyüzü hiç görünmüyor.

 

 

 

DUMANSIZ ALAN:

Beyoğlu’nda cam kenarında bira sigara keyfi de son buluyor. Pencere açık olsa bile dumanın içeri gireceği gerekçesiyle pencere önlerinde de sigaralar söndürülecek.

 

 DUMANSIZ ALAN: 

Beyoğlu’nun en ünlü mekânlarından Çiçek Pasajı sakinleri de  sigaralarından son dumanı çekti. Bundan böyle pasaj tamamıyla sigaraya kapalı.

 

 

 

DUMANSIZ ALAN:
 
Karaköy’de üzeri sarmaşıklarla kaplı kahvede sigaraya izin yok.  Gerekçe: Sarmaşıktan gökyüzü görünmüyor.

 

 

 

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL SAYMAZ