Merhum dirildi, imam şoke oldu

Ceyhan ilçesine bağlı Doruk beldesinde kalp krizinden ölen 45 yaşındaki Adem Yıldırım, teneşirde dirildi. İmamın psikolojisi bozuldu.
Beş çocuk babası duvar işçisi Adem Yıldırım, bayramın son günü kalp krizi geçirdi.
Haber: ŞAHİN ÖZER / Arşivi

ADANA - Ceyhan ilçesine bağlı Doruk beldesinde kalp krizinden ölen 45 yaşındaki Adem Yıldırım, teneşirde dirildi. İmamın psikolojisi bozuldu.
Beş çocuk babası duvar işçisi Adem Yıldırım, bayramın son günü kalp krizi geçirdi. Sağlık ocağından getirilen steteskopla durumu kontrol eden bir vatandaş kalbinin durduğunu söyledi. Kurtarılabilir umuduyla Ceyhan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Yıldırım, öldüğüne karar verilip morga konuldu. Asri Mezarlık'ta defnedilecek olan Yıldırım, cenaze namazı öncesi belediyeye ait yıkama aracına alındı. Burada imam Ahmet Külçür tarafından yıkanan Yıldırım, dökülen sıcak suyla aniden hareketlendi. Tekrar hastaneye kaldırılan Yıldırım'ın yolda duran kalbi elektroşokla çalıştırılmaya uğraşılsa da başarılı olunamadı. Yıldırım, önceki sabah toprağa verildi.
20 yıldan beri imamlık yapan Külçür, "Merhumu yıkarken, bir anda titredi. Yakınları, 'Ölmemiş' diye hastaneye kaldırdı ama yaşatılamamış. Böyle bir şey ilk kez başıma geldi. Heyecanlandım, psikolojim bozuldu. İkinci defa yıkarken yanıma akrabalarından birini aldım" dedi.
'Kalp çalışsa bile beyin ölmüştür'
Böyle vakaların çok nadir olduğunu belirten Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirtaş ise şu bilgileri verdi: "Ancak beyin öldüğü için solunum da olmaz, çalışan kalp kısa süre sonra yeniden durur. Kalp krizi geçirenin kalbi, ilk anda steteskopla kontrol edilebilir ama bozuk olabilir. Bu yüzden hastanede kalp elektrosu çekilir ve 20 dakika masaj yapılır. Kalp çalışmıyorsa ölüm kabul edilir. Ama kalp grafisi çekilip tespit edilmeden ölüme karar verilemez. Bu kaidedir."


    http://www.radikal.com.tr/7624607624600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.