Meriç üstünde dostluk için ada

Üç komşu vali oturup anlaştı: Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye Dışişleri onay verirse, Meriç Nehri'ndeki Kavak, 'Barış ve Dostluk Adası' olacak.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Dışişleri bakanlıklarından onay çıkarsa Meriç Nehri'ndeki 340 dönümlük Kavak adası 'Türkiye-Yunanistan-Bulgaristan Barış ve Dostluk Adası' ilan edilecek. Meriç'te üçlü sınır oluşturan ve 170 dönümü Türkiye'ye, 85'şer dönümü ise Yunanistan ile Bulgaristan'a ait olan ve kışları sular altında kalan adanın Barış ve Dostluk Adası olması görüşü, Yunanistan'ın Kumçiftlik kasabasında buluşan Edirne, Evros (Meriç) ve Hasköy valileri Nusret Miroğlu, Nikolaos Zabunidis ve Georgi Zarcev tarafından kabul edildi.
Fikir üç validen geldi
Valilerin fikri üç ülkenin dışişleri bakanlıkları tarafından da onaylanırsa üzerinde üç ülkeden askerlerin bulunduğu adanın etrafı tel örgülerle çevrilecek ve adanın etrafına üç ayrı kapı açılacak. Böylece üç ülkenin vatandaşları kimlik kartları ile adayı ziyaret edebilecek. Üç ülkeden adaya giriş, inşa ettirilecek küçük köprülerle sağlanacak. Adada motorlu taşıt bulunmayacak, ziyaretçiler yayan dolaşacak. Meriç'teki adada, futbol, basketbol, voleybol, atletizm sahaları, 1500 kişilik açık hava tiyatrosu, 200 kişilik toplantı salonu, üç ülkeden eserlerin sergileneceği müze, restoran, kafe ve çocuk parkı inşa ettirilecek.
Proje inceleniyor
Evros valiliğinin projesi incelenmek üzere Edirne ve Hasköy valilerine teslim edildi. İki valilik de proje ile ilgili kendi önerilerini sunacaklar. Üç vali kesin kararlarını bir sonraki buluşmalarında verecek. Evros valisi Zabunidis hazırladıkları proje için gerekli kaynağın AB tarafından temin edilebileceğini söyledi. Zabunidis "Eğer başarırsak dünyada eşi bulunmayan bir ilke imza atmış olacağız" dedi.
Edirne Valisi Miroğlu böylesi bir adımın bölgedeki üç halkın işbirliği için önemli bir inisiyatif olduğunu vurguladı. Hasköy Valisi Zarcev "Halkların böylesi inisiyatiflere ihtiyacı var. Meriç'teki ada rüyalarımızı barındırabilecek kadar büyük" diye konuştu. Meriç'teki adaya Yunanistan'dan sadece tekne ile ulaşılabiliyor. Coğrafi deşikliklerle Türkiye ve Bulgaristan'dan adaya toprak yol üzerinden geçiş sağlanabiliyor. 300 bin avro (yaklaşık 570 milyar lira) harcanması durumunda adanın kış aylarında sular altında kalması da önlenmiş olacak.