Merkel'den patriot ziyareti

Merkel'den patriot ziyareti
Merkel'den patriot ziyareti
Almanya Başbakanı Merkel'in Türkiye ziyaretinde ilk durak, Kahramanmaraş'ta konuşlu Almanya'ya ait patriotlarda görevli askerler oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın davetlisi olarak iki günlük ziyaret için Türkiye ’ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel dün uçakla Gaziantep Havalimanı’na, oradan da karayolu ile Kahramanmaraş’a gitti. Merkel ve beraberindeki heyetin ziyareti dolayısıyla havalimanı çevresi ve yol üzerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Türkoğlu-Nurdağı kara yolunun köprü ve menfez gibi bölümlerinde dedektör köpeklerle arama yapılırken, hakim tepelere de keskin nişancılar yerleştirildi. Kahramanmaraş’ta Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Gazi Kışlası’ndaki Almanya Patriot İntikal Komutanlığı’na geçen Merkel, burada görevli 320 Alman askerini ziyaret etti. Yetkililerden brifing alan Merkel, Alman askerlerle bir süre sohbet etti. Patriot füze rampalarının konuşlandırıldığı alanı da gezen Angela Merkel, burada da Alman askerlerden bilgi aldı. Merkel’in ziyaretinden bir gün önce de Almanya Savunma Bakanı Thomas De Maiziere ve Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, Bakan Yılmaz eşliğinde bölgede incelemeler yapmıştı.

Kapadokya’dan sonra Ankara
Merkel bugün de Kapadokya bölgesinde incelemelerde bulunacak. Göreme Açık Hava Müzesi, Çavuşin Kilisesi ve peribacalarını ziyaret edecek olan Merkel, daha sonra temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya hareket edecek.