Merkez sağ doldu, sıra merkez solda

Fuat Keyman

22 Temmuz 2007 genel seçimleri AKP'nin büyük başarısıyla tamamlandı.
Seçime en hazırlıklı, sadece terör endeksli değil...
Haber: FUAT KEYMAN / Arşivi

22 Temmuz 2007 genel seçimleri AKP'nin büyük başarısıyla tamamlandı.
Seçime en hazırlıklı, sadece terör endeksli değil, ekonomi ile güvenlik ilişkilerini birleştiren ve daha yapıcı, olumlu bir siyasi söylemle Türkiye üzerine konuşan AKP seçimlerin galibi olarak çoğunluk hükümetini kuracak sayıda milletvekili çıkardı. Artık merkez sağın tek ve güçlü partisi AKP ve Türkiye'yi bu kimliğiyle yönetecek. Düşünceme göre AKP hem Türkiye AB ilişkilerinde, hem de Türkiye içinde anayasal, siyasal ve sosyal adalet alanında bir reform sürecini başlatacak.
Seçimin temel yenilen aktörü CHP. Hem milliyetçiliğe oynayarak MHP'nin güçlenmesini sağladı, hem de sadece terör dilini kullanarak, işsizlik, yoksulluk ve toplumsal barış alanlarında hiçbir ciddi ekonomik öneri getirmeyerek tüm bu alanları AKP'ye bıraktı. Böylece bir taraftan AKP'nin güçlenmesini sağladı, diğer taraftan MHP'nin güçlenmesine katkı verdi. Bu da merkez sağın AKP, milliyetçi sağın MHP tarafından doldurulduğu, ama solun, sosyal demokrasinin ve siyasal liberal değerlerin olmadığı bir parlamento oluşmasına yol açtı.
Zaman bu nedenle merkez solu demokratik değerler, ekonomik ve sosyal adalet vizyonu içinde doldurma zamanı.
Önümüzdeki AKP'li yıllarda ona karşı mücadele ancak hep söylediğimiz gibi Türkiye'yi daha iyi, daha adaletli yönetme iddiasıyla, demokratik bir açılımla, merkez solu doldurma girişimiyle olur.
23 Temmuz bu sürecin başlangıcı olmalı, belki de bunun için Mehmet Ağar'ın gösterdiği siyasi ahlakı Deniz Baykal da göstermeli ve istifa ederek en azından bu sürecin önünde engel olmamalı.