Merkezden sürgün 'riski'

Merkezden sürgün 'riski'
Merkezden sürgün 'riski'
Şehircilik Bakanlığı, 'afet riski' kapsamına rantı yüksek merkezleri aldı. Uzmanlar, uygulamayı merkezden sürgün diye yorumladı.

İstanbul ’un zemini sağlam ve rantı en yüksek bölgelerinden biri olan 10 bin kişinin yaşadığı Sarıyer Derbent Mahallesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘riskli alan’ ilan edildi. Böylece 10 bin kişinin bölgeden göç ettirilmesinin önü açıldı. Aynı uygulama Ankara Kızılay’daki lojmanlar için de yapıldı. Devlet Mahallesi olarak bilinen bölge de ‘riskli alan’ ilan edildi. Sit alanında kalan 460 konuttan oluşan lojmanlar yıkılacak. Yerine, bakanlık yetkililerinin açıklamasına göre parklar, yürüyüş alanları da olan ‘butik’ proje hayata geçirilecek. Bakanlığın kent merkezlerindeki riskli alan uygulamaları tartışma yarattı. Bakanlık yetkilileri, “Kimse mağdur olmayacak” dese de uzmanlar, uygulama ile prestijli kent merkezlerinden sürgün yaşanacağını dile getiriyor.

Risk, ranta bahane oluyor
Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu: Afet Kanunu deprem dönüşümünden çok yeni rant alanları yaratmak, yoksul ama yıllardır kentin merkezinde yaşayan insanları kent dışına çıkarmak için kullanıyor. Yasa bu şekilde uygulanmaya devam ederse rantı yüksek kent merkezlerinden büyük oranda sürgün yaşanacak.
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman: Bakanlığın Afet Kanunu’nu uygulama şekli tamamen ranta dönük. Örnekleri görünce kentlerin merkezlerindeki prestijli alanların riskli ilan edilip boşlatılacağını görüyoruz. Bir nevi sürgün yaşanacak.
Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevim Atalay: Sarıyer Derbent’te yaşanan tam bir sürgün uygulamasıdır. Bakanlık yetkilileri, konutlar yapılırken öncelikle bölgede yaşayanlara teklif edeceğini söylüyor. Şimdi 100 lira olan konutun değeri 1 milyona çıkacak. Burada yaşayanların bunu alması mümkün değil.

Yerinde dönüşüm olacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise Afet Kanunu kapsamında kentlerde rezerv konut alanlarının tespit edilmeye çalışıldığını belirterek şunları dile getirdiler: “Rezerv konut alanı kamuya ait boş alanlardan seçiliyor. Bu alanlarda gecekondular var ise konutlar yapılınca öncelikli olarak orada yaşayanlara konut almaları için teklif sunuluyor. Sürgün yok yerinde dönüşüm var.”


  http://www.radikal.com.tr/112111811211182

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  merkezden dışarı taşınım - huseyi

  kentsel dönüşüm olayı kent merkezlerinde oturan kıt kanat geçinen insanların kent dışına atılma projesidir çünkü yapılacak lüks konutların ayıdat larını yüksek olacağından ödüyemeycekleri için terk etmek zorunda bırakılacaklar

  - momentum

  Devlet Mahallesi için üzüldüm. Şehir kalabalığının ortasında, kendi içinde sakin, yemyeşil bir lojmanlar mahallesidir. Ne zaman yapıldığını bilmiyorum ama eski Türk mimarisi tarzında inşa edilmiş konutlardan oluşur. Ulus yokuşu ve civarındaki ilk Cumhuriyet dönemi anıtsal eserlerinden sonra, bana göre Ankara'nın en korunası yerlerinden biridir. Devlet elinde olduğu için ruhsuz, kişiliksiz ve bakımsızdır şu anda, bir sosyalist şehir artığı gibi. Yıkılmak yerine buna çare bulunsaydı.