Merkezlerden gazino gitti cami geldi!

Merkezlerden gazino gitti cami geldi!
Merkezlerden gazino gitti cami geldi!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşa edilecek yapılarda uyulması gereken standartları Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile belirledi.

8 Eylül Pazar günü Resmi Gazete ’de yayımlanan yeni yönetmelik bazı çevrelerin “Bizim aile yapımıza uygun değil” diye eleştirdiği stüdyo daire olarak ifade edilen 1+0 daire dönemini kapatacak. Eski yönetmelikte merkezi alanı tanımı yapılırken olması gerekenler arasında sayılan gazinolar da yeni tanımda yerini camiye bıraktı.

1+0 DAİRELERE İZİN YOK

Habertürk Gazetesi'nde Rahim Ak imzası ile yayınlanan habere göre, yeni düzenlemeye göre en küçük dairede oturma odası en az 12, yatak odası 8, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekare olacak. Böylece bir daire toplamda 27 metrekareden daha küçük olamayacak. Buna göre yatak odası oturma odasının bir nişi (girintisi) olsa bile en az 8 metrekare olacak. Yani arada kapı olmasa bile ayrı bir oda yapılması zorunlu olacak. Yönetmeliğe göre 3 veya daha az odalı konutlarda yıkanma yeri ile tuvalet aynı yerde düzenlenebilecek. Yani diğer alanlar (yatak odası ve oturma odası ile mutfak) ayrı olacak. Eski yönetmelikte aynı madde olmasına rağmen oturma ve yatak odası büyüklükleri belli olmadığı için müteahhitler niş (girinti) yöntemi ile yönetmeliği deliyordu. Artık odaların büyüklüğü belli olduğu için müteahhit oturma odasına ek olarak 8 metrekarelik yatak odasını yapmak zorunda. 

PARK VE MEYDANLARIN ALTINA OTOPARK

Yönetmeliğe göre yol ve kaldırımların otopark olarak kullanımını engellemek için park ve meydanların altı otoparka dönüştürülecek. Yeni yapılacak alanlarda, bina altında bulunan otoparklar da, her bina altından ayrı otopark çıkışını önlemek için yeraltından kamuya açık otoparklarla birleştirilecek.

EMSAL YÜZDE 20'YE DÜŞTÜ

Yönetmelikte karma kullanım alanlarının sınırları da çizildi. “Karma kullanım projelerinde konut kullanımları, alandaki parsellerin toplam emsalinin yüzde 20’sini aşamaz” maddesi eklendi. Böylelikle yüzde 25 emsal hakkı yüzde 20’ye düşürüldü.

MERKEZLERDEN GAZİNO GİTTİ CAMİ GELDİ

Hazırlanan yönetmelikte ilginç bir değişiklik de şehirlerin merkezlerine getirilen merkezi iş alanı tanımında oldu. Eski yönetmelikte merkezi iş alanı tanımı yapılırken olması gerekenler arasında sayılan gazino yeni tanımda yerini camiye bıraktı. Yeni yönetmeliğe göre kentin merkezinden uzakta olan yerleşim yerlerinde merkezi iş alanları olmayacak, daha önce merkezi iş alanlarında gazino açılabiliyordu şimdi açılamayacak. Şimdiye kadar merkezi iş alanlarında mescit açılmakta, ancak alan tanımında cami olmadığından cami açılamasında imar planı yönünden zorluklar bulunuyordu, şimdi bu alanlarda cami yapılabilecek. Vergi.com.tr internet sitesi uzmanları yapılan bu değişikle ilgili olarak “Yapılan bu değişikliklere göre, kent merkezlerinde örneğin Beyoğlu Caddesi, Bağdat Caddesi ve Kadıköy meydanı ile ilgili imar planlarında gazino yer almayacağından bu yerlerde içkili gazinolar açılamayacak” yorumunda bulundu.

HAVUZ ARTIK BRÜTÜN İÇİNDE DEĞİL

Yönetmelik ile çok yüksek miktarlarda gösterilen brüt ve net metrekare farkı yeniden düzenlendi. Böylece yüksek belirlenen ve konut satın alanları yanıltan brüt metrekare hesabı artık yapılamayacak. Bağımsız bölümün içerisindeki; duvarlar, kolonlar, sıva payları, merdiven sahanlıkları ve basamakları ile bu merdivenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri brüt alana dahil alanlar olarak sayıldı. Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve havuz gibi bazı ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmedi.

ARTIK REZİDANSLAR DA KONUT SAYILACAK

Yönetmelik ile konut olarak kullanılan rezidanslar, ticari alan kapsamından çıkarılarak ‘yüksek nitelikteki konut’ kapsamında konut olarak tarif edildi. Böylece vergilemede rezidansların konut sayılıp sayılamayacağı tartışmalarına son verildi. Bunlar konut sayılacak. Yönetmeliğe göre rezidanslar, “Yüksek nitelikli konutlar yönetmelikte en az konut şartlarını sağlayan; resepsiyon, güvenlik ve günlük temizlik servisi mekânlarının bulunduğu, sağlık hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, taşıma, yemek ve alışveriş servisi hizmetleri ile spor salonu ve yüzme havuzu gibi hizmetlerin de verilebildiği birden fazla bağımsız bölümü ihtiva eden konut binalarıdır” şeklinde tanımlandı.


  http://www.radikal.com.tr/115009311500934

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - xyuıop

  cami yapılmasındaki amaç nedir? cumadan cumaya cemaatle namaz kılmak mı tüm mesele. evde veya mescitte kılınan namazdan farkı ne? yada kendimi sabah namazıyla uyanma zorunluluğunda hissetmiyorum. bir imam aldığı parayı hak edecek ne yapıyor? 5 vakit ezan ve namazdan kaç imam besleniyor? herşeyi hallettik tek eksiğimiz camilerdi. mantar gibi açılsınlar ülkeye ne katıyorlarsa

  BELEDİYE PAYI - HARAYDIN

  Binalar müstakil, üç katlı, 19//33//99 ve daha fazla katlı olmalıdır. Merkezi parklar 1//2//3//5//10km2 olmalı, buralara gelen bulvarların kenarı 300 m çizgi park olmalı, bulvarkent ve parkkent 19//33//99 katlı binalardan iki bina arası bina yüksekliğinin üç katı olmak şartıyla 3//5 sıra gökdelenle sarılmalıdır. Yani bulvarla çevrilen bir bölgenin üç bölümü eşit alan olmalıdır. Daire başına 3 otopark ikisi ağaç altında biri bina altında kapalı, daire başına 20 ağaç bina mülkşiyetinde , kişi başına 30 ağaç ve 50m2 yeşil alan olmalıdır. mÜSTAKİL binalar ve üç katlı apartmanlar şehir meydanına bakmalı ve meydanın altı otopark olmalı, binaların bazılarının altıda birbiri ile bağlantılı toplu otopark olmalıdır.

  ne tuhaf di mi? - likapa

  onca değişiklik var ama nedense sadece cami açılabilecek olması dikkat çekiyor.gören de atinada yapılacak olan camiden bahsediliyor sanır.ne tuhaf değil mi çağdaş, demokrat, demokrasi isteyen,özgürlük isteyen, baskı aldında olduğunu iddia eden arkadaşlar.

  BUNLAR AKILLANMAZ - pispor

  halen kendi başlarına projeler üretip durmaktalar daha dün Taksimde AVM yada Topçu kışlası yapacaklarında direten iktidar soğuk duş aldı nezle oldu aklı başına gelmedi Arkadaşım bırakın orada oturan vatandaş ne yapılacak o karar versin size ne oluyor